Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Artikkel: Aratinga

Go down 
AutorTeade
Artiklid
Artiklite toimetaja
Artiklite toimetaja
Artiklid


Linde : pole ühtegi
Postitusi : 30

Artikkel: Aratinga Empty
PostitaminePealkiri: Artikkel: Aratinga   Artikkel: Aratinga Icon_minitimeReede 23 Jan 2015, 17:34

Artikkel: Aratinga 35dceg7
Aratinga
Autor: Sigrid Kurg

Artikkel: Aratinga 640px-Aratinga_solstitialis_-Singapore_BirdPark-6
Päikese-aratinga| Foto autor: Michael Gwyther-Jones


Üldine


Aratinga on üks Conure-i alarühm teine rühm on pyrrhura, kes on tunduvalt vaiksema loomuga, kui aratinga rühma esindaja. Siin räägime põhiliselt aratinga rühma esindajatest. Aratingad tulevad Lõuna-Ameerikast. Nende eluiga on 25-35 aastat. Aratingad on väikesed kuni keskmise kasvuni värvilised papagoid. Suurim aratinga liik on Kaldapapagoi, kelle pikkus on üle 40 cm. Nende põhivärvus on rohelisest kollaseni. Nad elavad Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Poes müüakse tavaliselt täiskasvanud aratingasi, keda käelinnuks enam õpetada ei saa. Noori linde seevastu on kerge sõbralikuks õpetada.Milline on nende iseloom?


"Suur lind väikse linnu kehas." See lause käib nende kohta väga hästi. Nad on uudishimulikud, rõõmsameelsed, seiklushimulised  ja nad armastavad väga mängida. Nad on territoriaalsed linnud ja võivad hetkegi kõhklemata ära ajada suurema linnu, kassi või koera. Kuid sellistest teiste loomade ründamisest tuleks siiski hoiduda, sest see võib talle endale väga halvasti lõppeda. Neile meeldib väga erinevaid esemeid oma nokaga järgi proovida. Vahel võivad nad isegi oma omaniku kehaga ümber käia nagu oma isikliku mänguväljakuga alustades juustest lõpetades särgi all. Aratingad on suurepärased kaaslase, sest nad on südamlikud, vaiksed või valjud ja nad oskavad väga hästi sinu meelt lahutada, kui nad turnivad oma puuris või "ründavad" mänguasja. Nagu ka teiste papagoiliikidega on ka aratingadel nii, et omanikult ostetud lind on üldjuhul kõige julgem, aga on ka erandeid. Poest ostetud aratingad ei pruugi omanikga kunagi sellist kontakti luua nagu seda teeks hästi sotsialiseeritud lind.Kas aratingad õpivad rääkima? On nad valju häälega  linnud?


Aratingad näitavad oma emotsioone kehakeele ja häälitsemisega. Aratingade kõige tugevam külg on nende isiksus. Tavaliselt saad sa aru mida nad tahavad või tunnevad. Osad isendid õpivad rääkima, eriti just aratinga perekonna liikmed (aratinga on üks Conure-ide alaliike), aga enamik ütlevad siiski ainult mõne sõna ja isegi nendest sõnadest on üsna raske aru saada.


Millised on võimalikud käitumisprobleemid?


Aratingadel esineb selliseid käitumis probleeme nagu näiteks: liigne karjumine, tegevushullus, hammustamine ja harva kuid siiski ka sulgede kitkumine mis võib tuleneda stressist, igavusest või mingi aine puudusest. Hammustada võivad linnud, kes on sotsialiseerimata või hirmunud linnud. Aratinga võib hammustada ka siis, kui teie vahel on selgeks tegemata käitumisnormid. Aratingad on tugeva iseloomuga territoriaalsed linnud ja vahel võivad nad teid pidada kas sissetungijaks. Nii et alati kui sul on plaan osta endale aratinga mõtle alguses hoolega järgi ja loe tema kohta.Kas omanikult ostetud aratinga on alati sõbralik? Kas nad võivad hammustada?


Tavaliselt on omanikult ostetud aratingad sõbralikud, kui neid on õigesti kasvatatud. Kuid iga lind hammustab, isegi sotsialiseeritud, aga sellest ei maksa eriti välja teha, sest lind võib olla halvas tujus või tahab lihtsalt vahepeal omaette olla. Parim on sellel ajal lasta neil oma toimetusi teha, et nad maha rahuneksid.Kas parem on võtta üks või mitu aratingat?


Aratingad on parvelinnud. Kui kasvatada üksikud lindu, siis tuleks talle pakkuda rikkalikku keskkonda, kus tal oleks tegevust ja ei hakkaks ilmnema halba käitumist. Aratingad harjuvad inimesega kiiremini ja paremini kui neid üksikult pidada. Kui neid paaris pidada, siis on neil üksteise seltsis niigi tegemist ja aega inimesele tähelepanu pöörata neil eriti ei ole. Sama, kui sul ei ole aega iga päev oma linnu eest piisavalt tegeleda, siis on parem endale kaks aratingat võtta (parem oleks kui nad oleksid samast soost, kui sa ei ole kasvataja).Milline peaks olema aratingade puur?


Aratingad vajavad suurt puuri. Miinimum puuri mõõtmed on suurematele aratingadele 120x65x100 cm ja väiksematele 60x40x50 cm. Puuri sisustus peab olema ära jaotatud. Parem on mänguasju panna puurist väljapoole, aga kui need on seespool, siis tee mänguasjade jaoks eraldi nurk ja ära pane neid mööda puuri laiali. Puuris peab olema ka oksi. Neid võib puuris laiemalt panna ja oksad peavad olema erineva ämedusega, sest ka linnu jalalihased vajavad treenimist. Mänguasju peaks aegajalt välja vahetama ja ka pesema, sest mängimise käigus saavad need ikka mustaks. Aratingad armastavad kellukesi. Aga tee kindlaks, et kellukesed oleksid papagoidele ohutud. Kellukesed ei tohi olla sellised, mis tilisevad kui neid loksutada, sest aratingad on inteligentsed linnud j nad võivad täiesti vabalt nuputada välja, et kuidas kelluke tükkidest teha. Aratingad armastavad ka lastega mängida, aga siiski tuleks lasta neil järelvalve all mängida, et kumbi üksteisele haiget ei teeks. Samuti armastavad aratingad ka vannis käimist. Selle jaoks võid neile puri või puuri peale panna kausi veega, et nad saaksid seal oma isu täis supelda. Vett tuleks vahetada pidevalt, sest peale vanni võtmist on vesi must. Aratingad tahavad alati olla seal, kus "action" käib. Sellepärast võib nende puur olla seal, kus käib kõige vilkam tegevus. Kindlasti ei tohi puur olla köögis, kus on papagoidel üsna ohtlik olla. Aratingad vajavad täispikka öist uinakut, nii et, kui te olete kaua üleval, siis on parem nende puur panna sinna, kus ei ole suurt liikumist. Kuna nad on väga aktiivsed linnud, siis peaks puurist väljas olemise aeg väga sisustatud olema.Mida aratingad söövad?


Nad on väikesed linnud ja armastavad väga puuvilju ja juurvilju. Neid peks nad pidevalt saama. Maitsevad ka poes karpides müüdavad idandid, aga neid ei ole mõtet osta kui lind sööb vähe. Lisaks sellele söövad nad ka poes valmis pakitud spetsiaalset aratingade toitu. Vahel võib neile ka laua pealt midagi anda, aga kindlasti tuleb hoiduda koffeiinist, liiga soolasest või liiga magusast, avokaadost ja śokolaadist, sest need tapavad linnu. Puuris peaks olema ka tindikalaluu või kaltsiumikivi. Vesi peab alati olema värske, aga seda ei ole mõtet korraga palju panna, sest papagoid ei joo väga palju. Vesi ei tohi olla lauspäikese käes, sest siis hakkavad seal sees paljunema bakterid. Toas ei tohi olla ühtegi mürgist taime, sest aratingadele on kombeks kõike nokaga proovida.Arstil käimine ja tervis?


Aratingad on üldiselt tugeva tervisega linnud. Nokk ei kasva tavaliselt kunagi nii pikaks, et seda lõikama peaks. Küüsi tuleb lõigata ainult siis, kui see on vajalik. Kindlasti tuleb lasta esimene lõikamine arstil teha. Ja nokka ei tohi kodus mitte kunagi ise lõigata. Kui aratingal on kombeks akna või mõne muu eseme vastu lennata, siis on parem tal 3-4 esimest lennusulge lühemaks lõigata, sest sellised enda ära löömised võivad linnule väga halvasti lõppeda.Aratinga esimeseks linnuks?Aratinga ei sobi mitte mingil juhul esimeseks linnuks, sest teda on raske kasvatada ja käest läinud linnuga on väga raske koos elada. Aratinga kõva hääle tõttu ei ole eriti hea teda ka korteris pidada, sest ta võib hakata teisi inimesi segama.


Pesitsemine?


Aratingasi on kodus suhteliselt kerge paljundada. Nende pesitsemis aeg algab peale Pyrrhura gruppi. Aratingad saavad täisealisteks 2-4 aastaselt. Nende pesitsemise aeg on soojematel suvekuudel. Pesakast võib aga puuri küljes olla aastaringselt, sest nad kasutavad neid ka magamiseks. Sobib nümfkakaduu pesakast või veidi suurem. Aratingadel on tavaliselt pesakastis 2-5 muna. Tavaliselt hauduvad nad välja ühe pesakonna aastas, aga vahel ka kaks. Poegade toitmise ajal tahavad linnud rohkem süüa saada, nii et vahel peab mitu korda päevas toidunõud täitma. Emased linnud hauvad mune umbes 21-27 päeva. Pojad lahkuvad erinevatel liikidel erinevatel aegadel pesast, aga tavaliselt toimub see 2 kuuselt.Kuidas aratingat endaga harjutada? Kuidas õpetada?


Aratingaga tuleb väga rahulikult ümber käia. Kui sa teda mingil moel kardad, siis lind tajub seda, ja siis on sõprussuhte loomine võimatu. Lindu ei tohi kunagi lüüa või muul moel talle haiget teha, sest siis on saavutatud edu täiesti kadunud. Kui tahad aratingat endaga harjutama hakata, siis tulekstal kõigepealt 3-4 esimest lennusulge ära lõigata, aga mitte täielikult, sest need on suled, mille sees paiknevad veresooned. Vannituba on väga hea koht linnu harjutamiseks. Kata kinni aknad ja peeglid. Pane aratinga õrrele, kui ta keeldub seal olema ja püüab ära lennata, siis pane ta sinna iga kord tagasi kuni ta on õrrega hajunud. Järgmine samm on võtta teine õrs ja asetada see linnule pugu alla nii, et ta saaks sinna peale astuda. Vahel võid teda ka maiusega meelitada õrrele tulema. Lõpuks kui ta on harjunud õrrelt õrrele astuma võid panna õrre peale oma näpu. Kui aratinga üritab hammustada, siis puhu talle näkku. See on karistus hammustamise eest ja varsti ta lõpetab hammustamise. Alati kiida või anna hea tulemuse eest maius. Kuidas määrata Aratinga sugu?


Enamikel isenditel tuleb teha DNA test, et saada teada nende sugu. Mõndadel saab seda määrata silma iirise järgi. Emastel on iiris valge isastel on aga kogu silm must.

 

Fakte


Kaldapapagoi on Conure-i 7 alaliigi lindudest kõige suurem.

 
Kas teadsid, et Conuropsise alaliigi kaks liiki on välja surnud. Viimane neist suri 1918 aastal loomaaias. Lisaks sellele olid nad ka ainukesed Põhja-Ameerika aratingad.

 
Kõige populaarsem aratinga on Päikese aratinga.

 
Päikese aratingal on kodus peetavatest papagoidest kõige kõvem hääl.

___________________________
Artikli toimetas: Henri Maalmann
Artikli kopeerimine ilma autori loata on rangelt keelatud! Artikkel: Aratinga Copyright Sigrid Kurg
Artikkel: Aratinga 14nha2r


Artikkel: Aratinga 11ha2xl
Tagasi üles Go down
 
Artikkel: Aratinga
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» Artikkel: Aratinga / Conure
» Artikkel: Rosella
» Artikkel: Viirpapagoi
» Artikkel: Vajalik meelespea (lembelinnuomanikule)

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Raamatukogu :: Aratinga-
Hüppa: