Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Viirpapagoi tõsiselt haige?

Go down 
3 posters
AutorTeade
kats
Külaline
Anonymous



Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimeKolm 29 Juul 2009, 21:34

Tere! Postitan siia kirjelduse oma viirpapagoi seisundist, äkki keegi oskab nõu anda või on kellegi lindudel sarnaseid haigustunnuseid esinenud.

Kõik algas sellest, kui sain mõned kuud tagasi juhuse läbi endale viirpapagoipaari (sõbranna ostis suurema puuri oma lindudele ja sai linnud kauba peale), isane aastane ja emane 2-aastane. Kuna olen suur loomaarmastaja, otsustasin, et võtan nad endale. Täpsustuseks olgu veel öeldud, et ma ei ela Eestis, sellepärast on sedavõrd raskem ka abi saada.

Kuna eelnevad kogemused lindudega puudusid, ei osanud kohe uuridagi, kuidas linnukeste tervis on, rõõm uutest asukatest oli nii suur. Sõbranna (kellel on 13-aastane kogemus viirudega) abiga sisustasime puuri, valisime toidu jne. Puhastan regulaarselt puuri ja mänguasjad, vahetan toitu ja vett samuti iga päev.

Ühel hetkel märkasin, et emane viirpapagoi, Bonnie, hingab häälekalt, võiks öelda isegi lõõtsutab. Ninasõõrmete ümbrus, mis peaks olema puhas ja pruun, on valkja korraga kaetud. Nina kaudu hingab harva, siiski proovib, aga ühel hetkel ei tuleks nagu nina kaudu piisavalt õhku peale ja siis hakkab jälle lõõtsutama. Kahtlustasin, et tal võib midagi ninas ees olla, aga vaatlemisel ei ole küll midagi näha, ninasõõrmed tunduvad seest ja pealt puhtad. Samuti on tema kehatemperatuur kõrgem kui isasel viirul, sest kui ma nad sõrmele võtan ja puurist välja tõstan, on nende kehatemperatuuride vahe tuntav, s.t emasel palju kuumem. Ning ta hoiab pidevalt oma tiibu kehast eemal, et end jahutada.

Kiiresti tõttasime loomaarsti juurde, seletasin oma mure ära, enda arvates suhteliselt arusaadavalt, inglise keelega mul probleeme ei ole, sõbranna oli ka kaasas igaks juhuks, kui arst üldse midagi aru ei saa. Pikemalt mõtlemata tehti Bonnie'le süst rindu ja anti veel antibiootikumikuur kaasa, 5-ks päevaks. Sissekasseeritud summa ajas mu elukaaslase muidugi tigedaks. Seda enam, et olukord on ilmselgelt halvenenud. Papagoide eelmine omanik tundis ka vahetult pärast arstilkäiku huvi ja selgus, et hingamisprobleem oli olnud ka "tema ajal".

Nüüd on lisandunud lisaks hingeldamisele, aevastamisele, kehatemperatuuri tõusule ka ülekaalulisus. Bonnie on väga suure isuga ja sööb palju. Utsitan teda lendama, aga ta on nii raske, et ei jõua eriti üldse lennata. Viimasel ajal olen ka märganud, et mõnikord pärast äkilisi liigutusi (õrrelt õrrele lendamine või puurist välja võtmine) väljutab (oksendab?) ta suu kaudu sissesöödud seemneid, 2-3 tükki korraga, ilma vedelikuta ja erilise lõhnata. Tarbib palju vett. Nüüd on lisandunud ka vedelad väljaheited, tunduks nagu kõhulahtisus, aga kaka osa väljaheidetes on täitsa ok, ainult uriini osa on kohutavalt palju, mõnikord on ajalehed puuri põhjas sellest niiskeks imbunud. Puuviljadest ei saa see olla, sest ei ole viimasel ajal neid enam andnud, kuni selgeks saan, milles asi. Kõhulahtisuse ravim pole ka tulemusi andnud.

Muidu on lind suhteliselt lõbus, liigub ja hüppab ringi, mängib, kudrutab oma partneriga, hea joogi- ja söögiisuga. Ainult ei laula, piiksub vahel harva. Ja muidugi kriiskab nagu alarm, kui ma ta pihku võtan. Olen lugenud internetist miljoneid artikleid ja iga kord avastan midagi uut. Ise arvan, et äkki on kõhulahtisus seotud neerudega; võib olla ka "goat" (kusihappe üleküllus). Hingamisprobleemile pole seni vastust leidnud. Mingi nakkus või parasiit ei saa see olla, sest isane papagoi on oma elu parimais aastais ja täiesti terve, kuigi nad on pidevalt ninapidi koos.

Pika jutu kokkuvõtteks tahakski küsida, et kui kellelgi on midagi sarnast ette tulnud, siis võib oma kogemusi jagada. Ja äkki keegi oskab anda mõne asjaliku linnuarsti numbri. Plaanis on küll kiiremas korras siin jälle arstile minna, aga enne tahaks ka ennast natuke harida, sest mõttetut süsti ropu raha eest pole ju mõtet lasta teha. Seda enam, et linnu usaldust on pärast seda äärmiselt raske jälle tagasi võita.

Suured tänud igasuguse tagasiside eest!
Tagasi üles Go down
Henri
Administraator
Administraator
Henri


Male
Postitusi : 498
Asukoht : Tartu lähedal
Vanus : 28

Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimeKolm 29 Juul 2009, 21:55

Mitu päeva on möödunud sellest, kui märkasite oma lindu paksuks läinud?
Suurenenud söögiisu, vedelamad väljaheited ja paksenemine on ühed näitajad sellest, et lind võib kanda muna.
Tagasi üles Go down
https://papagoimaja.forum.co.ee
kats
Külaline
Anonymous



Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimeKolm 29 Juul 2009, 23:02

Ta polegi nagu silmnähtavalt päevapealt paksenenud, ta ongi algusest peale selline matsakam olnud Smile Aga kas peaksin neile pesakasti panema või väljutab ta selle muna ka lihtsalt puuri põrandale?
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimeKolm 29 Juul 2009, 23:16

Henri, ta ju kirjutab, et vahanahk on kaetud valkja moodustisega.
Mida muidu arst rääkis, linnu terviseprobleemi kohta? Võin leida sulle mõne loomaarsti numbri, kuid tavaliselt tahavad nad lindu näha.
Kuid mõned numbrid siis:
TATARI LOOMAKLIINIK OÜ Telefon: 646 7084
EESTI MAAÜLIKOOL LOOMAKLIINIK Telefon: 503 3878, 731 3224
(viimane kliinik vastab ka öösel, kui midagi hullu juhtub. Neil on öövalve telefon).

Munemise kohta saad infot siit https://papagoimaja.forum.co.ee/papagoide-poegade-saamine-ja-poegade-leskasvatamine-f6/
Tagasi üles Go down
kats
Külaline
Anonymous



Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimePüh 16 Aug 2009, 23:37

Arst ei rääkinud suurt midagi, ütles, et antibiootikumid peaksid aitama ja torkas süstla rindu. Aga nagu näha - ei aidanud. Tänan väga numbrite eest, võtan kindlasti ühendust. Kui huvi, võin ka kirjutada, kuidas lugu edasi läheb-lõppeb-mida soovitati-jne... õppimiseks ka teistele Smile
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimeEsm 17 Aug 2009, 08:57

Muidugi kirjuta edasi.
Tagasi üles Go down
ljuba
Pesamuna
Pesamuna
ljuba


Female
Linde : 2
Postitusi : 6
Asukoht : Rakvere
Vanus : 36

Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimeEsm 24 Aug 2009, 17:29

Tere!

Minul on nimelt emase viiruga sama moodi ainult tema pepu suled on määrdunud...ja samad sümtomid on tal ka...
minu oma aga katkus tagumiku ümbert sulgi ja sügas.
Ta ei jaksanud ka lennata,hingeldas pidevalt.oksendas toitu välja aga
söögiisu oli tohutu.
aga
siis mõtlesin et mis ma ikka arstile lähen lugesin igast kohast ja siis
avastasin et kui linnul on seedimisega midagi siis võiks talle ka õli
pepupeale määrida...ja see aitas..ostsin ka loomapoest vitamiine
seedimise jaoks(cliffi mutaben)
nüüd lasen viirut koguaeg igapäev puurist välja lendama ja igapäevaga tema lendamine paraneb.
niiet soovitan sul natuke õli pepupeale panna...ja neid vitamiine.ning anna veidike arbuusi(koori ja seemneid mitte anda)
see teeb kõhus puhta töö tal.
Tagasi üles Go down
kats
Külaline
Anonymous



Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimeKolm 30 Sept 2009, 22:59

Ei ole veel uuesti arstile jõudnud, aga tundub, et minu viirul on natuke parem juba. Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_bounceViirpapagoi tõsiselt haige? Icon_bounceNinaga läks asi vahepeal päris hulluks, üks ninasõõre kasvas täiesti kinni, s.t oli mingi katuga kaetud. Sõber soovitas vaseliiniga määrida. Kusagilt lugesin, et tuleks teha 3 korda päevas, aga mina tegin ainult 1 korra. Võtsin törtsu vaseliini näpule ja üritasin mökerdada seda nina peale, vältides selle sattumist ninasõõrmetesse. Kindlasti tuleks jälgida, et viiru on kõhu enam-vähem täis söönud, sest need tühjad seemnekestad kipuvad kleepuma vaseliinise nina peale ja linnule on see häiriv. Tegin seda kuuri nädal aega ja juba mõne päevaga oli nokapealine märgatavalt parem! Nüüd teen seda vahest, kui märkan, et nahk muutub noka peal ketendavaks ja kuivaks.

Seedimisprobleemist pole me veel jagu saanud, aga katsun katsetada arbuusi ja ekstra vitamiinidega. Olen ka ise andnud ekstra vitamiine (Vitakraft), aga tundub, et just märgatavalt paremaks ei ole läinud.

Kuigi - mul on vist aeg soetada puuri pesakast. Isane viiru tundub seksuaalselt väga aktiivne, hoolimata, et puuris on peegleid rohkem kui küll. Emane on pisut põikpäine veel. Aga nad on nii armsad, hoolitsevad üksteise eest, toidavad üksteist nagu täiuslik paar.. Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_sunny
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitimeKolm 30 Sept 2009, 23:21

Vaata toitumine üle. Kirjuta, mida ta sööb sul tavaliselt. Milline on igapäevane menüü. Kirjuta ausalt. Siis tean, mida muuta vaja. Tundub olevat mingi vitamini probleem.
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Viirpapagoi tõsiselt haige? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi tõsiselt haige?   Viirpapagoi tõsiselt haige? Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Viirpapagoi tõsiselt haige?
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» Viirpapagoi vigastas tiiba.

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Tervis-
Hüppa: