Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Dokumendid!

Go down 
AutorTeade
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Dokumendid! Empty
PostitaminePealkiri: Dokumendid!   Dokumendid! Icon_minitimeNelj 29 Märts 2012, 15:59

Milliseid dokumente on vaja küsida, kui ostame lemmiklooma poest või lemmiklindude müügist elatuvalt ärimehelt/ärinaiselt eksootilise papagoi või kakaduu, kes kuulub CITES II või CITES I kaitsekategooriasse?

Mu kiri oli veidi pikem ja ei viidanud ühelegi konkreetsele kauplusele. Selgitasin oma huvi kalli ja pikaealise linnu ostmisega kaasnevate paberite ja kohustuste osas. Tundus olevat lihtne küsida tarbijakaitseametist. 20.03.12. Sain vastuse et ei kuulu nende valdkonda ja edastati Veterinaar- ja Toiduametile.
Edastati järgmisele institutsioonile: "Kuna küsimused puudutavad aga CITES-konventsiooniga kaitstud lindude ostmist, mis omakorda on Looduskaitse seaduse reguleerimisalas, siis edastasime Teie päringu edasi Keskkonnaministeeriumile kui antud valdkonna pädevale asutusele."

Ja vastus saabus Keskkonnaministeeriumist 29.03.12.
Tsiteerin kirja: "Meile on edastatud Teie küsimus, seoses eksootiliste lindude ostmisega.
Nagu Te oma kirjas ka viitate, kuuluvad kõik papagoid ohustatud liikide hulka. Välja on arvatud Agapornis roseicollis- roosapõsk-lembelind, Melopsittacus undulatus - viirpapagoi, Nymphicus hollandicus - nümfkakaduu, Psittacula krameri - kaeluspapagoi. Kõigi teiste papagoide müümisel ja üle riigipiiri vedamisel peab järgima CITES reegleid. CITES on ohustatud liikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioon. Euroopa Liidus rakendatakse seda Nõukogu määrusega nr 338/97.

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 338/97
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1997R0338:20050822:ET:PDF

CITES reegli kohaselt on ohustatud liikide isendite müümine keelatud, välja arvatud juhul, kui tõendatakse selle isendi legaalset päritolu. Selle reegli täitmiseks on Eesti Looduskaitseseaduses nõue (§ 56 lõige 5), et ohustatud liikide isendite, välja arvatud toidukaupade müümise korral, peab müüja kaasa andma päritolu tõendava dokumendi, mis sisaldab:
1) liigi teaduslikku nime;
2) teavet isendi legaalse päritolu kohta
(loodusest võetud, kunstlikult paljundatud, farmis kasvatatud jne);
3) Euroopa Liitu sisse toodud isendi korral nimetatud määruse kohaseid erilube;
4) loomaliikide elusate isendite korral andmeid eelmise omaniku kohta ning identifitseerimist võimaldavat teavet
(märgis, foto, kirjeldus jne).

Seega on loomapoodidel kohustus anda eksootilise, CITES kaitse all oleva linnu müümisel ostjale kaasa mainitud infot sisaldav dokument. Dokumendi täpne vorm ei ole määratud.
Sealjuures I/A lisasse (CITES I kaitsekategooria) kuuluva linnu korral peab müüjal olema spetsiaalne ärikeelust vabastav CITES tunnistus, mille ta saab ostjale kaasa anda või teha sellest ostjale koopia (kui tunnistus kehtib mitme isendi kohta).
Selline päritolu tõendav dokument on vajalik, kui ostja hiljem soovib linnuga teha mingit tehingut. Näiteks teise riiki viimisel on see CITES ekspordi loa väljaandmise aluseks. Samuti on kõikide äriliste tegevuste korral edaspidi vajalik tõendada linnu legaalset päritolu.
Ohustatud looma- ja taimeliikide isendite sisse- ja väljaveoks määratud tollipunktid ja tolliasutused leiate määrusest: https://www.riigiteataja.ee/akt/13360508
Elusloomade sisse- ja väljaveol kehtivate veterinaarnõuete kohta saate täpsemat infot Veterinaar- ja Toiduametist."

https://www.riigiteataja.ee/akt/13233620?leiaKehtiv

Täienduseks lisan juurde punkte Riigiteatajast:
§ 56. Tehingud liikide isenditega
(1) Tehing liigi isendiga käesoleva seaduse tähenduses on isendi ostmine, ostupakkumine, tulu saamise eesmärgil omandamine, müük, hoidmine müügikohas, müügikoha hoiu- ja laoruumides ning teistes müügikohaga seotud ruumides, müügiks vedamine, müügipakkumine või muul viisil tulu saamise eesmärgil kasutamine.
(3) CITES I kaitsekategooria liigi isendi valdus ning tehingud sellise isendiga registreeritakse keskkonnaregistris.
(4) Käesoleva paragrahvi lõikes 3 nimetatud registreerimise korra kehtestab valdkonna eest vastutav minister määrusega.
https://www.riigiteataja.ee/akt/765445

Nii et eksootilist lindu endale soetades olge kindlad linnu ladinakeelses nimes ja oma õigustes saada asjakohased dokumendid.

Lugege CITES kohta teemat https://papagoimaja.forum.co.ee/t745-cites
Tagasi üles Go down
 
Dokumendid!
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Teised teemad lindudest-
Hüppa: