Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Suguluspaaritus

Go down 
+2
Sigrid
totukas
6 posters
AutorTeade
totukas
Pesamuna
Pesamuna
totukas


Female
Linde : 2
Postitusi : 5

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimePüh 19 Okt 2008, 14:38

Kui viirukatel peaks linnupojad tulema, kas neid poegi tohib samasse puuri koos vanematega jätta ja kas pojad omavahel sigida tohivad?
Tagasi üles Go down
Sigrid
Sugukonna vanem
Sugukonna vanem
Sigrid


Female
Linde : 5
Postitusi : 164
Asukoht : Harjumaa
Vanus : 30

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimePüh 19 Okt 2008, 14:44

Parem oleks pojad vanematest eraldada, sest vanemad võivad nende vastu agresiivseks muutuda. Mitte mingil juhul ei tohi nad omavahel sigida, sest selle tulemusena võivad kooruda pojad kellel on mingi viga.
Tagasi üles Go down
totukas
Pesamuna
Pesamuna
totukas


Female
Linde : 2
Postitusi : 5

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimePüh 19 Okt 2008, 15:08

Siis ma tean. Kahju oleks lihtsalt ära anda, aga sel juhul pole siis midagi teha Smile
Tagasi üles Go down
SaluKat
Mõttetark
Mõttetark
SaluKat


Female
Linde : 6
Postitusi : 529
Asukoht : Tartu
Vanus : 28

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeEsm 01 Dets 2008, 18:46

Aga kui mõni viirukas sulle liiga armsaks saab, siis võid talle või neile eraldi puuri osta. Siis ei pea sa neid ära andma.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimePüh 24 Mai 2009, 23:36

Ozz kirjutas:
Ehk ma eksin aga arvan, et see väärarengu jutt on veidi liialdatud. Rolling Eyes Küsimus tekib, et kes neid looduses paaridesse paneb ja kas tõesti pean uskuma, et siis nad täpselt teavad, kes sugulane ja kes mitte. Vaevalt, et nad mäletavad oma vanemaid ja õdesid-vendi peale seda, kui on pesast lahkunud ja oma peret planeerimas. Samas eks ma isegi, kui ikka kindlalt teaksin, et on õde ja vend siis pesakasti ei paneks aga nii...miks mitte?
See muidugi minu tagasihoidlik arvamus teemast Embarassed



tibu kirjutas:
Ma ei tea kuidas lindudega on, kuid loomadega on nii, et kui pojukesed juba piisavalt iseseisvad, ajavad vanemad ja emased pojad, kõigepealt isased minema. Emased jäävad mõneks ajaks pessa, kuid lahkuvad ka lõpuks. Pojad jäävad omavahel sõpradeks, kuid paari ei nad ei moodusta, isegi kui kohtuvad. Loodus on kindlasti ka lindude seas selle mingit moodi paika pannud.
EI TOHI paaritada linde, kui on kasvõi väike kahtlus, et nad on õde-venda . Pojad sünnivad nõrga tervisega ja varjatud haigustega. Kui neil ei avaldu väärarenguid, siis nende poegadel võib see välja lüüa. Selline suhtumine on lausa kuritahtlik. Kui nii mõtlema hakatakse, et ah las olla, siis varsti on terve eesti haigeid ja nõrku lembelinde täis. Kui tekib soov linnupojukesi saada, siis soovitan osta vähemalt üks lind välismaalt, sest eestlased on suuremas enamuses vastutustundetud ja lasknud õel- vennal järeltulijaid saada. Juhtusin lugema ühest foorumist suguluspaarituse kohta ja ma lausa jahmatasin, kui palju on inimesi, kes ei tea, et suguluses olevaid linde-loomi ei paaritata. Selline tegu on linnu väärkohtlemine.



Ozz kirjutas:
Jutt muidugi jumala õige. Kui ikka teadlikult pannakse pesakast õele-vennale siis on see väga vastutustundetu tegu aga samas inimesed ostavad paarikese poest ja nad ei tule selle pealegi, et peaks uurima või kontrollima, et kuidas sugulusega lood on. Crying or Very sad
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimePüh 24 Mai 2009, 23:49

Minu teada on loomapoe müüjad saanud vastava koolituse lindude/loomade alal. Olen siiski kuulnud, et osad müüjad soovitavad võtta ühest pesakonnast paare. Selline asi on lihtsalt kohutav.
Tagasi üles Go down
Canary
Pesamuna
Pesamuna
Canary


Female
Linde : 7
Postitusi : 7
Asukoht : Elva

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeLaup 19 Sept 2009, 21:15

Soovitan lugeda mõnda raamatut lindude kohta. Ma arvan, et sealt saab vastuseid ka puurilindude kohta. Mõned linnud tulles kevadel lõunast tagasi, paarituvad sageli just sugulasega (nt. poeg emaga, see on väga tavaline).
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeLaup 19 Sept 2009, 21:49

Miks on meie papagoid nii haiged, just geneetiliselt? Surevad enneaegselt, ei jõua aastasekski saada. Miks osad loomapoed ei osta enam rõngastamata linde? Miks sünnivad väärarenguga papagoid?
Suguluspaaritust ei peeta eetiliseks. Looduses süüakse ära, sellised ebanormaalse arenguga linnud. Nad ei saa järglasi, sest ei ela nii kaua. Inimesed just poputavad ja haletsevad selliseid ja lasevad neil järglasi saada. Aretajad praagivad väärarenguga linnud välja. Iga suvaline inimene ei ole aretaja.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeKolm 15 Sept 2010, 17:18

Jaanika kirjutas:
Suguluse paaritumise kohta ei teadnud ma, et ei tohi. Poes ei öeldud ka midagi. Kaks esimest lindu olidki need vanemad, kelle laps suri. Poes öeldi, et nad on õde ja vend. Oma tibusid mai tahtnudki edasi anda, sest nad olid mul esimesed.

Loomapoes võeti vaevaks küll mainida, et õde-venda aga tagamaid nad ei valgusta, kui ei küsita.(Või küsisite?) Kas on neil parasjagu liiga kiire millegi muuga tegeleda või midagi. Nojah, küllap klientide nõustamine pole nende tööülesanne - elementaarseid teadmisi on vaja ise omal käel omandada, nüüd juhtumisi saidki targemaks, ikka küsides, nii oled õigel teel Smile
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeReede 30 Märts 2012, 08:45

Ma näen üht probleemi Eestis. Meie riik on pisike ja palju neid uusi linde ikka sisse nii väga tuuakse. Jah loomapoed ostavad piiritagant sulelisi kuid olen üsna kindel, et samadelt linnukasvatajatelt. Pealegi enamus inimesi laseb lemmiklindudel paljuneda, tibud aga müüakse ikka Eestisse. Kokku võtteks on lõpuks Eesti õdesid-vendi täis, keda omavahel paaritatakse.
Mõned kasvatajad on hakanud viimastel aastatel oma lindude järelkasvu rõngastama, kuid ega kasvataja ka ei suuda kõikidel tibudel, kes uutesse kodudesse on läinud, silma peal hoida. Jah rõngastamine võib ära hoida otseselt õe ja venna paaritamise kuid kes garanteerib, et nt. õe tütar ja õe vend paari ei panda? Inimesed üldiselt lindude tausta ei uuri ning mõnikord ei olegi võimalik midagi teada saada, sest jäljed on kadunud.

Kas ei võiks teha rõngastamisele lisaks mingit dokumenti. Seal võiks olla ära märgitud (nagu Pille ühes teemas välja tõi https://papagoimaja.forum.co.ee/t695-kust-osta-eksootilisi-papagoisid) :
1. liigi teaduslik nimi.
2. teave linnu legaalse päritolu kohta (loodusest võetud, kunstlikult paljundatud või toidetud, farmis kasvatatud, linnu sugupuu jne.)
3. Euroopa Liitu sisse toodud isendi korral nimetatud määruse kohaseid erilube.
4. andmeid eelmise ja praeguse omaniku kohta ning identifitseerimist võimaldavat teavet (märgis, foto, kirjeldus jne.)
5. Veterinaari juures läbi viidud protseduurid (kui neid on) ja haiguslood.

Sellist dokumenti ei tohiks olla raske kirjutada. Ainult, kas seda tehakse on juba iseasi. Hämara minevikuga linde paljundada on risk. Dokumendi ja rõngaga lind võiks olla kallim natuke. Paljas rõngas ei aita. Aga kui igal linnul on dokument on juba asi selgem.



Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeReede 30 Märts 2012, 15:01

Kas Sa pead siinkohal silmas eraisikuid või loomapoode?
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeReede 30 Märts 2012, 17:08

Eraisikuid, kes oma linde paljundavad.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeReede 30 Märts 2012, 17:55

tibu kirjutas:
Kas ei võiks teha rõngastamisele lisaks mingit dokumenti. Seal võiks olla ära märgitud (nagu Pille ühes teemas välja tõi https://papagoimaja.forum.co.ee/t695-kust-osta-eksootilisi-papagoisid) :
1. liigi teaduslik nimi.
2. teave linnu legaalse päritolu kohta (loodusest võetud, kunstlikult paljundatud või toidetud, farmis kasvatatud, linnu sugupuu jne.)
3. Euroopa Liitu sisse toodud isendi korral nimetatud määruse kohaseid erilube.
4. andmeid eelmise ja praeguse omaniku kohta ning identifitseerimist võimaldavat teavet (märgis, foto, kirjeldus jne.)
5. Veterinaari juures läbi viidud protseduurid (kui neid on) ja haiguslood.
Dokumendi ja rõngaga lind võiks olla kallim natuke. Paljas rõngas ei aita. Aga kui igal linnul on dokument on juba asi selgem.
Teemas "Kust osta eksootilisi papagoisid" minu poolt tsiteeritud kiri oli vastus KKM poolt, küsimusele kauplusest ostetavate CITES I, II kaitsekategooria lindude kohta. Sest kauplustel on kohustused riigi ees, mis omakorda peab tagama kliendile ausa kaubanduse. NB! kuivõrd see laieneb eraisikutele, ma ei tea. Müügilitsentsi meilt ei vajata(?) neilt kes paljundavad, samas CITES I, II lisa isendite veol ühest riigist teise on alati nõutav eksportiva riigi ekspordiluba ja Euroopa Liitu sisseveol ka sisseveoluba. (http://www.emta.ee/index.php?id=22441&tpl=1071) ja see oleks suur edasiminek küll, nagu Tibu välja pakub.
Kes eraisikuna toob eluslinde üle riigi ja kaupleb nendega, see on endale litsentsi ka taotlenud.
Kuna keskonnaministeerium pole eraldi jaotust teinud mu päringule - kauplused v. eraisikud - siis ma siin teemas tõstaks küsimärgi alla sõna "loodusest võetud." Nii ehk naa ei tohi eraisikud loodusest eksootikuid tuua. Loodusest toodud eksootikud (kes kuuluvad kaitse alla) kes järeltulijad saavad, on samuti hämar kaup. Kuid kes hämamise peal väljas on, kirjutab ikkagi paberid puhtaks. Keeruline küsimus. Muidugi kui viirpapagoi leitud on, saab kirjutada et loodusest leitud Smile
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeReede 30 Märts 2012, 20:59

Ma kiiruga koostasin selle sõnumi. Muidugi ei ole eesti looduses papagoisi. Smile Need punktid on lihtsalt näitena toodud, mida paberile võiks kirjutada.
Selline paber on rohkem südametunnistuse küsimus. Need kes hoolivad ei taha, et nende tibud sugulusse satuksid. See ei pea olema mingi eriline dokument vaid lihtsalt üks tõend linnu päritolu kohta. Aga jah, igaüks võib ju vassida ning kirjutada kui "sinivereline"on tema lind. Muidugi kes viitsib saab kontaktandmete põhjal kontrollida, linnu päritolu õigsuses. Aga tegelikult vusserdatakse igal pool. Üsna lootusetu on midagi paremaks muuta.

Tean, et mõndadel rotikasvatajatel on koostatud mingi paber, kus on peal kõik vajalik. Mõtlesingi, et miks siis papagoidel ei võiks olla.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitimeLaup 31 Märts 2012, 08:40

Leidsin ühe küülikutele mõeldud sugupuu blanketi http://arvitamme.planet.ee/sugupuu1/content/sugupuu10_large.html

Selle järgi saab kohandada võibolla mingi lihtsa ülevaate linnu sugupuust. Siiani olen ise lihtsalt öelnud ostjatele kes on tibu vanemad ja kui tean, siis ka vanavanemad. Enda ostetud lindude mineviku kirjutan kuskile paberiotsale. Aga kui on selline korralik blankett mida on lihtne täita ja viisakas tibu ostjatele kaasa anda.
Tegin just ühe kus on kirjas liik, nimi, sugu, vanus, mutatsioon, rõnga andmed, vanavanemate andmed ja vanemate andmed, kasvataja andmed, müügi kuupäev ja uue omaniku nimi.

Jäägu see siis iga ühe enda südamele, kui aus ta on. Tavaliselt kui on valetatud, siis tuleb see ruttu välja ning kasvataja rikub ise oma maine. Eesti on ju nagu konnatiik. Üks krooksatab tiigi otsas ja teiselpool tiiki juba teatakse sellest Smile
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Suguluspaaritus Empty
PostitaminePealkiri: Re: Suguluspaaritus   Suguluspaaritus Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Suguluspaaritus
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Pesakastist tibudeni-
Hüppa: