Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Pesemine, pihustamine.

Go down 
4 posters
AutorTeade
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimeLaup 16 Juun 2012, 13:24

Kuidas teie papagoi kohaneb uute esemetega puuris? Nagu supluseks mõeldud vanniga, kui lindu pole varem (tibust peast) vanniskäiguga harjutatud.
Omad kogemused on sellised et väiksemad linnud harjuvad ruttu ja ilma eriliste probleemideta uue topsikuga. Kui vann sobib, hakkavad ka seda kasutama.
Aga suur lind, nagu eclectus või hallpapagoi?
Minu eclectuse mõõtmed eeldavad ka suuremat vanni supluseks. Ostsin kassiliiva aluse.
35x46 välismõõdud. Võib-olla alustuseks ostsin liiga suure, oleks pidanud järk järgult alustama palju väiksemates? Kuid praktilisus sai võitu ja ostsin suure.
Muidugi ma teadsin juba ette, et ega ma seda kohe ta puuri panna ei saa - ta kardaks. Nii paningi vanni esialgu põrandale et ta eemalt näeks. Näha oli et eclectus pelgas uut asja. Paari päeva pärast juba harjus ja kui ta puurist väljas oli, tõstsin vanni tooli peale. Selle peale lendas toas mitu tiiru, sest jälle hirmutas natuke. Aga rahunes kohe maha ja asus oma tavapärasele kohale väljas õrre peal. Tool vanniga jäi sel juhul tema alla. Tuli idee panna sinna vanni, madalasse vette, tema mänguasjad mis vett kannatavad ja toidukausi. Aegajalt annan tema kätte neid märjaks saanud lelusid. Ehk on sellest teguviisist abi. Kas on hea mõte hoida toidukauss selles vannis, et linnul tekiks huvi ja julgus? Muidugi ei jätaks ma seda toidukaussi linnu ainukeseks võimaluseks süüa saada, see oleks alternatiivne väljakutse lihtsalt. Lind on piisavalt uudishimulik aga loomu poolest väga ettevaatlik ja alalhoidlik.
Kas on veel mingeid nippe?
Teised mu linnud suhtuvad anumasse ükskõikselt.


Viimati muutis seda Pille (Püh 17 Veeb 2013, 12:40). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimePüh 17 Juun 2012, 12:26

Kuidas harjutamine läheb? Mina sain oma papagoisi harjutada vanniga teiste papagoide eeskujul. Üks näitas ette ja teised tegid järgi. Muidugi oli tegu väiksemate lindudega kui jako või eclectus.
Mõne papagoiga on meil samuti probleeme olnud. Neid pritsin pihustiga või viin päris inimeste vanni ja dushitan neid siis. Nägin kord youtube-st, kuidas kaks aarat suures inimestele mõeldud vannis pladistasid ja kraaksusid.

Pole päris see video, kuid päris huvitav https://www.youtube.com/watch?v=UoJ4WGpsDVg

Teine video, kus linnule on pandud vannituppa spets õrs https://www.youtube.com/watch?v=fZK8Ks-x0Y4
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimePüh 17 Juun 2012, 13:01

Ma olen ka leidnud palju videosid kus eclectus ludistab inimeste vannitoas. Või on puur vastav, kus katusel on koht spetsiaalsele vannile. Meie puur on suur küll kuid ilma vannitamisaluse ja kinnituskohata. Vanni saan panna puuri põrandale lihtsalt.
Ma lootsin et rosellad lähevad seda vanni uudistama aga võta näpust - ei mingit huvi. Rosellade poolt ette näitamine oleks olnud edukate tulemustega.
Seni olen eclectust piserdanud, korra olen näinud teda joogitopsis end pesemas.
Eclectus tuleb mu õlale küll, kui maius on käepärast, kuid ringi liikuda saan veel vaid poole toa ulatuses, mitte kaugemale. Ta ise lendab aeg-ajalt küll toa teise otsa diivanile, seal ta muud ei tee kui fikseerib kauguse, paneb orientiiri paika ja lendab tagasi oma tuttavasse tsooni. Mingit huvi uues kohas ringi vaadata ta ei ilmuta. Seega vannituppa koos minemine on meil kauge tulevik.
Tegelen vanniga ta silme all, vahetan vee ja tõstan vanni põrandalt tema puuri ette toolile. Täna ta läks seda nähes oma lemmikõrrele ja vaatas hoolega, muud paanikat ei tekkinud ja "preemiaks" andsin vannist kollase tähe talle noka vahele. Plastiktähed on kogu aeg nüüd vannis sest neid tähti ta tunneb. Oeh, ja nii palju siis minu tähelepanekutest meelisvärvide suhtes. Teadsin et eclectusele meeldib punane ja kollane, vanni aga ostsin tumesinise, tõsi seda mõõtu muid värve polnud. Loodan et ta pole väga pirts, lõppude lõpuks vannimõnud on tähtsamad Smile kui taipab mis see talle tähendab. Plaanin kolmapäeval vanni ta puuri tõsta, siis on mul vaba päev ja saan oodata kuni ta on hommikust söönud ja end korda seadnud ning valmis uuteks väljakutseteks.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimeNelj 25 Okt 2012, 12:27

Heiki kirjutas:
Vannitamisega on meil veel probleeme. Isaslind käib puurist väljas kandiku peal ennast ise vannitamas. See eeldab muidugi seda, et vann on tema jaoks valmis pandud ning seega ta päris ise vannitamise aega valida ei saa. Emaslind on seni piirdunud pihustipudeliga.
Siin ootaks ka nõuandeid kuidas seda vannitust oleks kõige õigeb korraldada. Puuri põhja ei tahaks vanni panna, kuna siis oht vee reostamiseks väga kõrge.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimeLaup 02 Veeb 2013, 23:43

Heiki, kuidas teil on vannitamisega kulgenud?

Meie elukoha vahetus, ruumikam ja avaram, mõjus eclectusele nii hästi, et vannituppa minekuga saab ta ise hakkama, lendab tema jaoks pandud õrrele, vanni kohal. Vanni ta ei lähe, pestud saame veepihustiga piserdades. Eclectuse puuri ümbruses põrandal on PVC ning saan lindu ka seal piserdada. Vett ära kuivatada on põrandalt lihtne (PVC all on parkett ja see ei saa kahjustatud).
Rosellad käivad regulaarselt üle päeva end pesemas. Kauss puhta veega on iga päev valmis pandud ja neile ligipääsetavas kohas.
Vööt-mägipapagoid armastavad pihustist sooja veega piserdamist. Nemad ise veevanni ei lähegi end pesema, vaid ootavad vihmasadu ja siis küll kukutavad end vette nii naljakalt. Kõik nad riputavad end tagurpidi võre külge rippu, ajavad suled kohevile ja tiivad laiali. Minu poest toodud täiskasvanud mägipapagoid ei osanud veekausis mängida vihma ajal, seda õpetasid neile kodus koorunud tibud. Pesurituaal on siin videos hästi näha: https://www.youtube.com/watch?v=DmERXVv2bxU&list=FLcx4bCKAHYh1TpCO4vP_ooA&index=2
Tagasi üles Go down
Heiki
Pesaehitaja
Pesaehitaja
Heiki


Male
Linde : 2
Postitusi : 44
Asukoht : Tartu
Vanus : 55

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimePüh 03 Veeb 2013, 17:06

Ega meil sellega erilisi edusamme ei ole. Ostsin neile sellise basseini. Alguses panin ilma veeta natuke seemneid põhja peale, et nad harjuksid seal käima. Kuid kui vesi sisse sai, siis ei näinud ma neid kordagi seal käimas. Muidugi võisid nad ennast vannitada päeval, kui kedagi kodus ei olnud. Vanni hakkas siiski kogunema kõiksugu rämpsu ja peale seda, kui ma sealt midagi väljaheite taolist leidsin, siis võtsin selle üldse ära. Praegu kasutame regulaarselt pihustipudelit. Olen proovinud neid pritsida ka vannitoas, kuid seal nad millegi pärast kardavad seda, samas kui puuris paistab see neile ilmset naudingut pakkuvat.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimePüh 03 Veeb 2013, 22:23

Nojah, mu rosellad ka ei armastanud vanni koos korpusega...
Seoses väljaheidetega, tõsi, pean vahel mägipapagoide puhul, poole piserdamise pealt, vahetama vee kausis puhta vastu. Vesi lõõgastab lihaseid ja juhtub küll, et tühjendavad enda soole kogemata veekaussi. Panen uue vee ja pidu läheb edasi.
Rosellad iseseisvalt pestes, vett endale tiibadega üle selja pekstes, kaussi reeglina samal ajal ei rooja. Vannitoas kui piserdan ja on mõnus soe ja aurune ruum, mugavalt õrrel istudes, siis muidugi.

Mulle tundub, et laiemas mõttes on kasulik teada, kuidas inimesed oma lindudega toimetavad, nende pesemisvajadusi arvestavad. Kuidas oma linde harjutada kas siis vanni või piserdamisega ja millega lindu müües/ostes arvestama peaks (ehk, mida eelnevalt liigi kohta rääkima peaks) et kõik oleks rahul. Erinevad liigid, tundub, pesevad end erinevalt, omast käest tean ja seda kinnitavad ka nähtud videod, mis leidnud olen.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimePüh 17 Veeb 2013, 12:42

tiiu212 kirjutas:
Tere. Olen oma nümfiga hädas, vaatan videotest ja loen, et enamusele meeldib supelda ja et see on ka hea neile aga minu härra ei lähe vee lähedalegi ja kui proovisin teda veidi pritsida...õõh ei see talle ka ei meeldi. Kas pesemine on kindlalt vajalik või saab ta selleta ka hakkama?

tibu kirjutas:
Arvan, et pesemine on linnule sama vajalik nagu inimestele. Kui inimlapsele vesi ei meeldi, viib ema ta vägisi pesema (kui meelitamine ei mõju). See on tervise huvides. Kui minu nümf pesta ennast ei taha, siis panen ta puuri ja pritsin veepihustiga. Pihustan siis "veeudu" ja mitte linnule näkku vaid teen nö. vihma. Umbes kord nädalas. Suvel soojaga tihedamini.

tiiu212 kirjutas:
Tänan! See oli küll hea soovitus, et puuris veega pritsida!!!
Me oleme siiani proovinud teda siis pritsida kui ta lahti on ja see ei õnnestunud aga puuris ta ikka täiega nautis vihma. Ajas tiivad laiali ja turritas mis hirmus Smile
Tagasi üles Go down
tiiu212
Noor Perepea
Noor Perepea
tiiu212


Female
Linde : 2
Postitusi : 55
Asukoht : Pärnumaa

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimePüh 17 Veeb 2013, 13:03

Kas pole ohtu,et ta külmetab,kui märg on?Kas puhur puuri juurde on vajalik piserdamise ajal pann,et soem oleks?Tuba meil külm pole aga ise ma nagu selles temperatuuris ennast ei dushitaks Smile
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimePüh 17 Veeb 2013, 14:04

Kui lind on terve, ja puur, kus piserdatakse, pole otse akna all ning toasoe a'la 23,24 C, siis vast pole külmetamisohtu?
Meil on niisugune toasoe ja ma pole puhurit kasutanud. Regulaarselt pesemist saanud lind kuivab kiiresti ära, seevastu mõni vettib tükk aega, siis, kui ta pole saanud end pikemat aega pesta (poest ostetud, haudel istunud).
Väldin puuri asupaika akna vahetus läheduses. Igal juhul on seal pisut külmem, salakaval tuulevine.
Linnu kehatemperatuur on kõrgem kui inimese oma.
Vannitoas pestes on omad erinevused, siis jätan nad mõneks ajaks sinna peale pesu, et poleks järsku temperatuuri muutust. Ei tee ust kohe lahti, et külm õhk ei tungiks vannituppa, kus on soe ja aurune.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitimePüh 17 Veeb 2013, 22:44

Aga kui tuba on teil jahedam, on puhuriga soojendus ehk tõesti omal kohal. Kasvõi enda rahustuseks, Tiiu, et lind ei külmeta.
Ega ei peagi otse väga lähedalt linnule peale puhuma. Veidi eemal ja osaliselt katta siis puuri tagumine pool tekiga, kui nümfile see sobib? Siis tekib ka soe keskkond.
Varsti, kevade poole, läheb juba soojemaks Smile
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Pesemine, pihustamine. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Pesemine, pihustamine.   Pesemine, pihustamine. Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Pesemine, pihustamine.
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Käitumine, trikid ja nende õpetamine-
Hüppa: