Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 lembelinnu noka ja suleprobleem

Go down 
3 posters
AutorTeade
elo.masing
Pesamuna
Pesamuna
elo.masing


Linde : 2
Postitusi : 7

lembelinnu noka ja suleprobleem Empty
PostitaminePealkiri: lembelinnu noka ja suleprobleem   lembelinnu noka ja suleprobleem Icon_minitimeKolm 08 Veeb 2017, 01:53

Ühel mu Fischeri lembelinnul kasvab nokk väga kiiresti liiga pikakas ja seda peab nüüd iga paari kuu tagant lõikama. Varem sellist probleemi polnud, nokk püsis normaalse pikkusega. Samuti on linnu ühel jalal osaliselt suled maha tulnud.
Teisel lembelinnul on nokk ok, aga hiljuti avastasin ka, et üks jalg on osaliselt sulgedest paljas.
Kahtlustan, et tegemist võib olla otsese päikesevalguse puudumisest tekkinud vitamiinivaegusega, kuna kolisime 2 aastat tagasi korterisse, kus otsest päikest vähe, talvel polegi.
Samas, pole ka kindel.
Lindudele sai 2 kuud tagasi ostetud linnulamp ja sulgede kasvu soodustav vitamiinisegu. Linnud on saanud alati mitmekesist toitu, sealhulgas regulaarselt rohelisi lehti, mida väga armastavad.
Samuti ei tundu linnud muidu olema nukrad ega haiglase olekuga - lendavad vabalt ja söövad hea isuga.
Kas kellelgi on olnud papagoiga sarnaseid sule- või nokaprobleeme?
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

lembelinnu noka ja suleprobleem Empty
PostitaminePealkiri: Re: lembelinnu noka ja suleprobleem   lembelinnu noka ja suleprobleem Icon_minitimeKolm 08 Veeb 2017, 10:46

Minul on olnud kahel korral kogemus liiga kiiresti kasvava nokaga. Esimene lind oli jaapani-amadiin. Temal oli mingi parasiit. Enam ei mäleta mis, aga noka alla tekkis seest tühi ja katki läinud mull nagu meteoriidikraater. Muidugi pisike, esmapilgul märkamatu. Noka otsad aga hakkasid kasvama üksteisest mööda nagu käärid. Olin sunnitud nokka lõikama. Imestasin siis, et miks nokk hakkas peale esimest lõikust nii kiiresti üle kasvama. Enam ei mäleta, kui tihti pidin tema nokka jälle õigesse suurusesse trimmima. Hiljem sain teada, et tavaliselt nii ongi. Kui ühe korra nokka lõikad, siis peadki hakkama seda regulaarselt lõikama.
Teine papagoi, kel nokk üle kasvab on minu praegune papagoi kakariki. Kord aastas, just talve lõpuks hakkab tema nokk üle kasvama. Noka ots kasvab nii suureks, et puudutab rinnasulgi. Üle kasvanud nokaots muutub hapraks. Külgedel on sälgud sees. Eelmisel talvel olin juba päris mures ja üsna kahevahel, kas lõigata nokka. Õnneks murdus see ise, kui olin puuri eriti magusa ja mahlase porgandi pannud. Siiani ongi ta suutnud mingil hetkel oma noka otsa ise ära murda. Kardan, et kui sekkun tangidega, hakkab nokk veelgi kiiremini kasvama kui siiani. Kui papagoi noka otsa enam ise ära murda ei suuda, pole midagi parata ja tuleb lõigata.

Tihti on noka ülemäärase kasvu taga vähene võimalus seda lühikeseks kulutada. Või on lind ise liialt passiivne ja tegeleb vähe noka kulutamisega. Nokka aitab korras hoida looduslikud oksad ja õrred, närimiskivid (laavakivi, mineraalkivi, joodikivi, kaltsiumikivi, pimskivi jne. , tihked viljad nagu nt porgand. Olen kuulnud, et vale teradesegu võib olla noka ülekasvamises süüdi. Ise küll kahtlen selle otseses mõjus, sest papagoi puhastab tera seemnekestast noka ülemises õnaruses mitte noka ülemise otsaga. Võibolla alumist nokaotsa mõjutab teratoit vahetult.
Mõnikord tekitab linnus vähest huvi närimise vastu mingi stressi tekitav olukord. Ka talvel on linnud passiivsemad, kui valgust on vähe ja päevad pimedad ja lühikesed. Närimiseks ja tegutsemiseks jääb vähe valget aega. Pealegi osad papagoid teevad päevalgi uinakuid.

Mina soovitan lindude puur panna kõige valgemasse kohta. Andes lisavalgust, jälgi ka "kunstpäeva" pikkust. Kui korra oled nokka lõiganud, siis tõenäoliselt peadki seda tegema jääma. Midagi pole parata.
Sulgedekadu võib olla põhjustatud ka parasiitidest. Hea oleks käia linnutohtri juures ja lasta teha linnule tervisekontroll. Minu kakarikide sulestik muutub ka kohe hõredaks, kui on mingid probleemid. Reedel teen neile veel viimast korda parasiiditõrjet nagu doktor soovitas. Lihtsalt tilgutatakse mingit rohtu kuklale ja korratakse seda teatud aja möödudes. See rohi pidi tapma ära väliparasiidid ja mõned parasiidid soolestikus. Kui tahad neile rohkem vitamiine anda, siis pole mõtet osta vitamiinitilkasid loomapoest. Mõned tuntud vitamiinitilgad mida loomapoodides müüakse, pidid olema täielik petukas. Las linnuarst soovitab.


23 jaanuar.
lembelinnu noka ja suleprobleem 14cy0zn

25 jaanuar, murdis ise oma pika noka ära.
lembelinnu noka ja suleprobleem Vcvxc1


Viimati muutis seda tibu (Kolm 08 Veeb 2017, 15:25). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
elo.masing
Pesamuna
Pesamuna
elo.masing


Linde : 2
Postitusi : 7

lembelinnu noka ja suleprobleem Empty
PostitaminePealkiri: Re: lembelinnu noka ja suleprobleem   lembelinnu noka ja suleprobleem Icon_minitimeKolm 08 Veeb 2017, 13:54

Suur tänu vastuse eest! Noka osas - tundub jah, et linnud on viimaste aastatega närimise osas passiivsemaks muutunud. Varem närisid nad palju, tuli koguaeg puuri uut vineeri, puitu või kastanikoori riputada, aga praegu närimine eriti enam ei huvita, näritakse pisut ainult korteris ringi lennates, siis ka pigem pappkarpe või paberit. Noka ja küünte kulutamiseks on puuris pimsskivist õrs, samuti kastanikoori ja puuoksi, kaltsiumi saamiseks seepialuu ja mingi kriiditaoline moodustis loomapoest.
Nokk aga kasvab ainult ühel lindudest, teisel sellega probleeme pole. Kasvab noka ülemine osa, nii nagu kakarikilgi vist - et ulatub rinnuni, kui ei lõika. Hapraks ja sälguliseks ei muutu, vaid on tugev, ise ära ei murdu. Nii olemegi nüüd iga paari kuu tagant nokka pidanud lõikama.
Puur on kogu aeg rippunud kõige valgemas kohas, akna all. Aga aknad on põhjasuunas ja talvine päike ei ulatu aknasse paistma, nii et otsest päikest linnud mitu kuud ei saa. Võib-olla on see neid ka närimise suhtes passiivsemaks teinud?
Arsti juurde minekuga on hetkel pisut keeruline, kuna ilmad külmad ja autot ei oma. Katsun leida kedagi, kes koduvisiite teeks, kuna tean, et linnud on äärmiselt tundlikud temperatuuri suhtes, ei tahaks neid mingil juhul pisutki külmetada. Kui ei õnnestu leida, siis peab kevadeni ootama, et arsti juurde saaks...
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

lembelinnu noka ja suleprobleem Empty
PostitaminePealkiri: Re: lembelinnu noka ja suleprobleem   lembelinnu noka ja suleprobleem Icon_minitimeKolm 08 Veeb 2017, 23:22

Kastanikoori muide ei soovita linnule anda. Ei puidu koort, lehti ega ka kastani tõrusid. Eestis kasvav kastan pole linnule kasulik. Halvem on vaid tamm ja tammetõrud, mida kindlasti ei tohi anda.
Hankige õunapuu ja paju oksi.
Mul on üks rosella, kelle noka otsa oleme pidanud lõikama, kuid nüüdseks pole enam 3 aastat mingit probleemi ja üldse lõikama ei pea. Samas tal on muid terviserikkeid esinenud viimase aasta jooksul, nagu tasakaaluhäire ja aegajalt üks või teine jalg nõrk. Aga nokk enam ei kasva pikaks. Ta närib porgandit ja sööb palju granaatõuna seemneid.
Millega puuri puhastate? Lõhnaküünlad, küünelakid, lõhnaõlid, köögist tulevad aurud, kas need on välistatud? Kui pole sulgimine, siis miski on mis nahka ärritab. Parasiidivastaseid tilku kuklale müüb linnuarst, tema oskab öelda mitu tilka linnu kaalu kohta käib. Xeno-t tavaliselt kasutatakse.
Linnulamp on hea asi, sellest võib abi olla küll. Ega läbi aknaklaasi ei saa midagi päikesest, ainult valgust tuleb, mis teeb linnu rõõmsamaks, aga UV läbi klaasi ei toimi.

Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

lembelinnu noka ja suleprobleem Empty
PostitaminePealkiri: Re: lembelinnu noka ja suleprobleem   lembelinnu noka ja suleprobleem Icon_minitimeNelj 09 Veeb 2017, 10:31

Kontrollisin veelkord üle kastani kohta. Jah, mul õigesti meeles.
Hobukastan (Aesculus hippocastanum) kõik osad on mürgised lindudele.
https://papagoimaja.forum.co.ee/t957-murgised-taimed
http://www.mdvaden.com/bird_page.shtml
Bad wood - HORSE CHESTNUT - Aesculus
Mürgine on hobukastan, meil neid söögikastaneid ei kasvagi.
Fotole viitan, milline vahe neil on: http://www.farminmypocket.co.uk/growing/wild-food/sweet-chestnuts
http://msue.anr.msu.edu/news/whats_the_difference_between_horse_chestnuts_and_sweet_chestnuts
Tagasi üles Go down
elo.masing
Pesamuna
Pesamuna
elo.masing


Linde : 2
Postitusi : 7

lembelinnu noka ja suleprobleem Empty
PostitaminePealkiri: Re: lembelinnu noka ja suleprobleem   lembelinnu noka ja suleprobleem Icon_minitimeNelj 09 Veeb 2017, 16:00

Tänan vastuse eest!
Lõhnaküünlaid, küünelakke ega lõhnaõlisid reeglina korteris ei kasuta - nende mõju lindudele peaks olema välistatud. Köögist tulev ei tohiks ka puurini ulatuda.
Puuri puhastame puhta veega, ei kasuta mingeid kemikaale.
Tuleks lasta nad siis linnuarstil üle vaadata, pimesi millegagi ravima ka ei tahaks hakata.
Kastanikoori oleme neile andnud aastaid, ilma et oleks mingeid halbu tagajärgi märganud. Niiet sulgede asi ei tohiks sellest küll olla. Aga kui kastan on mürgine, siis muidugi rohkem ei anna.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

lembelinnu noka ja suleprobleem Empty
PostitaminePealkiri: Re: lembelinnu noka ja suleprobleem   lembelinnu noka ja suleprobleem Icon_minitimeReede 10 Veeb 2017, 12:10

Aitäh Pille, et rääkisid oma kogemusest noka lõikamisega. Ma tõesti arvasin, et kui korra lõigata, siis jäädki lõikama. Smile
Tagasi üles Go down
Sponsored content





lembelinnu noka ja suleprobleem Empty
PostitaminePealkiri: Re: lembelinnu noka ja suleprobleem   lembelinnu noka ja suleprobleem Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
lembelinnu noka ja suleprobleem
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» Mure lembelinnu sulestikuga!

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Tervis-
Hüppa: