Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Artikkel: Nümfkakaduu / Nymphicus hollandicus

Go down 
AutorTeade
Artiklid
Artiklite toimetaja
Artiklite toimetaja
Artiklid


Linde : pole ühtegi
Postitusi : 30

Artikkel: Nümfkakaduu / Nymphicus hollandicus Empty
PostitaminePealkiri: Artikkel: Nümfkakaduu / Nymphicus hollandicus   Artikkel: Nümfkakaduu / Nymphicus hollandicus Icon_minitimePüh 25 Juul 2010, 14:40

Artikkel: Nümfkakaduu / Nymphicus hollandicus 35dceg7
Nümfkakaduu
Nymphicus hollandicus (ladina keeles) / Cockatiel (inglise keeles)
Autor: Sigrid Kurg
Päritolu

(Nymphicus hollandicus) on pärit Austraaliast. Euroopas on ta tuntud alates 1840-ndatest aastatest. Ta kuulub kakaduude perekonda ja on üks Euroopa populaarseimaid linde. Kuna nad on nii levinud linnud, leidub neid loomapoodides väga suures värvivalikus. Looduslikult on ta pea kollane ja keha hallikas. Välja on aretatud ka muid värvikompositsioone. Nümfkakaduu kodumaal Austraalias võib neid kohata tervel mandril, ent peamiselt siiski avamaastikul ja rannikualadel. Elupaigaks sobib neile väga mitmesugune maastiks. Nümfkakaduu on küllalt niiskuselembene. Suvine kuumus ja maastiku kuivus ajab linnud sageli rändele. Nii nad lendavad suurte parvedena ühest paigast teise, otsides vett ja elamisväärsemaid piirkondi.


Hooldus ja tarvikud

Nümfkakaduu puur peab olema suur, et linnud seal end liigutada saaksid. Parim puur oleks mõõtmetega 2,5(pikkus) x 5(laius) x 2(kõrgus) meetrit. Sellises puuris saaksid linnud ringi lennata. Kahjuks pole sellise puuri muretsemine juba suuruse pärast enamasti võimalik, kuna loomapoodides lihtsalt ei leidu nii suurte mõõtmetega puure. Samas on alati võimalus ehitada ise oma lindudele puur - hind on soodsam ning saad ise puuri mõõtmed tulevase puuri asukohaga sobitada. Kui otsustad siiski poepuuri kasuks, siis osta kõige suurem müügiletil leiduv puur.

Kuid ka siis pead oma lindu iga päev vähemalt pooleks tunniks tuppa vabalt lendama laskma. Lendamine hoiab linnu füüsiliselt tugevana, tema tervise korras ning ka paljunemine on lennata saavate lindude puhul kergem. Puuri põhja laotada allapanuna höövlilaastud, saepuru, liivapaber, spetsiaalne linnuliiv (müüakse loomapoodides ning suuremates toidupoodides) või paber (ei soovita ajalehte, sest see sisaldab mürgist trükivärvi ning nümfkakaduu võib seda ainet endale paberi närimise käigus sisse süüa). Nümfkakaduul võivad olla nii puust kui ka plastikust õrred. Plastikust õrred on enamasti reguleeritavad, seepärast on neid kergem puuri sättida. Puuri võib panna ka päris puuoksi. Sel juhul on soovitav tuua neid erineva läbimõõduga, sest erineva paksusega oksad treenivad linnu jalalihaseid paremini ning hoiavad neid vormis. Puuoksi võid tuua metsast või koduaiast, kuid mitte maanteede lähedusest, sest seal on puud saastatumad. Pese oksad igaks juhuks ära ning säti puuri. Puuri tuleks panna ka mänguasju. Nümfkakaduule meeldib kiikuda, seepärast võiks panna puuri kiigu. Neile meeldib ka redelitel turnida. Poes on neid müügil erinevate suuruste ja pikkustega. Parem oleks, kui redel oleks puust.


Toitumine


Et teie linnud oleks alati terved, pakkuge neile mitmekesist toitu. Kõige paremad on nümfi toidusegud, mida müüakse igas loomapoes ja suuremates toidupoodides, aga ärge unustage seepia lubjakivi. Samuti on igasugused puuviljad ning köögiviljad teretulnud (kuid luulistel viljadel on soovitatav kivi(d) ennem ära eemaldada). Apelsin, õun, granaatõun, kuivatatud aprikoosid, kirsid ja vaarikad on sobivad puuviljad linnule. Köögiviljadest on tomatid, alfalfa, spinat, herned, porgand ja seller sobivad. Puuri võib riputada hirsitõlvikuid. Samuti söövad nümfid hea meelega pähkleid: näiteks maapähkleid, arrahhiisi pähkleid jt. pähklisorte.


Pesitsemine

Nümfkakaduusid võib sigida lasta alates 18. kuu vanuselt (ideaalne 2. aastaselt). Nnende paaritumisaeg kestab aprillist-augustini. Nümfkakaduud munevad keskmiselt 6 muna. Haudeaeg on ligikaudu 18 päeva. Mis aga on papagoide seas ebatavaline: isaslind võtab ka haudumisest osa, istudes pesal päeva ajal. Pesas elavad noored linnud enamasti 4-5 nädalat. Pojad on sulgedega kaetud u. 28-ndaks päevaks pärast koorumist. Iseseisvumine võtab aega keskmiselt 42 päeva. Nümfkakaduud kasvavad 30 cm pikkuseks. Keskmine eluiga on 18 aastat. Lennuvõime saavutatakse 28 päeva vanuselt. Nümfkakaduude sugu eristatakse järgmiselt: Emasel on nöosulestik kahvatum ja sabasulgede sisekülg vöödiline. Väga noorte lindude puhul on sugu raske eristada.


___________________________
Artikli toimetas: Henri Maalmann
Artikli kopeerimine ilma autori loata on rangelt keelatud! © Sigrid Kurg
Artikkel: Nümfkakaduu / Nymphicus hollandicus 14nha2r

Artikkel: Nümfkakaduu / Nymphicus hollandicus 11ha2xl
Tagasi üles Go down
 
Artikkel: Nümfkakaduu / Nymphicus hollandicus
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» Artikkel: Aratinga
» Artikkel: Viirpapagoi
» Artikkel: Rosella
» Artikkel: Lasuuraara / Ara ararauna

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Raamatukogu :: Nümfkakaduu-
Hüppa: