Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?

Go down 
5 posters
AutorTeade
Elevii
Tibu
Tibu
Elevii

Linde : 2
Postitusi : 2

Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitimeTeis 19 Märts 2013, 13:06

Missugune on amadiinidele sobilik temperatuur?
Mure selline, et sebra-amadiini pojad peaksid minema uude koju, aga sealne temperatuur on u 17 kraadi ( tulenevalt sellest et väljas hetkel nii külm on). Kas nii madal temp võib tibude tervisele kuidagi ohtlik olla?
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitimeTeis 19 Märts 2013, 14:25

17 on jahe tuba. Linnud tahavad supelda, vb nad nii jahedas seda ei tee aga mine tea? Vintlaste endi kehatemperatuur pidavat olema u 38-41 kraadi.
Kuna ma ei tea paljut öelda, siis guugeldasin sebra-amadiini lad.k. nimetus (Taeniopygia guttata) + cold temperature, näiteks.
Noh, teadus on katsetusi teinud, kuidas külm mõjutab sigimist ja energiakulu, sulgede ja noka pigmendi muutusi jpm - loomulikult on see juba äärmustesse kalduv nüüd Very Happy
tegelikult mõistan teie muretsemist.
Puuri asukoht jahedas toas? Kas teate, kuhu kavatsetakse amadiinid paigutada, kõrgemal on õhk vast pisutki soojem. Akna all on valge küll aga ka jahedam.
Praegu võib ju kuulda saada lohutust et kevad tuleb aga linnud peavad eeldatavasti juba 8 kuu pärast taas jahedas toas istuma, mitu kuud. Tiba ränk katsumus - minu isiklik arvamus. Ma võin eksida.
Ah, küsisite sobiliku temperatuuri, arvaksin 22-23, või 20.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitimeTeis 19 Märts 2013, 16:07

Oh, palju lihtsam on proovida otsingut: Zebra Finch + cold temeperature Smile
Leidsin (minu meelest) asjaliku veebilehe, kahjuks ingliskeelne.

http://nadeneseiters.hubpages.com/hub/Caring-For-Adult-Zebra-Finches

Loodusliku päritolu järgi elutsevad piirkonnas 85° F = 29.44 °C

Kodustes tingimustes soovituslik: 65 - 70°F = 18,3 - 21,1 °C
Tagasi üles Go down
SaluKat
Mõttetark
Mõttetark
SaluKat

Female
Linde : 6
Postitusi : 529
Asukoht : Tartu
Vanus : 26

Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitimeKolm 05 Juun 2013, 06:23

Jäin praegu mõtlema, et mul on ka kodus talvisel ajal ikka päris jahe. Ma ei tea, millest see on, kas kõrgete lagede, kehvade akende või kivist seinte pärast, millel minuteada puudub soojustus. Ma ei tea küll, palju mul siin talvel sooja on, aga kui õigesti mäletan, siis alla 16 kraadi. Endal on küll väga külm olla, isegi soojalt riides olles. Käed ja varbad külmetavad kogu aeg. Mida halba see lindudele teeb, kui temperatuur on jahedam, kui soovitatud temperatuur? Kui vaja, saan linnud elutuppa viia, kus on kaks ahju ja tuba veidi soojem.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu

Female
Postitusi : 2230

Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitimeKolm 05 Juun 2013, 08:21

Linnud jäävad haigeks..külmetuvad. Isegi sinu enda nohu nakkab lindudele. Linnud on nagu väiksed lapsed-õrnakesed.

_________________
Nümfkakaduudest ja kakarikidest http://nokalised.onepagefree.com/index.php
Tagasi üles Go down
Lemmik123
Teismeline
Teismeline
Lemmik123

Male
Linde : 5
Postitusi : 13
Asukoht : Harjumaa
Vanus : 18

Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Toatemperatuur   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitimeLaup 11 Juun 2016, 14:38

Tere. Tahaks teada palju peaks olema nümfkakaduule sobiv toatemperatuur.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu

Female
Postitusi : 2230

Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitimePüh 12 Juun 2016, 11:01

alla 15 kraadi on külm.

_________________
Nümfkakaduudest ja kakarikidest http://nokalised.onepagefree.com/index.php
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille

Female
Linde : 17
Postitusi : 2044
Asukoht : Tallinn
Vanus : 50

Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitimeKolm 14 Sept 2016, 17:57

Papagoidele on kõige meelepärasem toatemperatuur 18-26 'C

Umbne, palav tuba on linnu organismile, hingamisele koormav, niisamuti liiga külm tuba on kurnav.
Kui toas on õhuringlust siis see veidi leevendab kõrgemaid temperatuure. Avatud aken (sel ajal linnud puuris või akna ees võre et linnud välja ei pääse) aitab tuba tuulutada.
Õhupuhasti filtreerib õhku (HEPA filter) ja õhuringlus toimub, tuba ei tundu enam nii palav.

Linnu kehakaal.
Kõhnad linnud ei talu külmemaid temperatuure nii hästi kui ümarad ja ülekaalulised linnud.
Mida ülekaalulisem lind, seda halvemini tuleb ta toime palavusega, kuumarabandus tekib neil kiiremini kui kõhnadel lindudel.


"Birds cool themselves down by breathing and expanding their air sacs and fluffing their feathers out and increasing the conduction of heat through skin and out through the feathers. Obese birds can't do this as well. The fat layer on their body acts as insulation and compresses the air sacs so they can't get any air in and out.”
/Gregory Harrison, DVM/


Tubased linnud vajavad aklimatiseerumiseks aega.
Kui keegi soovib et tema papagoi saaks aasta ringi või olulisemalt rohkem kui 3 suvekuud, mõnikord õueõhku nautida ja välilindlas viibida, peab sellega tegelema järk-järgult ja ikka sobivamate ilmade ajal. Talvel päikesesoojuse kätte, sügisel ja kevadel tuulevaikse ja selge ilmaga. Kui papagoi on kogu elu elanud toas 21 C soojuses, ei tohi teda viia järsku õue kui väljas on miinuskraadid või äärmuslikult kuum ilm.
Järsud temperatuurimuutused on lemmiklinnule väga stressirohked.
24 tunni jooksul ei tohiks lubada suuremaid temparatuurimuutusi linnu elukeskkonnas kui keskmiselt 6 kraadi piires (celsiuse järgi).

"You should not allow your bird’s environmental temperature to change more than 10 to 15 degrees (Fahrenheiti skaala järgi) within a 24-hour period." "Birds can handle almost any temperature, but they need time to adjust.”
/Larry Nemetz, DVM/
Tegu on USA artikliga, kus kasutatakse farenheit temperatuuriühikut.
Kui F vahe on 10-15 ühikut, siis C temperatuurivahemik on samas vaid 5-8 ühikut.


40 F on 4,4 C  
45 F on 7,2 C
50 F on 10 C
55 F on 12,7 C
60 F on 15,6 C
70 F on 21,1 C
75 F on 23,8 C
80 F on 26,6 C
85 F on 29,4 C
90 F on 32,2 C

Leian et tuli kasuks teha väike tabel silme ette.
Niisiis, nagu kirjutatud, 24 tunni jooksul võib temperatuur muutuda umbes 5-8 kraadi celsiuse järgi. See on kodustatud papagoidele talutavam. Me ei vii järsku ühel heal päeval oma linde toast, kus on 21 kraadi, õue värsket õhku hingama kui õues on 7 kraadi, kuid 15 kraadi juures oleks see juba mõeldav. Samuti ei vii 21 kraadisest toast õue, kus laiutab 33 kraadine kuumus.

Enamik papagoisid suudavad taluda 4 C jahedust paar-kolm päeva, kuid ainult siis kui neid on varem harjutatud ja lindudel on olnud võimalus aegamööda kuude jooksul kohaneda ning temperatuuri kõikumine pole väga hüppeline ega järsk.

Linnu kehakeelt jälgides saate aru kas lind tunneb end õues mugavalt.
Selleks et lasta linnul kohaneda õuekliimaga, kui temperatuuri muutus on tuntav, ei tohi temaga õue minnes hakata otsekohe mingeid harjutusi tegema, nagu hüpitama või sundima tiibu lehvitama, kui lind seda ise ei tee. Miks? Sest lind peab saama kõigepealt tasakaalustada on keha kohanemist uues keskkonnas. Linnu hingamine, nagu teame, on teistsugune, tal on lisaks kopsudele õhukotikesed ning õhk ringleb hingamiselundites palju mahukamalt kui inimesel.
Linnu kehatemperatuur on kõrgem kui inimese oma, umbes 40-44 C. Linnud kasutavad palju energiat et säilitada normaalne kehatemperatuur, järsud temp.muutused on ¹okeerivad.Linnud kas toodavad või kaotavad kehasoojust, turritavad sulgi, peidavad noka tiiva alla, hoiavad kordamööda jalga keha all soojas, kui on külm, või lõõtsutavad, ajavad tiivad kehast eemale, jalad soojenevad kui on palav.
Need märgid aitavad aru saada, kuidas lind end tunneb, neid ei tohi eirata.

Õues päikese käes viibimine on kasulik, sulestiku kvaliteet paraneb, organism hakkab omastama paremini toidust saadavaid vitamiine, lemmiklinnu päev on vaheldusrikkam. Lindu ei tohi jätta otsese päikese kätte. Peab võimaldama päikese käest varju minna ja et ei oleks väga kuum ilm. Suvel soojade ilmadega ei tohi jätta lindu üksi autosse, temperatuur võib tõusta seisvas autos ohtlikult kõrgeks.

Kui on liiga külm, lind võib kannatada hüpotermia (alajahtumise) all, kui on liiga kuum, tabab lindu kuumarabandus.
Kuid pidage meeles, kuumarabandus tekib kiiresti ja on ohtlik, kuumarabanduseks piisab 15-st minutist!
Alajahtumise vastu suudab terve ja hästi toidetud lind võidelda päeva või mitu ööpäeva, oleneb ka linnu suurusest, toitumisest ja üldisest tervislikust seisundist. Tagajärgedest: näiteks mõni lind on pikka aega olnud mõne haiguse kandja, olemata ise seejuures kordagi haige, kuid alajahtumine võib linnu immuunsüsteemi sedavõrd kahjustada et haigus lööb välja, või on lind edaspidi vastuvõtlikum haigustele.
Tagasi üles Go down
Sponsored content
Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?   Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur? Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Toatemperatuur. Millises vahemikus on sobilik temperatuur?
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Tervis-
Hüppa: