Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule)

Go down 
AutorTeade
Artiklid
Artiklite toimetaja
Artiklite toimetaja
Artiklid


Linde : pole ühtegi
Postitusi : 30

Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule) Empty
PostitaminePealkiri: Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule)   Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule) Icon_minitimeKolm 14 Juul 2010, 16:05

Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule) 35dceg7

Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule)

Autor: Malle Kuldma

Esmalt enne kui hakkate lembelinde pidama peate endalt küsima kas lembelinnu pidamine lemmiklinnuna on hea mõte ja kas saate ikka sellega ka hakkama. Ning ennekõike kui hakkan siin kirjutama teemal mida peaks arvestama siis nende kaunite lembelinnukeste pidamisel tuleks mõelda, et peamine ja raskem osa on leida hea kodu neile linnukestele kuna kõiki tibusid ju omale hoida ei saa!

Lembelindude kasvatamine on suur väljakutse ja kogemus - linnupidamist on lihtne alustada, sest nad lähevad paari küllaltki kiiresti - valikuvõimalusel valivad nad teiste linnukeste hulgast omale kaaslase kogu eluks ja selline paar on ka hea läbisaamisega ja aktiivne pesitseja. Kuid sellisel valikuvõimalusel on ka negatiivseid külgi – alati ei valita vastassugupoolt vaid mõnikord moodustub ka samasooliste paar (kaks emast küll munevad kuid munad viljatud ja tibusid ei tule).

Soo määramine:


Vajalik on ning alati peab arvestama seda, et linnukesed oleksid erinevatest pesakondadest ja erinevatelt vanematelt ja juba aastased või üle aasta vanad (soovitav pooleteise aastased pesitsuseks) muidu on linnukeste järglased vigased ja nõrgad. Lembelindudel on sugu raske silmaga määrata kuid siiski kirjutatakse ka mõningatest tunnustest mille järgi saaks umbkaudselt määratleda nende sugu (ei saa lugeda väga kindlaks kuid kasvatajad kasutavad seda regulaarselt):

* emaslinnud on tavaliselt veidi suurem kui isaslinnud;
* emaslinnu pea võib olla ka natuke väiksem kui isaslinnul;
* emaslindudel on heal vaatlusel ja katsumisel tunda ka vaagnaluude laiemat olekut kui isaslindudel.

Kindlamaks viisiks loetakse siiski lembelindudele DNA testi tegemist mis on tunduvalt kindlam saada just emas-isas linnukesed.

Kui teil aga on moodustunud kaks vastassoost ja vähemalt 12 kuust või vanemat linnukest võib neile ka hakata pesakasti panema – selleks sobib tavaline linnukestele mõeldud vineerist pesakast mille pesakasti avaus on 5-7cm – soovitan siiski võtta suurema (nümfkakaduude) pesakasti kuna seal on ka rohkemate tibukeste korral ruumi neil kasvamiseks.

Roosapõsk-lembelindude üheks omaduseks täiskasvanud emaslinnu puhul on, et ta viib pesamaterjali pesasse ise oma sulgede vahele topituna – isaslind rohkem vaatleja rollis ja pesamaterjali pesasse ei vii. Mustpea - lembelindudel ja Fisheri - lembelindudel viivad pesamaterjali pesakasti mõlemad nii emas-kui ka isaslind oma noka vahel – emaslind siiski rohkem kui isaslind kes rohkem vaatleja linnuke. Selline tegevus on päris hea moodus soo määramisel just täiskasvanud roosapõsk – lembelinnukeste puhul mis läheb täppi võib-olla koguni 80 - 90% ulatuses.


Linnukeste elamine - puur


Linnukestel peab olema elamiseks puur (kui just ei soovita kodus lahtiselt pidada) - puur, mis on piisavalt suur, et sinna ka mahuks üks paar linnukesi. Soovitan suuremat puuri mis mõeldud nümfkakaduudele, et linnukesed saaksid seal ka vabamalt lennata. Väiksemaid versioone puure on ka olemas, kuid soovitan neid siiski kasutada väiksemate lindude puhul (Vindilised).
Puuriks peaks olema piisavalt suur ruum, et mahutada sinna mõni looduslik puuoks (nt paju-, õunapuu oks, mänguasjad ning joodi-, kaltsiumi-, vitamiini plokid, pesemiseks mõni kausike või vannike ja alati kättesaadav peale tema söögi (terakesed, pehme lisana antav söögisegu) ka joogiks värske puhas vesi- puuris peaks olema paigutatud ka mänguasju sest linnukestel peaks seal olema lõbus ning tegevusrohke kuna linnukesed peavad seal olema kogu oma elu või enamiku osa oma päevast. Linnud on elusolendeid ja nad väärivad häid tingimusi ning parimat kohtlemist inimese st oma perenaise/peremehe poolt oma õnnelikuks ja turvaliseks eluoluks.

Pesitsemine


Lembelinnud saavad suguküpseteks umbes aastaseks saamisel. Paljud võivad olla suguküpsed varemgi - kuid see ei ole hea ja alla aasta ei tohi neid pesitsema lasta.

* munevad oma munad üle päeva
* tavaliselt kurnas mune 1 - 6
* alustavad haudumist teisel päeval või siis peale teise muna munemisel pessa
* hauduvad 20-26 päeva

Tavaliselt kooruvad tibukesed ka ülepäeva kuid juhtub ka, et nad kooruvad järjestikulistel päevadel (võimalik kuid väga harva).


Pesakasti materjalLisada ise ka pesakasti põhja umbes 2cm allapanu kas lehtpuu laastudest, puu oksakestest, puhastest õlgedest, kuivatatud heinast või muust . Samuti panna seda ka puuri põhja, et linnukesed saaksid ka ise viia omale vajamineva ja vajaliku koguses materjali pesakasti. Sinna viib emaslind ka paberist ribakesi selleks oleks vajalik, et alusmaterjalina kasutataks valget, puhast ja pehmet paberit kuna värviline paber ja ajaleht võivad osutuda linnuvanematele enestele ja ka tibukestele mürgiseks. Pesa materjal peab olema selline, et vanemad ei sööda seda tibukestele või tibusid ei neelaks seda kogemata alla. Mõned laastud - nagu mänd, seeder - eritavad aromaatsete süsivesinikke (fenoolid) ja happeid, mis on mürgised ja võivad põhjustada igasugu haigusi, allergilisi sümptomeid ja ärritust seedetraktis ning neid ei tohiks kasutada puuris ega ka pesakastides.


Lembelindude käitumine pesitsusperioodil:


Kurameerimine algab siis, kui isaslind hakkab agaralt toitma emaslindu, paaritumise võib olla pika ajaline ja mitu korda päevas - mitu päeva järjest. Isaslind ronib emaslinnule peale mispeale emaslind laseb selja nõgusaks, et isaslinnul parem seal oleks püsida, ka hoitakse tiibadega üksteist kinni püsimise parandamiseks. Munad võivad tulla juba 3-10 päeva pärast paaritumist. Tavaliselt on kurnas 4-6 muna. Inkubatsiooni aeg on umbes 20-26 päeva.

Sel ajal on parim mitte sekkuda protsessi, välja arvatud juhul, kui olete leidnud, et noorim tibu kipub linnuvanemate poolt hooletusse jääma.

Haude perioodil saab linnutibu oma vajaliku söögi muna seest ja kui koorub hakkavad teda toitma linnuvanemad – alul isa ning hiljem ka ema: (isa söödab ise tibukesi ja ka ema - oksendades toitu neile kurku/suhu).

Et linnukestel oleks parem ja kiiremini saaksid tibusid sööta siis selles saame meiegi neile abiks olla andes neile nn pehmet toitu: selleks sobib hakitud kõvaks keedetud muna, leotatud sai. Seda sööki on ka linnuvanematel hea anda tibukestele. Samuti on hea anda jahvatatud muna koori - see on suurepärane allikas neile kaltsiumi saamiseks. Toit peab olema alati värske ja toidu jäägid tuleb ööseks ära koristada kuna riknevad kiiresti ja võivad tibukestel kutsuda esile haigusi – kõhulahtisust.

Pesa kontrolli tavaliselt lembelind ei talu. Kui pesa kontroll on vajalik, oodake, kuni mõlemad vanemad on väljunud pesast. Nad on väga agressiivsed ja kaitsevad oma pesa.

Väikeseid tibusid võib kätte võtma hakata kui nad on ühe või kahe nädala vanused. Vanemaid kui neli nädalat on juba raske õpetama hakata kuna nad siis juba hakkavad kartma – selleks hakata neid harjutama käega juba 2 nädala vanustena.

Lembelinnu väiketibud võõrutatakse umbes 8 nädala vanusena, mõned varem ja mõned hiljem. Nad peaksid olema võõrutatud ja hea kui saavad ka erinevaid toiduaineid, kaasa arvatud värskeid puuvilju / köögivilju, rohelisi lehti ja maitsetaimi, graanuleid ja seemneid.


Täiendavalt tervisest:


Linnuke tuleb viia arstile kui tema tervislik seisund on halb/ tõsine/kriitiline:

* hingamishäiretega / ebanormaalne hingamine,
* väljaheiteid vedelad või halva lõhnaga,
* ebanormaalselt paljude sulgede välja kukkumine,
* aeglane sulgede kasv,
* verejooks,
* longus pea, saba ja tiivad
* isutu,
* loid,
* küürus,
* paistes pea või tursed kerel,
* maha kukkumisel,
* istumine ja kössitamine puuri põhjas,
* oksendamine,
* kaalulangus,
* joomine - palju rohkem vett kui tavaliselt,
* määrdunud sabaalune - kõhulahtisus

Neid sümptomeid ei tohi eirata - vaja pöörata täit tähelepanu - eiramise korral linnuke hukkub!

___________________________
Artikli toimetas: Henri Maalmann
Allikas / autori veebileht: http://www.freewebs.com/mallenet/vajalikmeelespea.htm
Artikli kopeerimine ilma autori loata on rangelt keelatud! © Malle Kuldma
Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule) 14nha2r

Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule) 11ha2xl
Tagasi üles Go down
 
Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule)
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» Artikkel: Viirpapagoi
» Artikkel: Rosella
» Artikkel: Aratinga
» Artikkel: Lembelind / Agapornis

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Raamatukogu :: Lembelind-
Hüppa: