Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Zoonoosid

Go down 
4 posters
AutorTeade
leevike
Tibu
Tibu
leevike


Linde : pole ühtegi
Postitusi : 1

Zoonoosid Empty
PostitaminePealkiri: Zoonoosid   Zoonoosid Icon_minitimePüh 18 Nov 2012, 17:21

Olen siin lehel täiesti esimest korda ja ennast just värskelt kasutajaks registreerinud  Smile . Meie peres pole hetkel ühtki lindu, kuid tundub, et suund on tugevalt sinnapoole. Suurem laps (9-a.) igatseb juba ammu viirpapagoisid, oleme nende kohta uurinud infot internetist, vaadanud neid loomapoes ja vist ei saa neist linnukestest enam üle ega ümber  Smile .
Siiski on üks probleem ja sellega seoses postitasingi teema just siia terviserubriiki. Kindlasti tundub see küsimus staa¾ikatele papagoiomanikele rumal ja võib-olla isegi kohatu, aga tunnen, et pean siiski asja uurima. Nimelt ei anna mulle rahu see, et papagoid võivad levitada ka inimesele ohtlikku haigust ornitoosi (papagoitõbi). Ma pole küll leidnud infot selle kohta, et mõni inimene oleks oma linnult selle haiguse saanud ja tundub, et see võimalus on ülimalt väike. Samas on ju papagoi enda omanikuga ikka väga tihedas kontaktis ja mul on tekkinud mõni küsimus, millele pole selget vastust leidnud ja ei oska neid ka õieti kuskilt küsida. Võib-olla oskab keegi siinsetest kommenteerida?
Kuidas papagoid üldse ornitoosi haigustekitaja endale hangivad ja kui suur on võimalus, et näiteks lemmikloomapoest ostetud viirpapagoi seda nakkust kannab? Kas pikemat aega kodus elanud papagoi puhul on nakatumine välistatud (kodustes tingimustes pole ju juskui võimalik kuskilt seda bakterit külge saada)? Kas teie linnuomanikena olete kunagi selle haigusega kokku puutunud või kuulnud mõnest juhtumist?
Ühesõnaga, vajan lihtsalt natuke julgustamist kogenumate poolt, sest ilmselt muretsen selles küsimuses üle. Ei tahaks kuidagi, et meie pikalt kaalutletud otsus lindu võtta jääks mingi segase hirmu tõttu ikkagi ainult mõtteks. Aitäh juba ette vastajatele!
Tagasi üles Go down
Heiki
Pesaehitaja
Pesaehitaja
Heiki


Male
Linde : 2
Postitusi : 44
Asukoht : Tartu
Vanus : 55

Zoonoosid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Zoonoosid   Zoonoosid Icon_minitimePüh 18 Nov 2012, 19:56

Usun, et meie lemmikloomapoed, siiski järgivad kõiki reegleid ning seega tõenäosus sealt viirust kandvat lindu osta on suhteliselt väike, kuid absoluutselt välistada ei saa.

Googelda sõna "ornitoos" või "Chlamydia psittaci"

Tegin natuke tööd ära:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/Psitakoos.pdf
http://www.inimene.ee/?disease=p&sisu=disease&did=622&idr=i-n-2xe5p1AHEmvo38NHj2x22f8
http://www.avianbiotech.com/diseases/chlamydia.htm

Isiklikult soovitan, siiski leida mõni usaldusväärne linnukasvataja, kellelt linde osta. See annab mitu eelist:
- on üheselt selge, kust on linnud pärit ja kui vanad nad on;
- saad ise veenduda, et linnud on tervetelt linnuvanematel;
- linnud ei ole pidanud olema väikestes, ebamugavates jne. puurides, seega ei pea sa ravima võimalikku stressi, mis on poes olles tekkinud;
- linnud on harjunud sööma ka puu- ja juurvilju;
jne.

Kui sa juhuslikult ostad linnu mõnest teisest liikmesriigist, siis on vajalik, et lisaks päritolutõendile annaks müüja sulle ka ametliku veterinaari tõendi, et kasvatusest, kust lind pärit on, poleks diagnoositud ornitoosi. Muidu ei tohi lindu EU-s ühest riigist teise transportida.

Ma olen siiski veendunud, et tõenäosus endale kaaskodanikelt linnugripp (või ka mingi teine gripitüvi) hankida on 1000-deid kordi suurem, kui viirpapagoide kaudu ornitoos saada.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Zoonoosid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Zoonoosid   Zoonoosid Icon_minitimePüh 18 Nov 2012, 19:57

Olen ornitoosi teemat veidi puudutanud siin: https://papagoimaja.forum.co.ee/t1079-ornitoos?highlight=ornitoos
Lugege see läbi, asjalik artikkel.
Küsimus ei ole kindlasti kohatu.
Soovitan teil küsimus esitada foorumisse, kus vastuseid annab eksootikute spetsialist DVM Aleksander Semjonov, töötab loomaaias ja kliinikus.
http://www.vastused.ee/loe/lemmikloomad/eksootilised-lemmikloomad-linnud-kalad/1.html
Või Tatari Loomakliinikusse helistada ja paluda konsultatsiooni.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Zoonoosid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Zoonoosid   Zoonoosid Icon_minitimePüh 18 Nov 2012, 20:26

Heiki kirjutas:
Usun, et meie lemmikloomapoed, siiski järgivad kõiki reegleid ning seega tõenäosus sealt viirust kandvat lindu osta on suhteliselt väike, kuid absoluutselt välistada ei saa.
Suhtun skeptilisemalt, usku, et kõiki reegleid järgitakse.
Äris jääb paljutki siseringi, ega's avalikult ei räägita, kui mitu lindu on saadetud lahkamisele, et tuvastada võimalik ornitoos.
Ma ei tööta lemmikloomapoes ega loomaaias, lihtsalt siit-sealt ikka imbub infot läbi, mida ma samuti pikemalt kommenteerida ei soovi.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Zoonoosid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Zoonoosid   Zoonoosid Icon_minitimePüh 18 Nov 2012, 21:28

Mina mõtlen, et kui broneerida kelleltki usaldusväärselt linnukasvatajalt tibu ja jälgida tibu arengut kuni loovutuseni. Ornitoosi peiteaeg oli vist paar nädalat. Kui linnukasvataja linnud on terved ja tibu areneb hästi, näeb kena ja terve välja, siis võiks kohe pool ornitoosimure kahtlusest ära "kustutada". Väike ettevaatus pole kunagi liiast. Tee kindlasti selgeks terve ja haige linnu tunnused. Ära üleliia muretse.

Poelinnud on kõige ebausaldusväärsemad. Tihti ostetakse poodi linde kokku suvalistelt eraisikutelt. Võibolla on nüüd ajad muutunud, ma ei tea. Poelinnud on ka kallimad ja tihti närvilisemad.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Zoonoosid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Zoonoosid   Zoonoosid Icon_minitimeEsm 19 Nov 2012, 12:14

On üks mahukas veebileht, nimelt erinevate spetsialistide artiklitega ja tihti 5-6 lehekülge lugemist. Natuke tülikas orienteeruda (mis loetud, mis lugemata) aga see selleks. Kahjuks muidugi ingliskeelne.
http://www.petplace.com/search.aspx?q=Chlamydiosis+(Psittacosis%2c+Ornithosis)
Punkt 1. (esimene nimekirjas) on põhjalik ja 5 lk pikk.
Kuidas vältida, desinfitseerida, peiteaeg jms.
Kuna ornitoos (Chlamydiosis) pole üldsegi ainus haigus, siis hea esmase ülevaate saab tutvumiseks:
Can Your Bird Make You Sick?
By: Suzanne Zweigart
http://www.petplace.com/birds/can-your-bird-make-you-sick/page1.aspx
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Zoonoosid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Zoonoosid   Zoonoosid Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Zoonoosid
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Tervis-
Hüppa: