Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Köök on lindudele ohtlik paik.

Go down 
2 posters
AutorTeade
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 51

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitimeReede 17 Sept 2010, 14:43

Pomona.ee kodulehelt tsiteerin teema alt "Ettevaatust, teflonpann!
Kui panni mittenakkuv kiht kuumeneb, muutub selle struktuur ja juba 2-5 minuti jooksul võib pann kuumeneda pliidil sedavõrd, et hakkab eraldama mürgiseid gaase.
Loomaarstid hoiatavad selle eest, et linde mitte lasta kööki. Lindude väike kopsumaht muudab nad mürgiste gaaside suhtes eriti vastuvõtlikuks ja lind võib surra teflonimürgitusse."
(pomona.ee koduleht pole enam aktiivne, teade lisatud 22.06.14)

Lisalugemist:
http://www.birdsandmore.com/margaret.html


Viimati muutis seda Pille (Esm 23 Juun 2014, 00:03). Kokku muudetud 6 korda
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2230

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitimeReede 17 Sept 2010, 17:19

Kui kohe ei sure, siis see mürk ladestub organismi arvatavasti. Shocked
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 51

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitimeLaup 18 Sept 2010, 13:45

Kanaarilinnud on tundlikuimad, ent loomulikult ka teised lemmiklinnud.
Mõjutab hingamisteid, kilpnääret. Mürgiste gaaside sissehingamine võib kaasa tuua kopsupõletiku.
Juhul kui arst saab diagnoositud näiteks kopsupõletiku - aga selleks võib olla peale mürgise õhu ka rida teisi põhjuseid, siis lind saab raviks antibiootikume.
Kuni tekkepõhjuseid ei ole kõrvaldatud, hakkavad haigusnähud korduma. Linnu immunsüsteem saab kahjustatud.
Meil ei ole ka palju kliinikuid kus tehtaks lindudele vereanalüüse ja biopsiat.

Malmpann olevat sellest vaatenurgast võetuna meie kodudes tervislikum.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 51

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitimeLaup 19 Jan 2013, 15:25

Ka Eestis müüakse ja on kodudes kasutusel isepuhastuvaid ahjusid.
Kuidas need ahjud toimivad?
Tsiteerin, mida kasutusjuhendiks kirjutatud ja internetist leidsin: "Ahju sisemus on tehtud poorsest keraamikast, mis muudab mustuse veeks ja süsinikoksiidigaasiks. Ka võib sisemust kuumutada temperatuurini 500 °C. Sellel temperatuuril põleb kogu mustus ära ning järele jääb puhas pind. Lihtsalt valige pürolüütiline funktsioon ja ahi teeb ise kõik teie eest. Kuumutades end kuni 500° C muutuvad kõik toidujäägid tuhaks, mille saab kergesti ära pühkida."
Teema võtsin jutuks siin Papagoimajas selleks, et oleksite ohtudest teadlik.
Kellegi 2 papagoid said surma tänu isepuhastuva ahju töötamisel tekkinud vingule, mis õhus levib.
Couple's parrots die from fumes created by self-cleaning oven
http://www.wfaa.com/story/news/2014/08/17/13967836/
(http://www.khou.com/news/Couples-2-beloved-parrots-die-from-fumes-created-by-self-cleaning-oven-185538382.html)


Viimati muutis seda Pille (Nelj 25 Juun 2015, 22:42). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 51

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitimeEsm 24 Juun 2013, 15:02

Lugege kindlasti läbi artikkel:

TOKSILINE MÜRK

Aine (või molekul) mis teflonkattega esemetel on ja alates teatud kuumusest on linnu kopsudele mürgine , on polytetrafluoroethlyene - PTFE.
Linnu kopsude funktsioon on palju keerulisem kui inimesel, unikaalset töötav organ, et varustada linnu lihaseid hapnikuga.
See "tagab" talle ka sealhulgas kõrge tundlikkuse mürgiste aurude suhtes!
Lindudele ohtlikud on: Tubakasuits, juukselakk, aroomiõlid, aerosoolid, pihustatavad putukamürgid, teflonkattega esemed, ülekuumutatud õli jne. Kõik on seal artiklis põhjalikult kirjas.


Viimati muutis seda Pille (Teis 10 Juun 2014, 18:50). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 51

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitimePüh 08 Juun 2014, 23:22

Hoiatan teid, kallid foorumi lugejad, veelkord, et köök ei ole koht, kus linnud elada võivad.
Te ei saa kindel olla, et hiljuti soetatud pann või pliit ei too kaasa tragöödiat, ...ja teie linnud surevad.
Kui te parasjagu süüa ei tee, võivad linnud köögis, teie seltsis, muidugi aega veeta.

Millele pöörata tähelepanu, kui ostate panni?
Praeguse seisuga näib nii, et ei saa mitte midagi usaldada. Kui tootja (nime nimetamata) kodulehel seisab, tsiteerin: "Ceramica on erikate, mis põhineb... [jne] .... põhineb polütetrafluroetüleeni-vabal (PTFE) geeltehnoloogial (sol-gel-technology), mis tähendab, et keraamiline kate pihustatakse alusmaterjalile liimi kasutamata"
Hetkel veel ei saa kindlalt tõendada, kuid tõenäoliselt on ka see ceramica/keraamika lindudele ohtlik. Võimalik, et ka ohtlik inimestele, kui juba linnud hinge vaaguvad? Kas oleneb firmast või toote kvaliteedi-hinna suhtest, mine võta kinni?? Kas oleneb sellest, kui kõrgel temperatuuril tohib kuumutada, kas tohib kasutada elekri- ja/või gaasipliidil? Ei tea.
Varasemas postituses viitasin et PTFE on see aine, mis kuumtamisel tekkiva auru või gaasiga mürgitab linde, kuid kui ese on PTFE-vaba, palun ärge siiski lubage linde kokkamise ajal kööki. Igaks-juhuks.
Lugege lisaks teemat: https://papagoimaja.forum.co.ee/t1347-linnud-on-murgiste-aurude-ohusaaste-suhtes-ulitundlikud#8818

PS! Minu lindudega pole õnnetust juhtunud (kasutan malmpanni ja elektripliiti).
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 51

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitimeNelj 09 Okt 2014, 08:23

http://alkeemia.delfi.ee/tervis/tervisemured/tapjatest-kooginoud-tefloni-kasutamise-ohud?id=69908809
"Tapjatest kööginõud: tefloni kasutamise ohud"
9. oktoober 2014.

Sinu köögis varitseb tapja? Vähemasti siis, kui sa valmistad toitu mittenakkuva teflonpinnaga kööginõude abil.
Kui teflonist kööginõusid kuumutada kõrgele temperatuurile (sealhulgas näiteks toidu keetmisel), võivad vallanduda gaasid, mis on kahjulikud inimestele ja lausa surmavad kodus peetavatele lindudele. Söekaevandustes kasutati vanasti õhu kontrollimiseks kanaarilinde – kui lind ei suutnud hingata või äkitselt suri, siis teadsid kaevurid, et õhk oli ohtlik ja neil tuli viivitamatult kaevandusest lahkuda. Igal aastal kukuvad aga sajad lemmiklinnud kodus kokku ja nad viiakse kiiruga loomaarsti juurde. Surmapõhjus on igal puhul täpselt sama – teflonimürgitus.

Selliste kööginõude valmistajad aga kinnitavad, et nende kasutamine on ohutu – linnud tuleks lihtsalt köögist eemale hoida! Kas sa tõesti tahad, et su pereliikmed hingaksid sisse gaase, mis on võimelised väikese looma koheselt tapma?

Miks on tefloniga töödeldud kööginõud niivõrd ohtlikud? Vastus on lihtne: see materjal on valmistatud kemikaalidest, mida inimkeha pole loodud sisse hingama – pika nimega kemikaalidest nagu perfluorooktaanhape (PFOA). Need kemikaalid vallanduvad, kui sa kuumutad oma teflonist kööginõusid liiga kõrgel temperatuuril või kuumutad panni ilma sellele toitu panemata. Kõigest 300 kraadi juures vallandavad teflonpannid mitmeid kemikaale, kantserogeene ja saasteaineid. Umbes 540 kraadi juures vallandab teflon perfluoroisobuteeni (PFIB), mida kasutatakse ka teatud keemiarelvades. Teflon ise ehk polütetrafluoroetüleen kujutas algselt freooni tootmisega kaasnenud jääkainet.

Kui paljud teist on kunagi toidu põhja kõrvetanud või ahju kuumutades kogemata panni sisse jätnud? Selliste temperatuuride saavutamiseks ei ole palju tarvis ning piisab vaid ühest õnnetusest toiduvalmistamisel, et kogu pere puutuks kokku ohtlike gaasidega.

Kui sa oled linnuomanik, siis on teflon surmav ka tavaliste toiduvalmistamistemperatuuride puhul. Vaja ei ole mingit inimlikku eksimust või ülekuumenemist – üksnes nende mürgiste kööginõude kasutamisest piisab, et tappa teie pere hinnaline lemmikloom. Vallandatud gaasid on sageli lindudele kahjulikud ja tavaliselt ka surmavad. Kokkupuude teflonigaasidega pärast panni kuumutamist vaid 200 kraadini võib inimestes põhjustada gripitaolisi sümptomeid. Seda tervisehäiret teatakse ka polümeerivingu palavikuna ning keemiafirma DuPont (Tefloni kaubamärgi looja) on seda nimetanud vaid tühiseks probleemiks.

Erinevalt mõnest teisest keemilisest saasteainest muutuvad tefloni vallandatud kemikaalid ajapikku üha kahjulikumaks. Panne valmistati varem odavamatest materjalidest ning sageli nende pind kas koorus või kogus täkkeid. Tegelikult näitavad uuringud, et kööginõude vananedes kasvab ka toidu sisse vallanduvate keemiliste ainete hulk – nii et kui sa valmistad toitu vanade mittenakkuvate pannidega, siis sa mitte ainult ei hinga sisse kahjulikke gaase, vaid ka neelad koos oma toiduga kemikaale alla. See aga võib tõsta keemiliste saasteainete hulga ohtlikule tasemele nii sinu keskkonnas kui ka toidus. Tegelikult leidub enamiku ameeriklaste veres kemikaale, mis on sinna sattunud tefloni kasutamise tagajärjel.

Paraku ei ole praegu Ühendriikides kööginõudele kehtestatud mingeid valitsusmääruseid. Mittenakkuva pinnaga teflonpannidele on mõnikord küll lisatud hoiatus, et linnud tuleks neist eemale hoida, aga tarbijaid ei teavitata kahjuks mittenakkuvate kööginõude kasutamise ohtudest. Loomaarstide kinnitusel sureb igal aastal tefloni põhjustatud mürgituse tagajärjel sadu linde – sageli ei ole linnuomanikel aimugi, et niivõrd levinud igapäevane tarbeese nagu pann võib endast kujutada nii suurt ohtu nende sulelisele sõbrale.

Jutu keskne mõte seisneb selles – väldi iga hinna eest teflonist kööginõude kasutamist. Eriti tasuks hoiduda selliste vanemate teflonpottide ja -pannide kasutamisest, mida katavad kriimud, täkked ja mõlgid, sest neist nõudest võib sinu toitu lekkida veel rohkem mürkaineid. Igal aastal avaldatakse üha rohkem uurimistulemusi, mis kinnitavad selliste kööginõude kasutamisest tulenevate keemiliste saasteainete ohtu. Mina igatahes ei usu, et asi lähiajal muutub. Seni kui valitsus otsustavaid samme ei astu, peavad tarbijad vastutama iseenda ja oma pere kaitsmise eest. See tähendab, et sinu ülesanne on hoida see tapja eemale oma pereliikmetest ja lemmikloomadest.

Õnneks on saadaval mitmeid kemikaalivabasid kööginõusid. Savist ja klaasist kööginõud on toidu küpsetamiseks suurepärased – ning kui sa pole kunagi valmistanud pitsat ehtsatel küpsetuskividel, siis ei tea sa, millest ilma oled jäänud! Paljud kokad, sealhulgas ka professionaalsed peakokad, eelistavad roostevabast terasest ja vasest panne. Malmist potid ja pannid on vastupidavad, kergesti hooldatavad ning muutuvad ajaga ainult paremaks – korralikult karastatud malmist praepanni on väga mugav kasutada ja selle pind nakkub harva.

Need on minu arvates kaks parimat valikut:

Roostevaba teras on võrratu alternatiiv mittenakkuvatele küpsetuspindadele. Paljud peakokad on nõus, et roostevaba teras pruunistab toitu paremini kui mittenakkuvad pinnad.

Malm on samuti suurepärane alternatiiv mittenakkuvatele küpsetuspindadele. Ameerika vanim köögitarvete tootja ja perefirma Lodge viitab oma kööginõudele kui "looduslikult mittenakkuvatele". Malm on erakordselt vastupidav ja seda võib julgelt kuumutada sellise temperatuurini, mis pruunistab liha. Malm peab vastu ka kuumusele, mis ületab kaugelt mittenakkuvate pannide puhul ohutuks peetava temperatuuri.

Allikas: www.healthy-holistic-living.com

Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 51

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitimeLaup 16 Märts 2019, 12:32

Pille kirjutas:
Ka Eestis müüakse ja on kodudes kasutusel isepuhastuvaid ahjusid.
Kuidas need ahjud toimivad?
Tsiteerin, mida kasutusjuhendiks kirjutatud ja internetist leidsin: "Ahju sisemus on tehtud poorsest keraamikast, mis muudab mustuse veeks ja süsinikoksiidigaasiks. Ka võib sisemust kuumutada temperatuurini 500 °C. Sellel temperatuuril põleb kogu mustus ära ning järele jääb puhas pind. Lihtsalt valige pürolüütiline funktsioon ja ahi teeb ise kõik teie eest. Kuumutades end kuni 500° C muutuvad kõik toidujäägid tuhaks, mille saab kergesti ära pühkida."

Teema võtsin jutuks siin Papagoimajas selleks, et oleksite ohtudest teadlik.
Kellegi 2 papagoid said surma tänu isepuhastuva ahju töötamisel tekkinud vingule, mis õhus levib.
Couple's parrots die from fumes created by self-cleaning oven
http://www.wfaa.com/story/news/2014/08/17/13967836/
(http://www.khou.com/news/Couples-2-beloved-parrots-die-from-fumes-created-by-self-cleaning-oven-185538382.html)

Tänaseks päevaks on selge et Eestis on kodudes on pürolüüspuhastusega ahjusid. Palun siis väga teadlik olla, et toalindudele võib see kõrgtemperatuuril teostatav pürolüütiline ahjupuhastus olla surmava tagajärjega. Aurud, mis imbuvad ahjust tuppa peale puhastust või puhastuse ajal, on värvitu ja lõhnatu ning maitsetu gaas.

Tehke pürolüütiline puhastus suvel, sel ajal kui linnud on puuriga õues. Toad tuleb põhjalikult tuulutada enne lindude tuppa toomist.

Mis on pürolüüs: https://et.m.wikipedia.org/wiki/P%C3%BCrol%C3%BC%C3%BCs?

Enne uue ahju ostmist tutvuge kasutusjuhenditega. Ka auruahjudel on olemas pürolüütiline ahjupuhastusprogramm. https://www.aeg.ee/taste/discover/steam-ovens/ Jne.
Tagasi üles Go down
Sponsored content

Köök on lindudele ohtlik paik. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Köök on lindudele ohtlik paik.   Köök on lindudele ohtlik paik. Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Köök on lindudele ohtlik paik.
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» Ohtlik konditsioneer.
» Riided lindudele

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Tervis-
Hüppa: