Info võetud http://et.wikipedia.org/wiki/Kolvikesed
http://et.wikipedia.org/wiki/Tetrakromaasia
Kolvikesed ehk koonusrakud on inimese ja mitmete teiste loomade silma võrkkestas paiknevad valgustundlikud rakud (retseptor-rakud), mis on seotud värvuste nägemisega. Koos kepikestega võimaldavad nad nägemist.
Inimestel on tavaliselt kolmevärvinägemine (trikromaatiline nägemine, trikromaasia). On teateid inimestest kel on ka neljavärvinägemist. Värvipimeduse puhul eristatakse värve normaalsest vähem või üldse mitte. Inimesel võib patoloogilises seisundis esineda kahevärvinägemine (dikromaasia) või ühevärvinägemine (monokromaasia).
Neljavärvinägemist (tetrakromaasia) ja isegi viievärvinägemist (pentakromaasia) on teada lindudel, kaladel, kahepaiksetel, roomajatel, ämblikulaadsetel ja putukatel.
Tetrakromaasiaga organismidel vastab iga värvus nende nähtavast spektrist mõnele kombinatsioonile (segule) vähemalt neljast erinevast puhtast spektrivärvist. Isend näeb lainepikkusi, mida inimene tavaliselt ei näe, ning eristab värvusi, mida inimene ei erista.
Näiteks lindude puhul on selle esinemist veenvalt näidatud. Mõned pistrikuliigid avastavad oma saakloomad, näiteks leethiired, nende uriini ja rooja järgi, mis peegeldavad ultravioletsest valgust.
Linnud kasutavad ultravioletse valguse nägemise võimet muuhulgas isaslindude väljavalimiseks. Paljude viljade pind peegeldab ultravioletsest valgust. Sellepärast on ultraviolettnägemisega loomadel neid hõlpsam leida.