Kui otsustad osta papagoi:
*võta endale piisavalt aega, et see otsus läbi mõelda.
*Mõtle, kas su kodu on sobiv linnu pidamiseks?
*Kui palju on sul aega linnuga tegeleda?
*Kas ka teised kodused on selle otsusega nõus?
*Mõtle, miks sa lindu tahad (silmailuks, laulu pärast, sõbraks jne.)
*Kui suured on su rahalised vahendid?
*Otsi valitud liigi kohta rohkesti infot.
*Osta vahendid vastava liigi pidamiseks.
*Osta lind.
Võta piisavalt aega, et see otsus läbi mõelda.
Uisapäisa tehtud otsused ei ole head. Sellest võivad tekkida suured ebameeldivused. Võid aru saada, et see lind ei sobigi sulle. Uuesti lindu maha müües, kaotad raha ja aega ning närve.
Mõtle, kas su kodu on sobiv linnu pidamiseks?
Milline on sinu toa temperatuur, niiskus, valgustus? Teperatuur ei tohi palju kõikuda.
Kas sulle meeldivad näritud mööbel ja kakutud tapeet? Kas kuskil vedelevad juhtmed? Kas kapid on ikka vastu seina?
Kuidas suhtud prahti ja koristamisse? Linnukakasse mööblil, kardinal ja laual. Pea meeles, et toalilled lähevad igasugustele lindudele kohe rüüstamiseks ja muld kraabitakse potist välja.
Kuidas naabrid suhtuvad, kui su linnud hommikul vara laulma või vilistama hakkavad?
Muidugi on linnuliike, keda ei pea puurist välja laskma nt. amadiinid, kanaarilinnud. Nende hääl on ka meeldiv, kuid prahti tekitavad topelt. Looduses nad nö. külvavad seemneid. Koduses tingimuses toimivad nende instinktid samamoodi.
Kui palju on sul aega linnuga tegeleda?
Oled sa tihti kodust ära? Kas sulle meeldib reisida? On sul kedagi, kelle hoolde lindu jätta vajadusel? Papagoid tahavad olenemata puuri suurusest, vähemalt 2 tundi päevas toas ringi lennata. Kui oled tihti tööl või koolis, võta 2 lindu.
Üksik lind tahab et temaga mängitakse, räägitakse, pakutakse erinevaid tegevusi.
Kui sa sellest kinni ei pea, muutub lind väga ebameeldivaks terroristiks.
Kas ka teised kodused on selle otsusega nõus?
Kui kodustega linnupidamist läbi ei arutata, võib viia see hilisemale linnust loobumisele või teiste probleemideni, lausa pahanduseni. Perekond on nagu üks meeskond, kus peab arvestama teineteise tunnetega, mitte ajama enda tahtmist. Kui üks inimene kodustest ei taha lindu, siis tuleb seda aksepteerida. Kaasa oma perekond arutlusse, mille võid läbi viia selle postituse ja lisainfo põhjal. Ära kedagi sunni otsust ümber mõtlema, jättes linnupidamisega kaasnevad miinused välja.
Mõtle, miks sa lindu tahad (silmailuks, laulu pärast, sõbraks jne.)
Silmailuks ja lauljateks sobivad vintlased (amadiinid, kanaarilinnud, riisilinnud jne) Silmailuks sobivad ka arad papagoid. Argade papagoidega võib probleeme tekkida. Nad tahavad ju toas vabalt tegutseda kuid sinu sõna mitte kuulata.
Sõbraks sobivad papagoid suurepäraselt. Osta võimalikult noor lind ja mitte poest. Võib olla ka vanem, kuid siis uuri enne ostmist, kuidas ta inimestesse suhtub. Vanemal linnul on iseloom juba välja kujunenud. Nagu vanasõnagi ütleb:" Vana koer enam trikke ei õpi" Linnu puhul ei ole see muidugi reegel.
Kui suured on su rahalised vahendid?
Puurid on kallid ja olenevalt liigist ka linnud. Mida suurem lind, seda kulukam. Isegi linnutoit ei ole enam kuigi odav. Uuri vastava liigi kohta: kui suurt puuri ta vajab, millist toitu ja kui palju see iga kuu maksma läheb. Selleks pead teadma, kui palju lind sööb.
Linnule on vaja ka lisatoitu ja vitamiine, kivikesi jms. Lisaks mänguasjad ja muud vahendid.
Mänguasjad ja puuri saab ka ise teha.
Otsi valitud liigi kohta rohkesti infot.
Otsi välja linnuliik, mis sobib sinu pakutavate tingimuste ja võimalustega ning soovidega. Uuri tema pidamistingimusi veel kord, külasta inimest kellel on vastav liik kodus, vaata videosi. Kirjuta plussid ja miinused paberile, arutle veel kord kodustega.
Osta vahendid vastava liigi pidamiseks.
Enne linnu koju toomist olgu kõik vajaminevad asjad olemas. Puur, toit, lisandid, mänguasjad jne.
Väga palju tüli tekib, kui selliseid asju hakatakse hiljem muretsema. Puur peaks olema ka sisustatud ja kindlale kohale paika pandud.
Osta lind.
Poest ostetud lind on kallis, suure tõenäosusega arg, käitumishäiretega, nõrkade lihastega (poes ei lubata linnul vabalt lennata), võib olla ka haige (nt. suguluspaaritus, vitaminipuudus) Poes ei anta lindudele puuvilju, juurvilju ja rohelist. Seal ei teata lindude sugupuud. Linnud ei saa piisavalt päikesevalgust ja need lambid, mis puuri valgustavad tekitavad silmadele probleeme, sest tegu ei ole spets. valgustusega.
Eraisikud müüvad odavamalt ja linnud on inimesega harjunud. Siiski pane tähele järgmisi asju: lind peab olema säravate silmadega, puhta pepuga, siledate ja tervete sulgedega. Nokk ega nokaümbrus ei tohi ketendada. Lind peab olema aktiivne ja ei tohi turritada kuskil nurgas. Võiks olla rõngastatud aga ei pea (rõngalt saad teada koorumisaasta). Ninast ja silmadest ei tohi tulla eritist. Jalgadel ei tohi olla haavandeid ega mädapunne või põletiku koldeid (vaata linnu talla alla).
Tihti valetatakse vanuse kohta. Selle vältimiseks tuleks teha selgeks noore linnu tunnused.
Vahepeal öeldakse puuduliku sulestiku kohta, et ta on veel tibu ja ei ole jõudnud sulgi kasvatada. Selle taga võib peituda kole haigus või vanalindude käitumishäire (kakub tibul sulgi) Suure tõenäosusega kitkub ka tibu suureks saades, oma tibud koledaks. Uuri ja vaata teiste sama vanade tibude pilte.
Vahepeal esineb nt. lutiinodel nümfkakaduudel kiilasus. See on geeniviga. Kiilasus ei kao ja võib päranduda tibudele. Selle kohta uuri kindlasti lisainfot.
Mõnikord valetatakse soo kohta, teinekord ei ole seda võimalik määrata. Uuri, kuidas käitub ja millised tunnused on emasel ja isasel linnul.
Kuula mida rääkitakse aga kontrolli.