Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Miks papagoid elavad Euroopa linnades?

Go down 
3 posters
AutorTeade
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Empty
PostitaminePealkiri: Miks papagoid elavad Euroopa linnades?   Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Icon_minitimeNelj 13 Okt 2016, 00:53

Kes papagoide kohta on rohkem lugenud, need teavad, et nii mõneski Euroopa linnas leidub vabadusse pääsenud papagoisid. Mõned neist on kogunenud gruppidesse ja elavad metsikuna oma elu, nii kuidas oskavad ja ellujäämisvõimalused pakuvad.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu

Female
Postitusi : 2230

Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Miks papagoid elavad Euroopa linnades?   Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Icon_minitimeNelj 13 Okt 2016, 13:02

Üks selline levinud tegelane on kaeluspapagoi. Eestis siiski veel selliseid papagoisi pole, kes suudaks külma talve üle elada.

_________________
Nümfkakaduudest ja kakarikidest http://nokalised.onepagefree.com/index.php
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Miks papagoid elavad Euroopa linnades?   Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Icon_minitimeNelj 13 Okt 2016, 17:58

Just. Euroopasse nad pole sisse rännanud vaid on tagajärg, kui lemmiklinnud on kodudest või asutustest lahti pääsenud ja pole kinni püütud. Mõnes riigis elab juba nende lindude järelkasv, vabana sündinud. Nad elavad eeskätt linnades või inimasustusega piirkondades. Linnas leiduv toit (nii marjad, viljad kui ka prügist leitud) on üsna ühekülgne ja küsitava väärtusega. Arvatakse et enamus papagoiliike ei suuda sellistes oludes põlvkondade viisi elu hoida ja kunagi linnapapagoid muutuvad nii nõrgaks et hääbuvad iseenesest.
Munkpapagoid, kaeluspapagoid, lembepapagoid, kuid on ka amatsoonpapagoid ja teisigi eksootilisi papagoisid kokku kogunenud aladele, kus nad looduslikult pole kunagi varem elanud.

Stuttgardis on fotonäitus kohalikest vabalt elavatest papagoidest, amatsoonpapagoidest.
http://www.parrot-magazin.de/index.php/deutschland/68-stuttgarter-amazonen-ausstellung
facebookis on veebileht nimega "Stuttgarter Amazonen"
Stuttgardis oli 12.10.2016 kell 23:30 +5 C ja 13.10.2016 päeval +11 C (need ei pruugi olla kraadipealt täpsed andmed).

Üks venekeelne dokumentaalfilm kajastab linnapapagoide elu, kel huvi, vaadake.
https://www.youtube.com/watch?v=Qx573pcdXwI

Eesti kliima on liiga karm ja toiduvaene, siin nad looduses aastateks ellu ei jää.
Tagasi üles Go down
Lii
Teismeline
Teismeline
Lii

Linde : 4
Postitusi : 14

Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Miks papagoid elavad Euroopa linnades?   Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Icon_minitimeNelj 13 Okt 2016, 20:29

Oktoobrikuu National Geographicus on ilus suur pilt kaeluspapagoide parvest Inglismaal. Selline tekst juures:
Stseenis, mida võinuks unes näha Dali, lendavad kaeluspapagoid üle Londoni Hither Greeni kalmistu oma öisesse puhkepaika. Linnas elab tuhandeid metsikuid kaeluspapagoisid. Võõrliigi päritolu pole teada.

Väga huvitav ja ilus pilt. Sellise postri paneks kohe seina peale.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu

Female
Postitusi : 2230

Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Miks papagoid elavad Euroopa linnades?   Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Icon_minitimeReede 14 Okt 2016, 12:12

Väga huvitav dok. film linnas elavatest papagoidest. Soovitan vaadata.

_________________
Nümfkakaduudest ja kakarikidest http://nokalised.onepagefree.com/index.php
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Miks papagoid elavad Euroopa linnades?   Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Icon_minitimeEsm 17 Okt 2016, 17:14

http://www.parrotsdailynews.com/do-you-know-which-parrots-can-we-find-in-europe-in-the-wild/ 10.04.2015
Do you know which parrots can we find in Europe in the WILD?
Põhjalik ülevaade Saksamaal, Hispaanias, Suurbritannias ja Prantsusmaal võõrliigina vabaduses elavatest papagoiliikidest.

Teen teemas kõrvalepõike USA-sse Brooklyni.
Munkpapagoide saatust on huvitav lugeda.
http://brooklynparrots.com/wild-parrots-brooklyn/
16.02.2015
What are wild parrots doing in Brooklyn?
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Miks papagoid elavad Euroopa linnades?   Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Icon_minitimeEsm 23 Apr 2018, 18:43

https://theconversation.com/parakeets-are-the-new-pigeons-and-theyre-on-course-for-global-domination-63244 inglise keeles, avaldatud 01.08.2016

Artikkel avaldatud eesti keeles 17.08.2016.
http://w3.ee/openarticle.php?id=2488377&lang=est
"Kas järgmised tuvid? Kaeluspapagoid vallutavad tasapisi, ent kindlalt maailma linnu."
kopeerin lühendatud kujul: "Kaeluspapagoid on siin, et jääda, kirjutab The Conversationis Kenti ülikooli teadlane Hazel Jackson. Linnud on saanud Suurbritannias harjumuspärasteks pargielanikeks Londonist lõunas kuni põhjas ©otimaal asuva Invernessini välja. Kaeluspapagoi kodupaigaks on Sahara-tagune Aafrika ja Lõuna-Aasia, ent lemmiklindudena on nad levinud üle maailma. Ent lisaks sellele tunnevad nad end väga mugavalt ka suurlinnades väljaspool puure ja inimeste kodusid elades. Praeguseks on teada, et linnud pesitsevad metsikutena tervelt 65 Euroopa linnas ning enam 30 riigis üle terve maailma, kirjutab The Conversation.
Sellised invasiivsed võõrliigid on uude ökosüsteemi saabumisel sealsele bioloogilisele mitmekesisusele suureks ohuks.
Kaeluspapagoid toodi Suurbritanniasse 60ndate lõpus ja nüüd on linde üle 32 000.
Selle kohta, kuidas täpselt kaeluspapagoi Suurbritanniat üle võtma asus, on käibel mitmeid omapäraseid legende. Ühe põhjal põgenesid linnud filmi "African Queen" (1951) võtteilt, millest umbes pool filmiti Suurbritannias. Teine rahvajutt räägib, et papagoid laskis Londoni tänavatele vabadusse kitarrilegend Jimi Hendrix, kes soovis värviliste lindudega halli linnapilti psühhedeelsemaks muuta. Ent tõenäolisim on ikkagi, et tänu nende populaarsuse kasvamisele lemmikutena jõudsid nad üha enam ja enam ka omapäi elama - ja kohanesid väga hästi.
Üks põhjus, miks linnud Suurbritannias nii mõnusalt hakkama saavad, peitub kliimas. Lindude päriskodu on Aafrikas ja Lõuna-Aasias, aga need papagoid, kes Suurbritannias levivad, on otsapidi pärit Himaalaja mäestiku jalamilt Pakistanist, mis on jahedam piirkond kui Aafrika.
Aafrikast pärit sama liigi linnud poleks ilmselt Suurbritannias nii hästi hakkama saanud.

Ka 19. sajandi lõpus elutsesid Suurbritannias mõned metsikud kaeluspapagoid, ent nende populatsioon ellu ei jäänud. Nüüd on aga talved täna kliimamuutustele soojemad, lisaks armastavad inimesed tollasest ajast enam linde toita. Lisaks pole lindudel ka Aasiaga võrreldes kuigi palju vaenlasi.

Seda, kas kuidas papagoi võiks inglise linnustiku pea peale keerata, veel täpselt ei teata. Mõningal määral on juba leitud, et Euroopas konkureerivad kaeluspapagoid pesitsuspaikade osas puukoristajatega ning teinekord käivad nad põliseid linnalinde toidumajadest minema peletamas.
Kas kaeluspapagoist võiks saada võõrliik ka Eestis? Teemat on ajakirjas Eesti Loodus analüüsinud Riho Marja, kes kirjutab, et pehmed talved nagu näiteks 2013/2014 suudaksid need linnud kindlasti Eestis üle elada, eelkõige mereäärsetes piirkondades - näiteks Kuressaares või Kärdlas. Kindlasti ei suudaks papagoi ellu jääda siis, kui temperatuur langeb 15 külmakraadini."


Artiklis mainitakse et Euroopas pole papagoidele kuigi palju vaenalsi. Eks vist kõige suurem vaenlane Eestis on kliima ja toidunappus. Eestis on alates novembrist nii vähe looduslikku valget aega ja kui ilm juhtub sel ajal olema tormine, sajab lund või rahet, siis sel päeval jääb papagoi nälga ja muutub aina nõrgemaks. Järgnevad röövlinnud ja kiskjad.

Londonis - elavad linna aladel mõningad pistrikud. Pistrikud on looduskaitse all.
http://www.london-peregrine-partnership.org.uk/
Millega suudab hakkama saada pistrik? See on looduslik valik. Pildil on kaeluspapagoide nokad.
https://www.facebook.com/LondonWildlifeTrust/photos/a.103363024181.88985.87993564181/10155605218179182/?type=3&theater

Austraalias on metsikult elavaid kasse, kes murravad rosellapapagoi suuruseid linde. Küllap oskab ka Eesti vabakäigu kass murda, kui vaid tahab.
http://www.nespthreatenedspecies.edu.au/news/media-release-new-research-cats-kill-more-than-one-million-australian-birds-per-day
https://www.japantimes.co.jp/news/2015/02/10/asia-pacific/science-health-asia-pacific/cats-and-foxes-behind-australias-alarming-extinctions-study-finds/#.WtxsYYhubIU

Olge head, valvake oma lemmiklindude järele ja hoidke neid. Kuigi kõrvaltvaatajatel, kel endal papagoisid pole, võib vaatepilt eksootilisest linnust puu otsas olla armas ja me saame aru, et vabas looduses on tal omal kombel huvitav. Me ei saa lubada võõrliike loodusesse. Meie papagoid on Eestis lemmiklinnud ja kuuluvad omanikule.
Igal aastal juhtub äpardusi, kogemata õnnetusi ja eksootilised linnud pääsevad õue. Juba praegu, aprill pole veel lõppenudki, aga juba on papagoisid kinni püütud.
Kui on vaja tellida püüdmisteenus, arvestage et see on tasuline teenus. Raha tuleb välja käia rohkem kui linnu poehind oli (oleneb liigist).
Mis rõõmustab? See, et on palju palju inimesi kes eksinud lemmiklinnu pärast muret tundes talle süüa ja veetopse paigutavad, püüavad mõistatada, kuidas linnu turvalisust mitte ohtu seada, otsivad abi, kuulavad nõuandeid. Kellelt nõuandeid küsida? Ilmselt osa inimesi kes probleemiga silmitsi, pöörduvad küsimustega hr Aleksei Turovski poole. https://linnuabi.eu/ kogub populaarsust ja õigustatult. Küsitakse tuttavatelt, kel rohkem kogemusi või on isiklikult sama asjaga kokku puutunud.
Kui mures on seejuures linnuomanik ise, võite ette kujutada.
Tagasi üles Go down
Sponsored content
Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Miks papagoid elavad Euroopa linnades?   Miks papagoid elavad Euroopa linnades? Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Miks papagoid elavad Euroopa linnades?
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Liigid :: Linnud väljaspool kodu-
Hüppa: