Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 UV-valgustus

Go down 
+3
lillekene
tibu
Pille
7 posters
Mine lehele : 1, 2  Next
AutorTeade
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeTeis 19 Okt 2010, 11:52

Siin toon ära info, mille igaüks jõudumööda lugegu ise läbi:

http://users.mis.net/~pthrush/lighting/index2.html !!!

Kokkuvõtlikult öeldes on inimese nägemine on kolme värvispektriga, lindudel aga on nelja spektriline. Keskonnas kus puudub piisav UVA, on linnud nagu meie mõistes värvipimedad.(tetrachromatic http://en.wikipedia.org/wiki/Tetrachromacy)

Lindudele vajalik täisspektervalgustus ei ole pelgalt D3-vitamiini paremaks omastamiseks vajalik, tegelikult töötab konkreetne D3-vitamiini süntees kui selline juba kvaliteetsetest seemnetest ja köögiviljadest. Valgus on vajalik endokriinnäärmete e.sisenõrenäärmete korralikuks tasakaaluks ja sellest saabki kõik alguse. Lisaks loomulikult tasakaal ööpäevase tsükli normaliseerumiseks.
Eraldi teema on hallpapagoidega, nende kaltsiumi omastatavus on probleemne, mingi nääre neil on nõrk ja seetõttu vajavad erilist hoolt ning õiget täisspektervalgust!

Juhend on selline:
Värvitemperatuur: 5000 Kelvinit või rohkem,
Värviedastusindeks CRI: 90 või rohkem

Ei tohi kasutada nn. black light lampe http://en.wikipedia.org/wiki/Black_light . Ei ole kasulik süntees ja on potentsiaalselt ohtlik inimese ja linnu, looma silma võrkkestale.

Olge kindlad et soovitud kaup sobib lindudele, mitte pole mõeldud reptiitidele ja kaladele. Kui lindude UV-valgustus puudub pakutavas valikus, jätke ostmata. Küsige võimalusi hankida poodi soovitud kaup, või tellige välismaalt.


Viimati muutis seda Pille (Teis 29 Dets 2015, 16:37). Kokku muudetud 5 korda
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeTeis 19 Okt 2010, 18:15

Olen alati vaadanud kahtlustavalt lampe puuride läheduses, mis on suunatud puurielanike peale. Eriti paha on vaadata seal ereda valguse paistel tegutsevaid lutiinosi, kellel pole silmades kaitsvat pigmenti. Omanikud küll püüavad head teha, kuid olen üsna kindel, et enamused kasutavad valesid valgusallikaid.
Ma ise pole peale UVA-lambipirni plahvatamist (reptiilidele mõeldud) julgenud lisavalgust puuri panna.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeKolm 20 Okt 2010, 00:32

Mul endal kodus on laelambis, nii et kogu tuba on ühtlaselt valgustatud, on küll ere enda silmadele aga ei sega. Ja linnud mul leiavad endale ise sobiva koha, kas minna päris lambi alla või kusagile mujale. Need kes puuris, pole ka sundseisus.
Mul on 32 W.
Värviedastusindeks CRI: 96 (looduses 99)
Värvi temperatuur: 5800 Kelvinit (looduses 5850)

Nii palju kui olen jõudnud veel lugeda, sain aru et UV-valgustusega saab linnu heaolu ja tervist parandada näiteks kui tal on halb harjumus sulgi kitkuda.
Uuringud on näidanud et valgus mängib olulist rolli vangistuses linnu pikaealisuses.
Parem on kui valgus langeb ülevalt alla, nagu looduses.

Luminofoorlambid lindudele 
GENERAL Full Spectrum
Colortone 50, Värvitemperatuur  5000 K, CRI 92, Tootja:  Philips Lighting  
Vita Lite Plus, Värvitemperatuur  5500 K, CRI 91, Tootja:  Duro-Test  
Chroma 50, Värvitemperatuur  5000 K, CRI 90, Tootja:  General Electric


Viimati muutis seda Pille (Teis 29 Dets 2015, 16:42). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeKolm 20 Okt 2010, 07:31

Aitäh Pille, et selle huvitava teema tegid. See muudab kindlasti väga paljude lindude heaolu, kui nende inimsõbrad ainult oma sulelistele head soovivad ja valed pirnid õigete vastu vahetada suvatsevad.
Hindu vaadates on täisspekter valguspirnid päris kallid, üle kahesaja krooni. Praegu on paljudel majanduslikult väga raske. Aga ma loodan, et siis vähemalt kustutatakse ära, puuridele suunatud vale valgus.
Tagasi üles Go down
lillekene
Teismeline
Teismeline
lillekene


Female
Linde : 2
Postitusi : 19
Asukoht : Türi
Vanus : 67

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeTeis 07 Dets 2010, 16:59

Jälle jama majas!Lasin tütrel Tallinnast osta lambi nii nagu soovitati täisspektervalgustuseks.sealt Lauteri tn. poest.Rääkisime telefonis,et linnukestele.Täna sain postiga kätte,selline lillakas ja peal on kiri,et terraariumi valgus.Valgust küll ei anna,20 minutit juba sees olnud. Andke nõu,kas on ikka õige??
Tagasi üles Go down
lillekene
Teismeline
Teismeline
lillekene


Female
Linde : 2
Postitusi : 19
Asukoht : Türi
Vanus : 67

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeTeis 07 Dets 2010, 22:43

Tellisin uue pirni valgusravist nagu eespool juttu.
Lauteri Loomapoest ostetud pirnil ei ole üldse selliseid numbreid olemaski.Suur kiri onSUN GLO.terraariumi valgusti. Üks on 25w ja teine 40w .See on nii nõrk valgus ja pirn on nats lilla.Mul on tuju nii rikutud,ma ei saa aru,kuidas ei osatud õiget pirni anda.See saatmis kulu on 80.- ja pirnid ise 92.-.Kui tütar jõuludeks tuleb siis annan tagasi,las vaatab ise mis teeb,jutt oli vahetamisest olnud küll.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeLaup 11 Dets 2010, 16:34

Kas seda pirni ei saa kellegile ära müüa, kellel on terraarium? www.pisi.ee, sinna võiksid kuulutuse panna.
Tagasi üles Go down
lillekene
Teismeline
Teismeline
lillekene


Female
Linde : 2
Postitusi : 19
Asukoht : Türi
Vanus : 67

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeEsm 13 Dets 2010, 18:33

Tütar lubas osta.ee maha müüa.Eks näis mis saab!
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeNelj 06 Jan 2011, 22:08

Jah, see on täiesti sobiv. Ikka täisspekter.
Otse puuri kohale ei soovitaks, linnule peab jääma võimalus varjulisele kohale ka, siis kui ta seda kasvõi päeval soovib. Puurist meeter kaugemale umbes võib-olla. Neid pirne ei tohi panna kinnisesse kuplisse k.a. klaasist ümbrise varju, valgus peab lambipirnist välja kiirgama vabalt, muul juhul kaotab mõtte.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeReede 07 Jan 2011, 22:03

Võid tellida ka sellise toote:
http://www.zoomed.com/db/products/Search.php?SearchID=2&DatabaseID=2&Keywords=Lighting&Heading=Avian&Search.x=13&Search.y=16
või
http://www.parrotworld.net/Parrot-Lighting-s/1510.htm

Otsisin veel internetist kui otsid konkreetselt UVA/UVB lampi. Kindlasti ei tohi kasutada reptiitidele mõeldud lampe. Meie loomapoodide valikut uuri hoolega (värvitemperatuur ja värvieraldusindeks) et sobiks just lindudele.
Täisspektervalgus annab sama efekti põhimõtteliselt, pean silmas vitamiin D omastatavust, mis mõjutab ka luid ja sulgi (ehk kaltsiumi), samuti silmade tervist.
Tagasi üles Go down
Pugovka
Pesamuna
Pesamuna
Pugovka


Female
Linde : 1
Postitusi : 6
Asukoht : Tallinn

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeReede 07 Jan 2011, 22:13

Ma käisin kõikile poesse, mis on esimisel postil nimetud, ja seal ei ole mitte ühtegi sobivaid lampe. Kõige parim, mis ma leidsin oli 4700K kaladele, aga seda ei ole piisavalt.
Parim oli see variant, mis oli täisspetkerlamp. Asub Tallinnas, tähendab, et ma võin ise kohale tulla ja vaadata lampi peale enne ostmist?
Ja kas tõsiselt sama effetk, et kas pole mõttetu selle lampi ostma?
Tagasi üles Go down
Pugovka
Pesamuna
Pesamuna
Pugovka


Female
Linde : 1
Postitusi : 6
Asukoht : Tallinn

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeReede 07 Jan 2011, 22:43

Tahtsin küsida sellega, et kas hakkab selline lamp linnudele piisavalt kasut annama ilma ultraviolettist?
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeLaup 08 Jan 2011, 13:39

Jah, toime on samaväärne. Selles võid olla kindel. Ennetab stressi mis võib süvenedes viia sulgede kitkumiseni välja. Kui lind on niigi terve, siis toetab linnu hormonaalseid protsesse ja see tähendab et kõik mis söögiga saadakse, muundub organismis vajalikuks energiaks.
Kõike vajalikku - UVA/UVB, soojus, kelvinid, pritsmekindlus - ühe lambiga saavutada ei ole võimalik, vähemalt meie poodidest leitavaga.
Mõõdukas ultraviolettvalgus on vajalik taimedele fotosünteesiks. Mõjub kõigile elusolenditele hästi.
Inimesele on UVA teatud kogusest alates kahjulik, nii ka lindudele. (melanoom, solaariumiefekt.)

Tagasi üles Go down
AIE
Pesamuna
Pesamuna
avatar


Female
Linde : 2
Postitusi : 9
Asukoht : Saue
Vanus : 41

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeKolm 19 Jan 2011, 19:23

Mina ostsin papagoidele lambi Lauterist. Küsisin ka veel ekstra lindude jaoks ning nad andsid selle sunglo pirni. Pidi imiteerima loomulikku päikesevalgust. Kas ma saan õigesti aru, et see on ikkagi vale valgustus? Kas need täisspektri pirnud maksavad tõesti 300 EUR või on kodulehel kroonid eurodeks ümber arvestamata?
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeKolm 19 Jan 2011, 19:40

Aie, su jutt jääb mulle veidi arusaamatuks. Mis kodulehest käib sul jutt?
Millest eeldad et oled midagi valesti aru saanud, või siis küsin et miks nii arvad?
Ma ka peast ei tea kõiki Lauteri poe pirne, nii et keeruliseks läheb Very Happy
Kas pakendil on mingeid andmeid kirjas?
Tagasi üles Go down
Pugovka
Pesamuna
Pesamuna
Pugovka


Female
Linde : 1
Postitusi : 6
Asukoht : Tallinn

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeNelj 20 Jan 2011, 12:20

Aga kui ma käisin nende poes, seal oli ainult E27 sokkeliga pirn, millest ei ole sõnagi nende kodulehel. Ma enam ei saa midagi tõestada, sest t¹ekki ta mulle ei saatnud! Ja müüja võtis minust täpselt 27 eurod, mitte 27,16.

Ja siis SunGlo pampist. Käisin ka ZooMaailm poes selle pirni peale vaadata + linnudele nad üldse ei sobi, sest SunGlo lampid on mõelnud reptiilidele, nad on liiga kanged linnudele - andmed ei sobi. Ühe sõnaga, kui midagi võiks olla ohtlik, oleks parem lihtsalt vahele seda jätma.
Tagasi üles Go down
AIE
Pesamuna
Pesamuna
avatar


Female
Linde : 2
Postitusi : 9
Asukoht : Saue
Vanus : 41

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeNelj 20 Jan 2011, 12:36

Vabandan, et end segaselt väljendasin. Mul on hetkel papagoidel selline lamp koos pirniga. See vist ei sobi? Rolling Eyes
Tagasi üles Go down
Pugovka
Pesamuna
Pesamuna
Pugovka


Female
Linde : 1
Postitusi : 6
Asukoht : Tallinn

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeNelj 20 Jan 2011, 13:05

AIE, kui Teie SunGlow pirnist räägite, see võiks olla kahjulik linnudele. Ma kindel ei ole, aga lugesin palju sellest.
Ise kasutan hetkel selle täisspekter pirni.
Ja siis on ka vajalik tavalist pirni soojendamaks(kui lind tundub end halvasti, supluse pärast, või kui talle külm hakkas). Tavalist pirni tuleb sisse lülitama 20-30cm linnupuuri kaugusel, ja peab tingimata puuri peale riie panna nii, et pool puuri oleks pimedas - siis lind ise saab oma soojendusprotseduuride aega kontrollima.
Tagasi üles Go down
lillekene
Teismeline
Teismeline
lillekene


Female
Linde : 2
Postitusi : 19
Asukoht : Türi
Vanus : 67

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeLaup 29 Jan 2011, 17:57

Mina olen tänaseks oma täisspekter päevavalguslambi kätte saanud.Tellisin Kotka tänava valgusravist.Hind oli koos smartpostika 29.72..Mul oli selline ettekujutus,et on hästi ere valgus.Tegelikult ei ole üldse ere,tekkis juba jälle selline tunne,et on jälle vale.Loodan,et on ikka õige.Näitajad on küll õiged.
Selle Lauteri poe kohta võin küll öelda,et need müüad seal ei oska soovitada.Meie saime sealt vale lambi.Lambi,mis oli mõeldud terraariumisse.
Panime lambi laearmatuuri.Linnukesed on ilusti rahulikud.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimeLaup 29 Jan 2011, 19:40

Esimesel nädalal on päris omapärane tunne. Otse pirni sisse ei taha nagu vaadata pikalt, oleneb ka inimesest, samas, toas tundub hämaram kui tavapirniga. Mul mees on prillikandja ja temale üldse ei meeldinud esialgu. Nüüdseks oleme igati harjunud. Lugeda raamatut on väga hea, ükskõik kus toanurgas. Mulle on abi olnud, võrreldes varasemaga, tööl valgustus on ikka sama mis ennegi, aga silmad ei väsi enam ära.
Tagasi üles Go down
lillekene
Teismeline
Teismeline
lillekene


Female
Linde : 2
Postitusi : 19
Asukoht : Türi
Vanus : 67

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimePüh 30 Jan 2011, 11:43

Päeval,kui toas on loomulik valgus,kas siis peab ka pirni põlema panema?Erilist valgust ta siis küll ei anna.Meil on väikesed aknad ja valgust mitte palju.Huvitav palju see lamp voolu võtab.Panime rippuvasse laearmatuuri ,puurist 2meetit kaugel. Kas nii sobib??
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimePüh 30 Jan 2011, 15:00

Paigutus on õige, laest rippuv valgus imiteerib loomulikkust, ka kuppel ei tohiks varjutada pirni, vaid see peaks olema avatud valgus. Kaugus on ka paras.
Tegelikult, valgustus on mõeldud lindudele tund peale päikestõusu, kogu päeva, kuni tund enne loojangut. Siis jääb aega et valgus ei kustuks järsult. Aknast tulev loomulik valgus ei ole piisav, et toimiks kogu kasum, mida tehnilistes tingimustes lind vajab. See on perfektsionistidele või kui linnule on vajalik tervislikel põhjustel. Kui aga on näiteks vaja pidada vahet haudumisel, siis saab valgusega mängida pimedamat perioodi. Kõik peaks toimuma aegamisi, rutiin ja õige rütm kõiges on see, mis hoiab linnu emotsionaalselt ja tervislikult heal järjel.
Kevadine päike hakkab võimust võtma, mina siiski veel kasutan igapäevaselt lisavalgust.
Lõppeks, asi selles ka, et linnud eristavad värve paremini kui meie, see valgus teeb nende elu rõõmuküllasemaks ja kirevaks. Heas korras linnu sulestik küütleb ja särab (inimsilm näeb osa kogu valguspeegeldusest) , see on omavaheline info teistelegi sulelistele oma seisundi kohta.
Tagasi üles Go down
lillekene
Teismeline
Teismeline
lillekene


Female
Linde : 2
Postitusi : 19
Asukoht : Türi
Vanus : 67

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimePüh 30 Jan 2011, 16:21

Andke mulle lollikesele andeks aga selle lambiga on ju tuba pime.Nii võõras on.Kui peab siis peab nii olema.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimePüh 30 Jan 2011, 19:35

Pille, kuid kas selline variant ei tuleks kõne alla, et üks pirn panna lambi sisse enda jaoks(selle tavalise), ning teine lindude jaoks (spetsiaalse)? Või hakkab sulelisi tavaline valgus segama? Muidugi juhul kui on selline lambikuppel, kuhu saab mitu pirni keerata.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitimePüh 30 Jan 2011, 22:28

Sobib mitut sorti valgus toas, ent mitte ühe kupli alla, kui on selline mitme pesaga. Siis efektiivsus ei toimi. Küll aga võiks sobida suure ruumi puhul eraldi asetsevad valgusallikad.
Lillekene, alguses on jah harjumatu, oli mul ka.


Viimati muutis seda Pille (Esm 11 Apr 2011, 15:59). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
Sponsored content





UV-valgustus Empty
PostitaminePealkiri: Re: UV-valgustus   UV-valgustus Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
UV-valgustus
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2Mine lehele : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Puur ja sisustus-
Hüppa: