Kaltsium ja fosfor.
Lemmiklinnupidajad puutuvad varem või hiljem kokku teemaga mis käsitleb kaltsiumi (Ca) vajalikkust. Kaltsiumi ja fosfori õige vahemik ehk kaltsiumi:fosfori suhe on oluline. Pesitsemisvabal ajal peaks kaltsiumi:fosfori suhe olema Ca:Phos 1:0,5 või Ca:Phos 2,5:1. Muna moodustumise ajal, munemise ajal peab kaltsiumi olema rohkem.
Papagoide ja kakaduude vajadused liigipõhiselt on erinevad, samuti ei saa võrrelda inimeste jaoks koostatud artikleid papagoide toitumisega. Linnu omanikul peaks olema huvi teada, milliseid toite linnuliik vajab, ning tagada püsivalt, võimalikult mitmekülgne, tervislik menüü. Samuti mängib rolli emaslinnu munenime, näiteks üks lind kannatab kaltsiumivaeguse all ja kõrval teisel linnul sama toitu süües pole probleeme.
Püüan mõned lihtsamad asjad välja tuua. Saab üle kontrollida ja parandada ning täiendada.
Suur osa organismis leiduvast kaltsiumist on salvestunud luudesse, kaltsiumi mineraali leidub ka pehmetes kudedes. Kaltsium on hädavajalik selgrootute, mikroobide ja taimede elutegevuses, seega pole kaltsiumi ülesanne mitte ainult luud korras hoida vaid mineraalil on muidki funktsioone pehmetes kudedes ja rakuvälistes vedelikes.
Kaltsiumi on vaja vere hüübimiseks, lihaste ja neerude normaalseks talitluseks, luukoes, D-vitamiini ainevahetuseks, organismi energiavahetuseks, närviimpulsside ülekandeks.
Fosfor on kaltsiumi kõrval tähtsuselt teine luuaine element. Fosfor on seotud süsivesikute ja rasvade ainevahetuses, fosforit on vaja luutiheduse säilitamiseks.
Siseruumides peetavate lindude kaltsiumivaeguse mõjudele lisandub ebapiisav kokkupuude filtreerimata päikesevalgusega, mille tulemuseks on ka D-vitamiini puudus. Otsene päikesevalgus aktiveerib D3-vitamiini sünteesi, mis on kaltsiumi ja teiste mineraalide imendumise eeltingimuseks. Meie laiuskraadidel pole võimalik papagoidele aastaringselt päikesevanne teha, seega UV-pirn või D3-vitamiini toidulisand saab olla vaid kasuks (mitte liialdada).
Raske on kindlaks teha, kummast elemendist organismil puudu on, lisaks omastatavus. Paljud haigused on sarnaste sümptomitega. Emaslindude edukas munemine on väga palju seotud kaltsiumi:fosfori piisava varuga. Sama oluline on ka isaslindude kaltsiumi:fosfori vajadus, hormonaalsel ajal kulutavad nad oma organismist varusid.
1.) Kaltsiumi ja fosfori imendumist soodustavad: D-, A- , C-vitamiin, foolhape, mineraalainetest magneesium ja kaalium. Ilma nendeta kaltsium organismis ei imendu!
2.) Kaltsiumi imendumist vähendavad ja pärsivad tsitruselised, rabarber, oksalaadid ja fütaadid.Kaltsiumi (Ca) leidub järgmistes toiduainetes, edaspidi võiks kirja panna, millised neist on paremad kaltsiumiallikad. Need puu- ja köögiviljad on papagoidele lubatud. Mida rohkem erinevaid toite lind on nõus sööma, seda parem. Näiteks ainult ühe puu- või juurvilja eelistamine ei ole hea, sest võib viia Ca:P vahekorra tasakaalust välja.
Seesamiseemned, Sesame seeds (Sesamum indicum) Sisaldab kaltsiumit, vaske, magneesiumi ja kaaliumi.
Vesikress ehk ürt-allikkerss, Watercress (Nasturtium officinale) Sisaldab kaltsiumit, magneesiumi, mangaani, kaaliumi ja fosforit. Ideaalne vahekord! 1:0.5
Võilill, Dandelion (Taraxacum officinale) Lehed, õied. Võilill peab olema korjatud puhtast keskkonnast! A, C, K-vitamiinid, kaltsium, magneesium, kaalium. Kaltsium:fosfor 1:0.3
Hiina lehtnaeris, Pak choi (Brassica rapa subsp. chinensis) Hea kaltsiumiallikas, kaltsiumit on rohkem kui fosforit.
Brokoli ehk asparkapsas, spargelkapsas. Broccoli (Brassica oleracea var. italica) Leidub kaltsiumit, foolhapet, kaaliumi, karoteeni, C-vitamiini.
Lehtkapsas, Kale (Brassica oleracea var. acephala) K, C, E, A-vitamiin, kaltsium. 1:0.4
Õun, Apple (Malus domestica) Õunas on vähesel määral kaltsiumi, on hea kaaliumi allikas.
Suhkruhernes ehk lesthernes, Garden Pea (Pisum sativum L.) Pakub aedhernestega võrreldes kaks korda enam kaltsiumi ning on paremad A-vitamiini allikad.
Papaia, Papaya (Carica papaya) beetakaroteen, K, A-vitamiin, kaltsium:fosfor 1:0.2
Mustikas, Bilberry, Blueberry (Vaccinium myrtillus L.) On vähesel määral kaltsiumi ja magneesiumi. Fosforit on rohkem.
Porgand, Carrots (Daucus L.) karoteen, kaalium, kõrge A-vitamiini allikas. Fosforit on rohkem kui kaltsiumi. Enne porgandi söömist anda kaltsiumirikast toitu.
Kirss ja murel, Cherry (Prunus subg. Cerasus) (Prunus avium L) Kindlasti kivi eemaldada, viljaliha võib anda. Leidub C-vitamiini, kaaliumi, kaltsiumit.
Põldmari (põldmurakas) Dewberry (Rubus caesius L.) Hea kaltsiumi, kaaliumi ja magneesiumi allikas. A-viotamiin. Kaltsium:fosfor 1:0.6
Kibuvitsamari, Dog rose (Rosa canina) otsida puhtad marjad mis pole ussitanud.
Arti¹okk, Artichoke (Cynara scolymus L.) Söödav osa on lihakad kandelehed. A-vitamiin, kaltsium.
Guajaav, Guava (Psidium L) A-vitamiin, kaltsium.
Must sõstar, Blackcurrant (Ribes nigrum L.) Hea kaltsiumi, kaaliumi, magneesiumi ja C-vitamiini allikas.
Õlisalvei seemned ehk t¹iia seemned, Chia seeds (Salvia hispanica L) Enne tarvitamist leotada vees!
Tatar, Buckwheat (Fagopyrum esculentum) Võib idandada, hautada.
Seepialuu ehk seepia koda, Cuttlefish (Sepia officinalis) Mineraalilisand.
Kaltsiumikivi.
Kaltsiumi imendumist vähendavad ja pärsivad tsitruselised, rabarber, oksalaadid ja fütaadid. Kõige rohkem oksalaate (oksaalhape) on spinatis ja rabarberis. Vaarikates, petersellis, apelsinis, kiivis, greibis, punapeedis on oksalaate. Mõned neist toiduainetest on kasulikud, kuid - olla kindel, et linnul on piisavalt kaltsiumirikast toitu saadaval. Kui on teada, et linnul on kaltsiumivaeguse probleeme olnud, siis nende toitudega olla ettevaatlikum. Rabarber kuulub lindudele keelatud toitude hulka, kuid spinatit soovitatakse, sest spinatis on kaltsiumit. Petersellis on oksaalhapet ja vähesel määral kaltsiumit, kuid petersell mõjutab valgustundlikkust (Photosensitivity).
Mõned pähklid sisaldavad kaltsiumit. Fütaate on palju pähklites, maapähklites, kaunviljades. Maapähklitest võiks loobuda, neid ei soovita. Kui lind armastab pähkleid leotada vees, teeb ta seda teadlikult. Leotamine vähendab fütaate, peale selle on pähkel niisutatult ka maitsvam.
Tervisele kahjulik on kaltsiumivaegus ja kaltsiumi üleküllus.
Kaltsiumipuudus (hüpokaltseemia): lihaste krambid, luude pehmumine, luukoe hõrenemine, munemisel võtab organism puuduva kaltsiumi luude arvelt, kaltsiumi varude ammendumine, haprad luud. Sügav kaltsiumipuudus noorlindudel põhjustab skeleti kõrvalekaldeid, lonkamist, rahhiiti, suurenenud ja valulikke liigeseid.Kaltsiumi liigtarbimisel: viivad tasakaalust välja mineraalainete soovitatava tasakaalu organismis, kaltsiumi vale suhe fosfori ja magneesiumiga ladestab liigse kaltsiumi lihastesse, südamelihasesse ja neerudesse, häirib närv- ja lihaskoe funktsioneerimist, vigastuste korral vere hüübimatus.
Tervisele kahjulik on fosfori ala- ja ületarbimine. Fosfaadid
Fosforidefitsiit võib põhjustada ainevahetushäireid ja -haigusi, isu puudust, loidust, liigeste jäikust, rahhiiti, krampe. Fosforiliig võib põhjustada kaltsiumi ainevahetusehäireid, liigset kaltsiumi kadu luudest, liigeste jäikust, kaltsiumifosfaatide salvestumist pehmetesse kudedesse. Liiga suur kogus fosfaate võib olla süüdi ka kaltsiumi ladestumises neerudesse, veresoontesse, kõõlustesse ja liigestesse.
Kaltsiumipuudusest tekkinud kriitilises seisundis linnule suukaudselt manustatud Ca imendumine võtab aega mitu tundi.
Huvi korral saab otsida lisaks, näiteks et kaltsiumi on organismis kahel moel: ionized Ca (iCa), total Ca (tCa). Paratüroidhormooni (parathyroid hormone) (PTH) ülesandeks on reguleerida kaltsiumi ja fosfori sisaldust veres.
PS! Artikli koostas Pille Kolk ja avaldatud 25.04.2021 facebooki grupis "Papagoi päevik". Artikli jagamise/kopeerimise korral palun viidata https://www.facebook.com/groups/2530966690497366 ja
https://papagoimaja.forum.co.ee/t170p25-vitamiinid-mineraalid-kaltsiumi-ja-joodikividKasutasin artikleid:
https://www.merckvetmanual.com/.../nutritional-diseases... , https://lafeber.com/vet/calcium-in-the-avian-patient/ , http://nessexotic.com/docs/Calcium.pdf , https://cockatoo-info.com/health/calcium-deficiency/ , https://www.pikk.ee/upload/files/Loomakasvatus/Kaltsium.pdf , https://www.medicalnewstoday.com , http://eclectusparrots.net/nutrition.html