Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Viirpapagoi öösel

Go down 
3 posters
AutorTeade
lilka
Pesamuna
Pesamuna
lilka


Female
Linde : 1
Postitusi : 7
Asukoht : Tartu
Vanus : 20

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeReede 05 Jan 2018, 13:30

Mul on üks viirpapagoi ja minu probleem on selles, et õhtuti, kui tuli on juba kustus, hakkab ta piiksuma. See piiksumine kõlab umbes nagu linnupoegadel (oskan seda öelda, kuna endal on viirpapagoi pojad olnud). Ma tahaks teada, kas ta teeb seda meelega, on tal mingi probleem või on see loomulik.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeLaup 06 Jan 2018, 13:16

Kui vana? Emas või isaslind? Saan aru et ta on üksik lind? Kas tal on peegel puuris ja kus asub tema magamisõrs, selles mõttes et kas tal on lemmikõrs ja kui kõrgel puuris see asetseb?
Samuti et kas ta närib päeval puuoksi palju, kas tal on tegevust päeval ja kas ta saab toas vabalt lennata. Ilmselt on praegu ka pesitsusperiood, näib nii ja tunneb end üksikuna aga nii vähese info põhjal keeruline öelda.
Tervis? Noka- ja jalalesta ei põe?
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeLaup 06 Jan 2018, 14:17

Pakun hingamisprobleemi. Minu mäletamist mööda täiskasvanud viirpapagoid ei piiksu üksindusest või muudel emotsionaalsetel põhjustel. Vaata üle tema ninasõõrmed. Linnu vananedes ja nooruses põetud vahanaha probleemide tõttu võivad ninasõõrmed kitsamaks jääda. Seda nägin ma enda viirpapagoi pealt. Kui lind ärritub või kardab midagi, hakkab ta kiiremini hingama. Kui aga hingamisega on probleemid, tekibki piiksuv heli. Tal on raske hingata. Võibolla ta kardab ööd ja pimedat või midagi mida sa enne tuld kustutades või peale seda teed. Vaata kõik need asjad üle. Pimedas toas olev lind kardab igasugu krõpsatusi ja järske helisid või valgussähvatusi. Nt kui paned äkitselt tule põlema või tekib pereliikmega sõnavahetus, või koer haugatab jne.

Mine käi temaga lindudega tegeleva arsti juures. Võibolla on ta külmetunud ja tal on kopsupõletik.
Tagasi üles Go down
lilka
Pesamuna
Pesamuna
lilka


Female
Linde : 1
Postitusi : 7
Asukoht : Tartu
Vanus : 20

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeKolm 10 Jan 2018, 11:50

Aitäh teile!
Äkki oskate soovitada mõnd linnuarsti Tartus? Eelnevalt olen käinud Maaülikoolis metslidude arsti juures. Pole siiani leidnud ühtegi papagoidelee või kodulindudele spetsialiseerunud arsti. Oleksin väga tänulik, kui oskaksite kedagi soovitada.
Tagasi üles Go down
lilka
Pesamuna
Pesamuna
lilka


Female
Linde : 1
Postitusi : 7
Asukoht : Tartu
Vanus : 20

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeKolm 10 Jan 2018, 21:48

Mul on umbes nelja aastane isane üksik lind (varem oli tal ka kaaslane, kes suri kasvajasse. Vahepeal jõudis neil olla pesakond. Ka ta eelmised puurikaaslased surid. Ühel oli samuti kasvaja ja teine suri jalavigastusse - luumurd vms. Kahtlus on, et ta vanemad olid sugulased). Tal on puuris peegel ja kaks õrt. Need asuvad umbes poole uuri peal. Rohkem eriti ei mahugi sinna, sest puuri mõõtmed on igikaudu 30*20*35cm. See on puur, millel katuse saab pealt ära võtta, kui tahetakse lahti lasta ja mul on see koguaeg avatud. Noka- ja jalalesta tunnuseid ma ei tea, aga ei usu tal neid haiguseid olevat.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeKolm 10 Jan 2018, 23:32

Loomakliinikud kus töötavad linde ravivad arstid. Vastuvõtule peab varakult aja kinni panema.
https://papagoimaja.forum.co.ee/t663-loomakliinikud-kus-ravitakse-papagoisid

Soovitan samuti teil minna koos linnuga arsti juurde, saate selgust.

Lesta tunnuseid leiab fotodelt, otsinguga "Scaly Face or Leg Mite"
http://www.birds-online.de/gesundheit/gesparasiten/grabmilben_en.htm
http://forums.budgiebreeders.asn.au/index.php?/topic/8683-scaly-face/
http://undulatsiderne.dk/undulatselect.asp?ID=43
http://www.vetzone.com.au/Birds/Articles/Article/tabid/1964/ArticleID/1651/Scaly-Mite-in-Budgerigars.aspx#.WlaFKqiWbIU
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeNelj 11 Jan 2018, 09:21

Seda, kas kopsudega, südamega ja lihastega on kõik ok, saad näha tema lendamisest ja muidu aktiivsest liikumisest. Lind, kes pole aktiivne, selle lihased muutuvad nõrgaks, süda muutub nõrgaks jne. 4a lind on oma parimas eas. Viirpapagoid elavad umbes 15a. 10a lind on vana. 4a isane lind peaks olema hästi mänguline ja uudishimulik, aktiivne, jutukas. Terve ja rõõmus viirpapagoi teeb palju pahandust ja käib närvidele. Tuletab igal võimalikul viisil oma olemasolu meelde.

Kui suremus on suur kuigi linnud on üle aasta vanad, soovitaksin pidamistingimused üle vaadata. Toit, vesi, puur, õrred, puhtus, temperatuur, valgus, õhuniiskus. Ka linnu reaalne aktiivsus, parasiidid, sulestik, stress jne. Papagoi pidamine on omaette teadus.

Soovitan viia end kurssi esmaabi andmisega lindudele ja leida hea arsti. Kui lind jalul ei püsi ei pruugi tegemist olla veel jalaluu murruga. Jalaluu murd lõppeb harva surmaga. Külmetus võib samuti linnul jalad või jala nõrgaks teha. Külmetus viib surma, kui sellele õigel ajal jaole ei saa. u. 2 nädalat ja lind sureb.
Tagasi üles Go down
lilka
Pesamuna
Pesamuna
lilka


Female
Linde : 1
Postitusi : 7
Asukoht : Tartu
Vanus : 20

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeLaup 13 Jan 2018, 12:04

Minu lind vabatahtlikult igapäevaselt ei lenda. Kui vahepeal ehmatab või tahab mu käe eest pageda, siis küll. Samas näiteks alles eile liigutas ta ennast nii, et hoidis jalgadega õrrest kinni ja siis lehvitas tiibu. Seda teeb ta umbes kaks korda kuus.
Kui ta tõesti liiga vähe liigub, kas ma peaks siis teda vahepeal lendu hirmutama? Nii palju kui mina teda näen on ta suhteliselt paigal (ma käin koolis nii, et koguaeg ma tema tegevust jälgida ei saa. Loomulikult ta tegutseb, aga kui meie lindude arv jälle ühevõrra lahanes ja nendest jäigi alles üks, siis käskis ema ta väiksemasse puuri panna. Seal on võred vertikaalselt nii, et väga suurt võimalust asju ümber tõsta, ei ole).
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeLaup 13 Jan 2018, 14:07

Ära teda lendama hirmuta. See võib talle halvasti mõjuda. Ta võib saada südamerabanduse või lihasvalu.   Tõmban ikka paralleele inimesega. Ei oleks ju mõistlik hingamisprobleemidega või muude terviseprobleemidega inimest, sundida aktiivselt liikuma. Muidugi ei ole lind inimene, kuid lihased ja süda ja kopsud on mõlemal.
Vanemate sõna peab kuulama ja tülli minek teeks olukorra veelgi keerulisemaks. Kui vanemad lubaksid viirpapagoi suuremasse puuri tagasi panna, oleks see hea. Kui aga mitte, on sul siiski võimalus palju ära teha. Aseta puur akna lähedale, kus oleks võimalikult palju valgust. Külm olla ei tohi. Ära unusta, et isegi soojas toas on aknalaual väga jahe. Öösel vöib aknalaual temperatuur nulli lähedale langeda, eriti kardinate ja akna vahel. Nii valgus kui soojus on väga olulised. Puur ei tohi olla köögis, sest köögis on mürgised aurud mis tekivad toidunõude kuumutamisest nt deflon. Puuriga samas ruumis ei tohi kasutada aerosool, lõhnaküünlaid või muud sellist. Isegi kui sa aknaid pesed mingi vahendiga, vii lind teise tuppa. Keemilised lõhnad võivad papagoile mürgistuse tekitada ja muid hädasid. Suitsuhais tapab papagoi aegamööda aga kindlasti.
Papagoid võivad nakatuda külmetushaigustesse, kui nohune või köhane inimene talle liiga lähedale tuleb. Papagoi teeb haigeks tuuletõmbus.
Puuri aseta vaid üks mänguasi, mis ruumi ei võta nt lapik peegel ja vastu võret. Puuris peavad olema joodikivi, mineraalkivi, seepialuu. Iga päev anna papagoile nt porgandit või õuna. Too metsast paju või lepa oksi ja kinnita need väljapoole puuri. Vaata, et okstel poleks teravaid otsasi, kuhu papagoi ennast vigastada võib. See on tähtis. Väljapoole puuri riputa ka hirsitõlvik või muu maiuspala, mänguasju. Puuris olev jooginõu peab olema puhas. Iga päev vaheta 2 korda kindlasti vett. Pese jooginõu ligast puhtaks. Mõtle, kas sa tahaksid ise sellisest nõust vett juua. Korista puuri iga päev. Toitu osta vaid loomapoest. Soovitaksin premium toite. Premium tähendab et toidus on vitamiinid ja muud vajalikud ained sees. Firma versele laga on hea. Osta spetsiaalselt viirpapagoidele mõeldud toitu. Hea toit teeb papagoi tervisega imet.
Kui võimalik, hoia hästi palju puuriust lahti. Las papagoi ise valib, mida teeb. Sina anna talle lihtsalt võimalus valida.
Ööseks kata puur poolenisti tumeda riidega. See hoiab sooja ja tekitab turvatunde. Kui sa äkitselt toas tule põlema paned, siis ta ei ehmata nii hullusti. Kui ta magab, siis ära sega. Ka linnule on uni tähtis. Eriti haigele või nõrgale linnule.

Kui puuri võred on vertikaalselt, siis kinnita sinna horisontaalselt üks värske pajuvitsake, või isegi mitu. Nii saad selle külge midagi kinnitada. Võid metsast tuua väikese näpu suuruse kuuseoksakese. Vaata, et sel vaiku küljes pole. Vaik on puitunud osal. Minu viirpapagoid armastasid kuuseokkaid nakitseda. Seal on vitamiine.
Tagasi üles Go down
lilka
Pesamuna
Pesamuna
lilka


Female
Linde : 1
Postitusi : 7
Asukoht : Tartu
Vanus : 20

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeLaup 13 Jan 2018, 22:45

Aitäh!
Ütlen ausalt, et õuna, porgandit ega oksi ei too. Ma unustan ja pole aega. Vett ma vahetan nädalas korra, ma pakun. Kolmel päeval tulen ma alles kuue paiku koju ja siis enam kahte korda pole mõtet vahetada, ega? Püüan meeles pidada, et anda talle iga päev puhast vett ja värskeid vilju (kui neid mul ikka kodus on). Ööseks pole ma siiani argipäeviti tekki pele pannud. Pooleldi ma seda peale panna ei saa, sest sellel on katus pealt ära (sellel puuril on üks uks, mis on mänguasjade, linnu jms sisse panemiseks. Kui tahetakse lindu lahti lasta, on selleks mõeldud katuse ära võtmine. Praktiliselt sügise algusest saati on see pealt ära olnud. Kui tahaks tekki pooleldi peale panna, vajuks see sisse).

Küünlaid, aknapesuvahendit, aerosooli vms pole ma väga kasutanud. Kui välja arvata osad päevad tavalise valge küünla põletamist. Köögis ega aknalaual ta ammugi pole. Minu meelest langeb talle piisavalt valgust.

Tavaliselt ma teda lendama ajanud pole, küll aga harjutan ma teda silitamisega. Seda laseb ta mul enam-vähem teha. Kuigi ta õrrel liigub mu käe eest ära ja viimasel ajal on proovinud naksata, siis minema ta ei lenda (naksamine on mulle üllatusena tulnud, sest varem on ta ainult õrnalt nakitsenud. Kui ta paariline oli vist umbes kaks kuud surnud olnud (võin ka eksida), siis kui ma ta puuri kõrvale läksin nii, et nägu oli temaga kohakuti, siis tuli ta uksele ja hakkas mu nägu nakitsema. Mida rohkem ta seda tegi, seda julgemaks läks. Vahepeal ma olin sunnitud teda ka ära ajama, aga usun, et ta ei teinud seda paha pärast. Mingist hetkest läks ta jälle araks tagasi ja enam ta nii ei tee).
Tagasi üles Go down
lilka
Pesamuna
Pesamuna
lilka


Female
Linde : 1
Postitusi : 7
Asukoht : Tartu
Vanus : 20

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimePüh 14 Jan 2018, 12:17

Muide, selle rohelise kohta. Kas võib kasvama panna ka linnu enda teri? Olen seda proovinud ja kasvama läksid need tõesti, aga ega need mürgised pole? Kas võib anda ka erinevaid idanema läinud teravilju (näiteks kanadele need meeldivad)?
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeEsm 15 Jan 2018, 08:50

Siin foorumis on idandamisest üsna põhjalik teema, kui üles leiad. Idandid on head. Soovitan lugeda ka sellest, milliseid vilju tohib anda. nt avokaado on papagoidele surmavalt mürgine. Mürgine on ka rabarber ja palju muud sellist, mis inimestele ei ole mürgine.
Viirpapagoid armastavad tihkemaid vilju, mis pole nii pehmed ja mahlast nõretavad. See pole muidugi reegel. Kevadel on nad rõõmsad, kui paned puuri võililleõisi ja vesiheina, orasheina, õunapuuõisi või kirsipuu oksakese koos õitega. Õunapuu oksal on palju teravaid kohti. Need tuleks enne eemaldada. Meie looduses on puuliike, mida papagoile anda ei tohi nt tamm, elupuu jne. Kask on kahtlane. Igasuguseid rohttaimi ei tohi samuti anda või tuleb selle pakkumist papagoile piirata nt ristikhein. Vältida võik täiskasvanud võilillelehti jms. Kõik poest ja turult ostetud roheline võib olla pritsitud pestitsiididega, neid ei tohi anda papagoile. Uuri vastavaid teemasi foorumist, et leida tasakaal lubatu ja vähem lubatu vahel.

Et kate paigal püsiks, võib kasutada pesulõkse. Kate ei pea olema raskest materjalist. Mõnikord on vaja puuri katmisega papagoid harjutada. Lõpuks on see talle igal juhul kasulik.
Vaata meie foorumis ringi. Siin saad paljudele küsimustele vastuse. Võid teha papagoipäevikusse täiesti enda teema, kus kirjutad oma papagoi tegemistest.
Tagasi üles Go down
lilka
Pesamuna
Pesamuna
lilka


Female
Linde : 1
Postitusi : 7
Asukoht : Tartu
Vanus : 20

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeEsm 15 Jan 2018, 20:18

Mulle tundub, et see kate, mis ma puurile peale panen, on fliisist. Katmist minu linnuke õnneks ei karda Smile
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitimeTeis 16 Jan 2018, 10:47

Fliis hoiab hästi sooja, muidugi on linane materjal parem kuna on looduslik. Kui materjal on jämedakoeline, võib papagoi sinna küünistega kinni jääda. Seda võib juhtuda tegelikult igasuguse materjaliga. Lihtsalt ole hoolas jälgima ja päeval ära katet peale jäta.

Jälgi, et tal õhupuudust ei teki. Kui pool puuri on kaetud, siis pole muret. Suvel pead jälgima, et katte all temperatuur liiga palavaks ei läheks. Võimalusel ära kasuta valget katet. Ei mäleta enam, mis selle valge värviga oli. Pigem kirju või mingit rahustavat värvi nt roheline. Nii on papagoil tunne, et istub põõsas Smile
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Viirpapagoi öösel Empty
PostitaminePealkiri: Re: Viirpapagoi öösel   Viirpapagoi öösel Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Viirpapagoi öösel
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» Artikkel: Viirpapagoi
» Viirpapagoid koos teiste liikidega.

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Käitumine, trikid ja nende õpetamine-
Hüppa: