Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Metsis - looduskaitse üks sümbolitest.

Go down 
AutorTeade
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Metsis - looduskaitse üks sümbolitest. Empty
PostitaminePealkiri: Metsis - looduskaitse üks sümbolitest.   Metsis - looduskaitse üks sümbolitest. Icon_minitimeNelj 29 Juul 2010, 13:33

Metsis on meie metsade üks suurim kanaline. Elutsevad nad vanades rabamännikutes mustika kasvukohtades.
Metsise kaitsekorralduskava andmetel on viimase 30 aasta jooksul lageraie tõttu hävinud 185 mängupaika. Mängu keskmine suurus on kahanenud 15-lt kukelt 3-le. Metsise elukäiku mõjutavaks teguriks on elupaiga kvaliteedi halvenemine metsade killustumise, metsamajanduse ja kraavide rajamise tagajärjel. Lageraiete suhtes on inimtegevusest võimalikult kaugele hoiduvad metsised tundlikud. Metsise püsimajäämise tagatiseks oleks vähemalt 60% ulatuses vanametsa säilitamine ümber põlise mängupaiga. Et oleks tagatud metsisele sobiv eluruum, mis sõltub taimestikust (mustikate rohkus), putukate liigilisest koosseisut (söötmiseks tibudele) ja kraavid (kraavitamine mõjutab loomade, lindude arvukust ja liikumismustrit.)
Metsise kaitse parandamiseks alustab Eesti Ornitoloogiaühing Keskkonnaameti tellimusel sel, 2010. aastal, metsise kaitse tegevuskava uuendamist. Kuna metsise seire on töömahukas, oodatakse projekti uusi osalejaid. Huvilistel tuleb ühendust võtta EOÜ kontoriga. Eriti oodatud on suvised vaatlused võimalikult täpse kirjeldusega. Uus metsise tegevuskava peab valmima koostöös Riigimetsa Majandamise Keskusega 2011.a. lõpuks.

Eesti Ornitoloogiaühing: http://www.eoy.ee/node/20

Kasutatud andmed Linnuhuviliste teabeleht Tiirutaja nr:10 (juuni 2010)
http://www.eoy.ee/sites/default/files/tiirutaja/10_2010.pdf


Metsise mäng algab puu otsas.
Mõtuste mängu algus sõltub ilmastikust, paljunemisrituaali kulminatsioon on enam-vähem aprilli keskel ja kestab kuu lõpuni.
Mängu alustavad vanemad isaslinnud, nooremad liituvad sellega hiljem.
Mänguplatsile kogunetakse päikeseloojangu ajal või natuke enne seda, seejärel pannakse iga linnu asukoht paika ja valitud puule jääb kukk ööbima.
Paar tundi enne päikesetõusu alustavad metsisekuked mängu, see algab naksutamisega, millele hiljem lisandub nn ihumine. “Ihumine” kestab mõne sekundi ja selle kestel ei kuule isaslind midagi. Mäng algab puudel, kui aga emaslinnud on kohale ilmunud, tulevad rüütlid puu otsast robinal alla, kaklevad omavahel ja paaritavad kanu.

Täiendav lugemine: http://www.envir.ee/orb.aw/class=file/action=preview/id=1104210/metsis.pdf
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Metsis - looduskaitse üks sümbolitest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Metsis - looduskaitse üks sümbolitest.   Metsis - looduskaitse üks sümbolitest. Icon_minitimeKolm 04 Nov 2015, 16:05

http://novaator.err.ee/v/loodus/30fcc757-85a7-4caf-a1e0-594af51825e5/teadusvideo-metsise-kadumise-saladust-uurimas

"Metsis on Euroopa suurim kanaline, keda praegu kohtab Eesti männikutes viis korda harvemini kui poolesaja aasta eest. Selle põhjust teadlased otsivad jätkuvalt."
Tagasi üles Go down
 
Metsis - looduskaitse üks sümbolitest.
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Liigid :: Linnud väljaspool kodu-
Hüppa: