HomeHome  GaleriiGalerii  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  KKKKKK  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

Share | 

Kärpimine

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Go down 
AutorTeade
Henri
Administraator
Administraator

Male
Vanus : 21

PostitaminePealkiri: Kärpimine   Kolm 06 Mai 2009, 22:05

Tõstsin ümber postitused valest teemast(Kati Viiru).
gr33n kirjutas:
Tahtsin küsida, et lugesin ja uurisin linnu tiibade kärpimisest. Et kas soovitate seda teha, kui tahan linnuga lähedasemaks veel saada ja suhelda rohkem ning õpetada talle asju. Kas hiljem kui suled tagasi kasvavad õpib ta jälle lendama, kui ma ei lõika enam?
SaluKat kirjutas:
Oota, misasja, kas Sa tahad tal tiivad (suled nende küljest) ära lõigata, et ta lennata ei saaks  affraid ??

Seda kohekindlasti ära tee ja ära üldse kärbi, siis ei saa ta ju lennata ning see pol eüldse hea. Ma ei usu, et sa siis talle enam meeldid.
tibu kirjutas:
(Sigrid kirjutas: Tõlkisin internetist ühe artikli linnu julgeks õpetamiseks.

1. Soovitatav lõigata linnu lennusuled ära. Liiga palju ei tohi lõigata, sest lennusulgede sees on veresooned.
2. Mine väikesesse ruumi ja kata aknad ning peeglid.
3. Pane lind õrrele/pulgale. Ehk siis pinnale, mis oleks paigal ja millest ta peab kinni hoidma.
4. Kui lind tahab sealt ära lennata, siis pane ta järjepidevalt sinna tagasi, kuni ta seal enam ära minna ei ürita.
5. Võta teine pulk ja pane see talle jalgade juurde nii, et ta sinna peale astuks. Kui ta on peale astunud, siis ta peab uuesti astuma esimesele pulgale, kus ta oli, et ta sinna astuks pane uus pulk esimese pulga taha. Korda seda mitu korda. Kui lind üritab ära minna, siis pane ta sinna tagasi.
6. Lõpuks asenda pulgad oma näppudega, kui lind proovib hammustada sulle näpu peale tulles, siis puhu talle tuult näkku.

Aga miks on kirjas, et kärbitakse tiibu, et linnuga lähedaseks saada? Ma ei oska muidugi selles suhtes seisukohta võtta.
SaluKat kirjutas:
Issand! Ilma lõikamiseta saab ju ka lindu õpetada. No sa võid seda kõikke ju pimedas ruumis teha, nagu seal kirjas, aga sa võid ka koos tiibadega seda teha. Pimedas ei lenda nad ju eriti. Issand-Jummal küll , mina küll iial midagi sellist ei teeks...Jõhker !
tibu kirjutas:
Kuid kui see nii jõhker on, siis miks sellist infot levitatakse? Suled peaks sulgides taastuma, arvan. Kui nii võtta siis linnu puuri panek on ka tegelikult jõhker. See piirab ka ju lendamist.
gr33n kirjutas:
Sorri. Väljendasin valesti. Käisime juba arsti juures ära niiet kõik korras. Aitäh soovituste eest.
tibu kirjutas:
Kas sa siis ei lõiganud tal lennusulgi ära? Mis arst selle kohta ütles? Kas sellist kärpimist on keegi praktiseerinud varem? Kas tohib ültse niimoodi kärpida? Või on see piinamine?
SaluKat kirjutas:
Puuris saab lind lennata ikkagi ning ma usun, et igaüks laseb oma lindu/de välja lendama.
gr33n kirjutas:
Ei lõiganud. Arst vaatas linnu üle ja linnul oli tiival mingi defekt, sellega sai nüüd korda. Nüüd on plaanis teha Frankyle uusja suur puur. Linnuke on minuga nii harjunud, et on arvuti juures/selle peal, kui mina seal toimetan, käib minuga igal pool majas ringi, muidugi ainult siis kui kass kinni väljas on:) Aga muidu linnuke nii suureks kasvanud.  Varsti plaanis ka seltsiline võtta, kui vaid oleks pakkuda.Smile
Noora kirjutas:
tibu kirjutas:
(Sigrid kirjutas: Tõlkisin internetist ühe artikli linnu julgeks õpetamiseks.
1. Soovitatav lõigata linnu lennusuled ära.
...
6. Lõpuks asenda pulgad oma näppudega, kui lind proovib hammustada sulle näpu peale tulles, siis puhu talle tuult näkku
Appi! affraid Ära sa nii tee!
See on linnule väga ebamugav ja teie kahe vaheline lootus väheneb. Mida iganes sa viiruga tahad teha/viirule tahad õpetada, siis see peab toimuma tema reeglitega. Kui sa sunnid teda tegema midagi (nt. käele tulema) siis võib raskusi olla saada lootus tagasi.

Linnu kehakeelt on hea õppida. Kui sa selle oled õppinud, siis tead millal ta tahab tulla käele ja millal mitte.
gr33n kirjutas:
Ei teegi. Õnneks linnuke algusest peale julge ning astub näpule  ise. Välja arvatud siis kui tal tiiva probleem oli;)
tibu kirjutas:
No siis oli arusaadav, ta kartis tiiva pärast.
KKatsa kirjutas:
Kuigi sa juba tead, siis teistele ütlen ma, et viirudel ei kärbita sulgi, vaid suurematel lindudel tehakse seda. Väikestele võib see ohtlik isegi olla.
tibu kirjutas:
Ma ei poolda kärpimist viirudel, kuid huvitav oleks teada, mis moodi see ohtlik on. Äkki seletad?
KKatsa kirjutas:
M, ega ma ka ei tea, ma arvan küll igastahes. Kui ikka valesti lõikad siis võib küll ohtlikuks minna ju. Pisikud ja kõik võivad sisse minna kui lõikad veresoonde vm. Viirud on seltsivamad, neid saab õpetada ilma piinamiseta ka. Kas te tahaksite, et keegi lõikaks teil jalad alt, et teiega sõbrustada?
tibu kirjutas:
Niisamuti võib vigastada ka suuri linde.
KKatsa kirjutas:
Nojah, aga suurte lindudel on kärpimine parem, kuna nad on suuremad ja on paremini näha kust ja kuidas lõigata. Suured on sellised, kes nii ruttu ei õpi mitte väikesed. Pealegi kui sa ise ei poolda ka kärpimist, mis mõttega ma tülitseme siin?
gr33n kirjutas:
Just. Viirud õnneks seltsivad ja toredad linnukesed, et pole üldse vaja muretseda tiibade kärpimise pärast või nii..Smile
tibu kirjutas:
Me ei tülitsegi, tahtsin lihtsalt huvi pärast küsida. Mul nümfid küll seltsivad paremini ku viirud. Ei saa öelda, et suuremad linnud ei ole seltsivamad. Suurematel ei kärbita tiibu mitte selle pärast, et nad seltsiks, vaid selle pärast, et nad oma tiibu ei vigastaks, vastu puuri.
KKatsa kirjutas:
Mina jälle lugesin seda ka, et kärbitakse siis ka, kui tahetakse endaga sõbraks teha teha, mis on minuarust väga julm - sõpru ei saa sundida.
Noora kirjutas:
Huhh millist juttu tuleb! Oli papagoi siis suur või väike nii nendelt EI SAA kärpida midagi. Miks nendel siis on tiivad? Nende tiivad on nagu meie jalad: nad liiguvad kohast A kohta B. Kui nad ehmuvad midagi siis nad lendavad ära.
tibu kirjutas:
Me ju siin räägimegi, et kärpimine on jõhker, lihtsalt arutame, miks seda tehakse. Mis selle otstarve on.
Tagasi üles Go down
http://papagoimaja.forum.co.ee
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 20 Okt 2009, 16:04

Ma olen kärpimise suhtes meelt muutnud. Lugesin hiljuti ühest foorumist arutelu, kärpimise kohta.
Inimene kärpis nümfi tiivasulgi, et lind kaduma ei läheks. Kuna ta elab maal ja väiksed lapsed jätavad pidevalt, akna või ukse lahti.

Ma ise ei näe vajadust oma nümfidel lennusulgi kärpida, sest akendel võrgud ees.
Kärbitud tiivad ei tähenda seda, et lind enam lennata ei saa. Saab küll ja väga hästi. Ta ei lenda ainult nii kiiresti, kaugele ja kõrgele.
Tagasi üles Go down
Külaline
Külaline

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 27 Okt 2009, 21:05

Aga kas lindudel kasvavad tiivad ikka tagasi? Nt, viirudel.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 27 Okt 2009, 21:48

Tiivad jäävad ju alles, kui kärbitakse. Egas keegi siis tiibu otsast ei lõika Ainul lennusulgi, naksatakse natuke lühemaks. Kui lind sulgib, siis vahetub kogu ta sulestik (mitte korraga ).

Viirudel sulgi ei kärbita...ainult suurematel lindudel. Lennuvõimetu viirpapagoi on nagu rott. Mingit ilu pole. Tiivad on papagoi ehted.
Tagasi üles Go down
Külaline
Külaline

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 27 Okt 2009, 22:30

Aa, aitäh. sain targemaks.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator

Female
Linde : 17
Vanus : 45

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Reede 15 Apr 2011, 11:00

Leidsin siin teema, millest pole ammu juttu olnud. Ometi kuuldavasti ikka kärbitakse lennusulgi.
Vahepeal on Papagoimajja liikmeid juurde tulnud ja keskustelu võiks taas jätkuda.
Isiklikult mul kogemused puuduvad. Pole vajadust olnud ei ajutise ega pideva kärpimise järele.
Kui lind on ainus suleline peres, on üks asi (kuigi on selgusetu, miks vajalik; aga see on ainult minu teadmatus asjaoludest).
Kui on palju linde kodus ja oletame, üks on kärbitud, kas see ei mõjuta teiste suhtumist temasse nagu nö. vigasesse lindu. Looduses haigeid taunitakse karjas.
Kui lind on terve ja tal on tiivasuled kärbitud, kas see psüühikale halvasti ei mõju - ta tahab teistega olla samaväärne ja tunnetab oma abitust.

Küsin lihtsalt huvi pärast, et mis räägitakse.

Viimati muutis seda Pille (Teis 11 Sept 2012, 14:21). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Reede 15 Apr 2011, 14:11

Kindlasti mitte Pille. Teiste poolt kiustatava linnu, saab panna eraldi puuri.

Võibolla mängib siin rolli ka linnuliik. Kas linnud on üldse sellised, et endast nõrgemat liigikaaslast terrosiseerima hakkavad? Mina ei ole seda enda suleliste puhul kunagi tähele pannud. On küll positsioonid, kuid kiusamist või tõrjumist, nõrgema ja äbarikuma vastu ei ole ma märganud või ei mäleta.

Parandan Sigridit. Lindude sulgede sees ei ole veresooni.

Noor Perepea
Noor Perepea

Female
Linde : 8
Vanus : 38

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Reede 15 Apr 2011, 23:28

Meil on olnud samuti kärbitud sulgedega papagoid,ei ole märgata olnud kiusamist.
Pealegi oleneb kui palju lennusulgi lõikad,on selline võimalus,et lind ikka saab mingil määral lennata,kuid mitte nii kõrgele,et kõrgustesse saada,peab rohkem lennumaad olema,toas aga seda niipalju pole.
Tagasi üles Go down
http://lemmikloom.onepagefree.com/?id=17690&onepagefree=e3f7
Pille
Moderaator
Moderaator

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 19 Apr 2011, 11:41

tibu kirjutas:
Võibolla mängib siin rolli ka linnuliik. Kas linnud on üldse sellised, et endast nõrgemat liigikaaslast terrosiseerima hakkavad? Mina ei ole seda enda suleliste puhul kunagi tähele pannud. On küll positsioonid, kuid kiusamist või tõrjumist, nõrgema ja äbarikuma vastu ei ole ma märganud või ei mäleta.

Parandan Sigridit. Lindude sulgede sees ei ole veresooni.

Kodulinnud, nagu kanad ja pardid jne, kipuvad küll kiusama.
Linnud on, öeldakse, verisulis, siis on sulerootsud verd täis. Eriti määrav on see aeg noorlindudel, kes kohe jõudmas suguküpsesse ikka.
Siis veel, et kärbitud suleroots on kergem ja (ehk ilma komplikatsioonideta) ei pruugi maha kukkuda. Sulgimise periood pikeneb sest uus sulg ei saa kasvama hakata, kui vana pole irdunud.

Lisan siia mõisted, nii igaks-juhuks.
Ei ole küll ise kursis ja kindlasti pole endal plaanis teostada, ja ei tea ka kliinikute teenuseid lemmiklindudele, kuid kui juhtute minema kliinikusse ja soovite kupeerimist (pinioning), siis see on kirurgiline protseduur ja pole sama mis kärpimine (wing clipping).
http://en.wikipedia.org/wiki/Pinioning
http://en.wikipedia.org/wiki/Wing_clipping
http://www.exoticpetvet.net/avian/clip.html
http://www.parrotbreeders.co.za/wing_clipping.aspx
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 19 Apr 2011, 14:29

Vesi peaks suled raskemaks muutma.

Viimati muutis seda tibu (Nelj 08 Nov 2012, 12:50). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Esm 30 Mai 2011, 23:58

http://agroweb.loomakaitse.ee/content.php?content.49
Artikkel, kus räägitakse lindude heaolust, teemaks on kanad.
Lindudel on nokas nociceptors ehk tundlikud valuretseptorid.
Euroopa Komisjoni Teaduslik Veterinaaria Komitee on leidnud teaduslike tõendusmaterjale et noka kärpimine on valulik ja linnud võivad pärast operatsiooni kannatada pidevat valu ehk neuroomi.

Tsiteerin:
"Veel üks uuring näitas, et pärast noka kärpimist vähenes söömisele, joomisele ja sulestiku korrastamisele kulutatud aeg, kõik tegevused, kus otseselt kasutatakse nokka (Duncan jt, 1989). Autorid järeldasid, et nokka kaasavate tegevuste oluline vähenemine viitab sellele, et lind kannatab ägedat valu. See kestab tõenäoliselt kolm kuni viis nädalat, aga võib kesta ka kauem.
Tõendid, et noka kärpimine põhjustab valu, ei ole ainult käitumuslikud, vaid ka neuroogilised. Gentle (1986) näitas, et pärast kärpimist moodustuvad ulatuslikud neuroomid ehk närvikasvajad paranenud noka tömbil otsal. Ta järeldas, et neuroomi olemasolu koos ebanormaalse närvitegevusega tõstatab tõsise heaolu küsimuse seoses nokkade kärpimisega. Neuroom võib olla valulik kuni linnu elu lõpuni (Broom, 1992)"

Pikemalt saab lugeda artiklist. http://agroweb.loomakaitse.ee/content.php?content.49

Isiklikult mul on kodus lind Iris, kelle nokka poes lõigati aeg-ajalt. Olen sellest oma päevikus lühidalt rääkinud. Nokk oli inetu ja liiga pikk ning tugevalt kihistunud. Mina lõikamist teha ei kavatse, seda infot lugedes. Noka välimus on läinud veidi paremaks kahe kuu jooksul, mis lind meil on olnud. Eks vaatame, mis saab.

Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 31 Mai 2011, 09:01

Hane nokk vist ei vaja kulutamist, kuid papagoi nokk kasvab liiga pikaks, kui ta seda kulutada ei saa (pean silmas looduslikku kulutamist). Hani on vee lind, kuid papagoid mitte. Nende nokad erinevad.
Niisama nokka kärpida ei ole vaja kuid kui nokk on haige, kasvab liiga pikaks, et takistab söömist, siis ju peaks midagi ette võtma. Tavaliselt lõigatakse maha väljakasvanud osa. Arvan, et seal ei ole valuretseptoreid.

Sulgede kärpimise suhtes olen nüüd sinuga samal arvamusel. See võib tõesti tekitada probleeme sulgimisel ja on linnule ebameeldiv.

Moderaator
Moderaator

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 31 Mai 2011, 11:51

See artikkel rääkis kanadest ja kanadel kärbiti nokka, et nad ei nokiks teisi linde, st. neid köndistati, ilma et lindudele oleks õigeid elutingimusi loodud. Kunagi oli selline arvamus et see ei tee haiget sarnaselt endal küünte lõikamisega. Seda kärpimist kanadel eestis ei praktiseerita.
Veelindude nokk kindlasti on teistsugune ja kõige tundlikum osa on noka tipus.

Olen kuulnud, et kui papagoi nokka korra on hakatud otsast lõikama (ehk väljakasvanud osa maha tripsama) siis peab seda tegema edaspidigi. Küsimus siis ongi, kas selle põhjuseks võib olla, et õiged elutingimused on loomata, et lind ise saaks oma noka korras hoida?
Kui on nokk üle kasvanud, tekivad uued tõsised probleemid tõesti, söömisega jm, nagu Tibu ka ütles. Siis peab lõikama, muidu ei saa lind teri kestast puhastatud. Samas öeldakse seal, et lind kasutab oma nokka peale kärpimist vähem, nagu püüdes vältida valuaistingut.
Kui anda linnule rohkem võimalust oksi närida, teha ta elu huvitavamaks, mis ahvatleb lindu uudistama ja nokka kasutama, kas siis võib normaliseeruda ise-enesest?

Hoian hinges head lootust, mis rajatud täisspektrilise valgustuse "imele" kui aasta lõpuks saan tulemusi hinnata, olen südamest rahul ja annan teada, kuidas läinud on. Olen märganud et teiste vanalindude noka välimik on läinud paremaks, võrreldes varasemaga, kui mul valgustust polnud. Neil pole olnud probleeme nokga, olid korras ennegi, kuid nüüd on justkui elevandiluust voolitud, siledad, ilma kihistuse ja sakilise servata.
Sama efekti saab päikese käes ka, kuid meie kliimas jääb see periood lühikeseks ja läbi aknaklaasi pole piisav.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 31 Mai 2011, 14:18

Soovitan osta, noka kärpimise vältimiseks, kivist õrs. See on kallis, kuid praktiline ja püsib kasutuskõlblik, peaaegu terve linnu eluaja. Õrs on pealt nagu jäme liivapaber.

Moderaator
Moderaator

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 31 Mai 2011, 14:37

On kivist õrred mul kõigi linnugruppide puuris olemas.
On ka naturaalsest puust õrs. Prooviks panin üleeile liivapaberi toru ühe oksa ümber, selle vastu ta hakkas nokka lihvima. Muidu puuoksi vahel närib, kui tuju tuleb.

Viimati muutis seda Pille (Kolm 25 Juul 2012, 10:17). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 31 Mai 2011, 15:38

Nende liivapaberitorudega peab ettevaatlik olema. Kunagi lugesin soome linnukasvataja lehelt (ei mäleta milliselt aadressilt), et liivapaberitoru lihvib tallanaha õhukeseks aastatega ja linnul tekivad haavandid jalale.

Kiviõrs on veidi teistsugune. Kui ühel õrrel on liivapaber, siis ehk pole nii hull. Mõned kipuvad aga kõikidele õrtele liivapaberitoru ümber panema.

Ükspäev ma imestasin, kui nägin kuidas minu emane nümfkakaduu mängis. Ta pole seda mitte kunagi varem teinud.
Viirukate mälu on 3 kuud, suurematel papagoidel ehk kauem. Küll Iris poole aastaga oma üksikkongi loomapoes, unustab. Õnneks ei ole võimalik nii väikse ajuga olendit traumeerida, terveks tema eluks. Küll ta taastub ja õpib Smile

Moderaator
Moderaator

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Teis 06 Nov 2012, 14:00

Heiki kirjutas:
Euroopa linnumüüjatel see kärpimine ikka üsna levinud. Nii on lindu lihtsam müüa. Isiklikult seda ei poolda ja nähes kõrvuti kärbitud ja kärpimata tiibadega lindu, siis minu arvates on kärbitud tiibadega lind ikka väga õnnetu, kui peab vaatama kuidas ta liigikaaslane ringi lendab.

Kas olete kohanud õigesti kärbitud sulgedega lemmiklindu või vanal moel, järsku lõikega, nagu ülemine joonis leheküljel http://www.exoticpetvet.net/avian/clip.html ?

Kärpimine toob kaasa mõnedki mured. Valesti tehtult linnu tasakaalu tunnetus kaob, rinnalihased känguvad ja see pole veel kõik, võiks ka nimekirja jätkata, aga eks igaüks loeb ise.

Viimati muutis seda Pille (Teis 30 Dets 2014, 12:37). Kokku muudetud 2 korda
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Laup 13 Veeb 2016, 14:45

Välismaal on hakanud hoogu koguma linnuveterinaarias nende lindude abistamine, kelle tiivasuled on kärbitud. Levitatakse üleskutset annetada sulgimisel maha kukkunud terveid sulgi ja need kliinikus liimitakse (täpsemalt ma ei tea, kuidas, aga kindlasti on seal veel omad nipid) kärbitud suletorude pikenduseks, nagu päris tiivad Smile
Siin on foto nümfkakaduust, kellele on teostatud päris lubamatu kärpimine, linnu üks tiib on kärbitud, teine on kärpimata. Pealegi on see töö tehtud julmalt, nii ei tehta, jäetakse ikka paar hoosulge alles. Sellel linnul kadus täiesti tasakaalutunnetus ja õnnetus oligi käes, lind kukkunud oma rinnaku katki.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1078932998824496&id=141797059204766
"This is the second part of the treatment for little Pickachoo, the cockatiel who had a very bad, one-wing trim that caused him to crash land and injure his keel. The first part of the treatment was to clean, debride and suture his chest wound - the second part of his treatment was to give him feather extensions - to enable him to glide and land safely, without further injury. Remember, wing trims are not to stop a bird from flying, they are an aid to training - if wings are cut so short that birds cannot fly, all sorts of problems can occur - check out our web page www.currumbinvetservices.com.au and read our articles "Pet parrots and wing trims" and "Problems caused by inappropriate wing trimming""
1.) https://www.facebook.com/141797059204766/photos/pb.141797059204766.-2207520000.1455359088./1076830329034763/?type=3&theater
2.) https://www.facebook.com/141797059204766/photos/pb.141797059204766.-2207520000.1455359088./1077401798977616/?type=3&theater
3.)
https://www.facebook.com/141797059204766/photos/pb.141797059204766.-2207520000.1455359088./1077403268977469/?type=3&theater
4.)
https://www.facebook.com/141797059204766/photos/pb.141797059204766.-2207520000.1455359088./1077403455644117/?type=3&theater
5.)
https://www.facebook.com/141797059204766/photos/pb.141797059204766.-2207520000.1455359088./1078930985491364/?type=3&theater
6.)
https://www.facebook.com/141797059204766/photos/pb.141797059204766.-2207520000.1455359088./1078931365491326/?type=3&theater
7.)
https://www.facebook.com/141797059204766/photos/pb.141797059204766.-2207520000.1455359088./1078932035491259/?type=3&theater
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Laup 27 Veeb 2016, 15:40

Põhjalik artikkel kus seletab lahti miks ei ole hea tiivasulgi kärpida.
Soovitan kindlasti lugeda.

https://www.beautyofbirds.com/wingclipping.html

"Should My Parrot's Wings Be Clipped" by Greg Glendell
(Originally published in Parrots magazine, UK, 2008 - reprinted with permission)
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg

Female

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   Püh 28 Veeb 2016, 10:11

Väga huvitav lugemine. Tooksin välja sellest artiklist ühe mõtte. Noores eas kärbitud sulgedega lind on rikutud terveks eluks. Aeg, kui noor lind õpib lendama on väga õrn iga. Nagu inimlaps, kes teeb esimesi samme. Kellelgi ei tule pähe siduda lapse jalgu kinni, et ta kõndida ei saaks ja igale poole ei roniks. Linnuga on samamoodi. Linnule tuleks kärpimise asemel õpetada lihtsaid käsklusi.

PostitaminePealkiri: Re: Kärpimine   

Tagasi üles Go down

Kärpimine
Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» Tiibade kärpimine
» Tiibade kärpimine
» part lendab :)