Papagoimaja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PealehtPealeht  GaleriiGalerii  Latest imagesLatest images  RaamatukoguRaamatukogu  Papagoimaja facebookiPapagoimaja facebooki  Papagoimaja twitterisPapagoimaja twitteris  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisseLogi sisse  

 

 Õhuvannid

Go down 
+5
elisj
Sannnu
Henri
Sigrid
SaluKat
9 posters
AutorTeade
SaluKat
Mõttetark
Mõttetark
SaluKat


Female
Linde : 6
Postitusi : 529
Asukoht : Tartu
Vanus : 28

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeReede 16 Mai 2008, 23:44

Kas viirpapagoid tohivad õues käia. Olen kuulnud spetsiaalsetest puuridest, mis pannakse välja. Kas tavalise puuriga tohiks ka neid välja viia. Mõni üksik kord....soojal ilmal.
Tagasi üles Go down
Sigrid
Sugukonna vanem
Sugukonna vanem
Sigrid


Female
Linde : 5
Postitusi : 164
Asukoht : Harjumaa
Vanus : 30

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeLaup 17 Mai 2008, 07:06

Ma olen enda linde küll välja nii viinu, ja samas tavalise puuriga.
Tagasi üles Go down
SaluKat
Mõttetark
Mõttetark
SaluKat


Female
Linde : 6
Postitusi : 529
Asukoht : Tartu
Vanus : 28

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeLaup 17 Mai 2008, 21:24

Sigrid kirjutas:
Ma olen enda linde küll välja nii viinu, ja samas tavalise puuriga.

Ok. Ma ka võib-olla suvel viin, aga selljuhul panen söögi ja joogitopsi kleeplindiga kinni xD!
Tagasi üles Go down
Henri
Administraator
Administraator
Henri


Male
Postitusi : 498
Asukoht : Tartu lähedal
Vanus : 28

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeLaup 31 Mai 2008, 18:21

Ma arvan, et võib ikka, ainult et vii nad võimalikult tuulevaiksel päeval, kuna minu teada on kodus aretatud papagoid suhteliselt tuulekartlikud.
Tagasi üles Go down
https://papagoimaja.forum.co.ee
Sannnu
Pesaehitaja
Pesaehitaja
Sannnu


Female
Linde : 2
Postitusi : 44
Asukoht : Tartu
Vanus : 29

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeTeis 21 Okt 2008, 15:34

Vaata et nad külma ei saaks kuna nad võivad haigestuda ja surra Sad
Tagasi üles Go down
http://www.rate.ee/users/sannu8miisu
elisj
Pesamuna
Pesamuna
elisj


Female
Linde : 2
Postitusi : 6
Asukoht : Türi
Vanus : 26

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Päike   Õhuvannid Icon_minitimeKolm 10 Veeb 2010, 20:06

Mul on kodus 2 viirpapagoid.Mu sõbral on u 11 papagoid ja ta rääkis et ta viib nad suvel õue!Kas see papagoidele midagi ei tee kui nad on päikese käes?Päike neile liiga ere ei ole (silmadele)?Äkki oskate aidata?
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeKolm 10 Veeb 2010, 21:38

Punaste silmadega papagoidele on otsene päikesevalgus liiga ere ja võib silmadele halba teha.
Muidu on päike papagoidele eluliselt vajalik. Päike aitab sünteesida D-vitamiini. Kui suvel on soe ja mitte eriti tuuline, siis loomulikult naudivad viirud päikese ja õhuvanne õues. Puuri võiks nii asetada, et pool jääks varju. Siis saavad linnud varju otsida, kui neil liiga palav hakkab. Ka linnud võivad saada kuumarbanduse või päiksepiste.
Mina olen pool puuri alati linaga kinni katnud.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeKolm 13 Apr 2011, 15:48

Olge varsti valmis Smile . Kui temperatuur tõuseb +18 kraadini, võib papagoi puuriga õue viia. Muidugi on hea, kui tuuline ei ole. Ärge jätke sulelist otsese päikese kätte. Ikka kate poole puuri peale. Kuna linnud on terve talve toas olnud ja õuehääled hirmutavad, siis võtke aega harjutamiseks.
Enne õue viimist kontrollige, et puuri uksi ei ole võimalik linnul avada. Vaadake üle, et puuri põhi klambritest lahti ei lähe kogemata. Võite kindluse mõttes puuriukse, haagi või traadiga kinni panna ja põhja muuta turvaliseks, kasutades teipi.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeLaup 08 Juun 2013, 13:59

Kahjuks kortermajas elades peab enne õue viimist veenduma, kas teie läheduses võib elada suitsetavaid inim-isendeid, kes tulevad samuti rõdule oma D-vitamiini sünteesima, loomulikult koos tossava sigaretiga No
Ma ei saa linde järelvalveta rõdule jätta, alatasa käin kontrollimas ega köhiv vanapapi pole "kopse remontimas", kui on, tassin jälle linnud tuppa, uks kinni. See on hirmutav, kui massiivselt tulvab suitsuving mu rõdu vallutama!
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeTeis 02 Juul 2013, 21:44

(Järg foorumikasutaja reelika765 vestlusele teemas https://papagoimaja.forum.co.ee/t1260-numfkakaduu-narib-oma-varbaid tõstsin eraldi õigesse teemasse. Pille.)

Kui teil on rõdu või oma õueala, kas see oleks liiga uljas plaan kui linnu puuriga õue viite? Esialgu lühikeseks ajaks ja ise seltsiks kõrval, et ta ei kardaks. Pool puuri ja puuripealne kaetud tekiga. Ilm peaks muidugi sobiv olema, mitte liiga kuum, ega külm tuuline.
Värske õhk ja võimalus päikese kätte astuda teeb ainult head.
Saan aru et ta puur pole hiiglasuur, et siis kannataks ju transportiga.


Viimati muutis seda Pille (Kolm 03 Juul 2013, 10:23). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
reelika765
Pesaehitaja
Pesaehitaja
reelika765


Female
Linde : 2
Postitusi : 48
Asukoht : Tallinn

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: rõdu   Õhuvannid Icon_minitimeTeis 02 Juul 2013, 22:27

Trantsportida annab teda küll. Ma tõin ta puhkuse ajaks Tallinnast Viljandisse, et ta ei peaks nii palju üksi olema. Siin on teda võimalus ka suurele rõdule viia päikse kätte. Ma muidugi ei tea kuidas ta reageerida võib, sest tallinnas korteris ta kartis aknast tulevat päikest ja päikesevarje.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeKolm 03 Juul 2013, 10:38

Arusaadav. Kas puuri peale pandud kate teda ka hirmutab? Valget värvi lina ei meeldi tavaliselt lindudele, ka must mitte. Õues aga peab olema puur osaliselt kaetud, siis tunneb ta end turvalisemalt ja päike ei kuumuta õrna väikest keha mis pole õuetingimustega harjunud.
Lind ise valib, kus tahab olla, kuid esimestel rõdul käikudel minu mõni lind on jäänud nagu soolasammas päikese kätte lõõtsutama. Tõstan siis katte üle talle varjuks, justkui tite valves ole, eksju Very Happy(sest ma ei tea millal talle liig saab?) Hiljem juba kohanevad ja liiguvad rohkem. Kodus koorunud tibud, keda noorest peast harjutatud, on selles suhtes märksa enesekindlamad ja pole nii abitud.
Kui õnnestub lind rõdule viia ja puur jääb rõdu ukse lähedusse, mida lind näeb, siis vähemalt minu kogemust mööda, ei tasu rõdu ust sulgeda. Esiteks, parem kui ta näeb tuppa, kust ta toodi, teiseks, neid võib kohutada valge liikuv sein. Kui ise rõdule jääd, siis on julgem olla. Ja kindlasti kontrollida, kas mõni lähem majanaaber tuleb rõdule suitsetama, see õhus leviv sissehingatav mürk pikapeale tapab linnu, seega tuleb viivitamatult tuppa tagasi kolida ja uks kinni.
Tagasi üles Go down
reelika765
Pesaehitaja
Pesaehitaja
reelika765


Female
Linde : 2
Postitusi : 48
Asukoht : Tallinn

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeKolm 03 Juul 2013, 14:55

Puuri peale panemiseks on mul sinine kate ja ta ei karda seda. Kui ilm lubab siis proovin ta ikka rõdule viia, sest hiljem tallinnasse tagasi minnes seda võimalust enam ei ole, vähemalt esialgu.
Kui mul viirpapagoid olid siis neid viisin suvel tihti õue ja neile väga meeldis päikse käes olla Cool 
Tagasi üles Go down
trintsu
Perepea
Perepea
trintsu


Female
Linde : 2
Postitusi : 87
Asukoht : Hiiumaa
Vanus : 23

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Papagoi puuriga õues   Õhuvannid Icon_minitimePüh 18 Mai 2014, 12:33

Mitu kraadi peaks olema, et viirukas puuriga õue viia? Olen lugenud, et pool puurist peaks olema plee/riidega kaetud. Meil Hiiumaal on vahel päris tuuline, sellise ilmaga ma Felixit õue ei viiks. Pole varem linnuke õues käinud, kas peaksin ta õue viima päris puuriga või abipuuriga, milles ta pole kordagi käinud? Tema päris puuri oleks raske õue/rõdule tõsta, eriti kui linnuke seal sees on.
Tagasi üles Go down
http://slaegas.blogspot.com
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimePüh 18 Mai 2014, 14:18

Kui Sul on 1 linnuke, ja kui ta on suht pelglik iseloomult, siis harjuta teda abipuuriga.
Mingit mõnu ei ole õue minna kui kõik on ühtäkki hirmutav.
Las tal olla mõnda aega silma all abipuur ja võibolla käib omal soovil seal sees midagi söömas.
Ka siis kui on soe ja päike paistab, peab igal juhul olema linnul võimalus varju otsida - selleks ongi pool puuri kaetud. Tuulevarjuks ja päiksevarjuks ning üle lendavate võõraste lindude eest varjuks.
Papagoi tunneb end siis turvaliselt.
Abipuur peab samuti olema kõigega varustatud, kindlasti vesi ja midagi söögipoolist ning paar õrt.
Kui lind harjub õues olekuga, tekib tal suure tõenäosusega söögi-isu, olen kogenud Smile
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeKolm 05 Aug 2015, 23:20

Arvestage linnu rõdule või õue jätmisega seda, et linnule võivad sulgedesse ronida linnupuugid. Jälgid elukad, hästi kiired, suuremad kui põdrakärbsed. See elukas liigub kiiremini kui sipelgas. Väga raske kätte saada ja ta võib inimese kehale üle joosta. Metsikud linnud kannavad neid. Metsikuid linde on aga igal pool. Eriti ettevaatlik tuleb olla vanade linnupesade juures nt vanad pääsukese pesad rõdu nurgas. Need on puuke täis. Nad tulevad mõnuga üle papagoi sulgedesse ja edasi tassid sa ise nad koos linnuga endale tuppa. Kas need ka haigusi kannavad.. usun küll.
Ma ise leidsin oma papagoi sulgedest sellise. Õnneks ei jõudnud ta veel mu linnu sisse ennast imeda. Suure hädaga sain ta kätte. Siiamaani on mul kananahk kätel, kui sellele mõtlen. Shocked
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeLaup 06 Aug 2016, 23:02

Pildil olev meesterahvas andis loa oma pilti siin foorumis kasutada.
Tal on väike sõnum papagoipidajatele, tsiteerin: "Käimas on kulliliste ränne. Noor kanakull paugutas mul 2 päeva vastu papakate õuepuuri. Mõtlesin mis saanuks siis kui linnud oleks väikese puuriga õues. Ilmselt oleks koos puuriga minema pühitud. Kes oma lemmikut õues tuulutab võiks igaks juhuks ka sellise ründega arvestada." 06.august, 2016.
"Kõik püütud kullilised saab märgistud Matsalu rõngastuskeskuse rõngastega ja viidud ründepaikadest ca 100 km kaugusele, et nad kohaneks uues paigas eluga. Olge head ja hoidke neid haruldasi linde!!!"
Õhuvannid 2cshyky

Niisiis väike puur võib juhuslikult ohtlikuks osutuda.
Puur võiks üldse olla topelt võre all, mis jätab linnupuuri ja välisvõre vahele üle 10 cm tühja maad.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeEsm 15 Aug 2016, 17:56

Linnu kehakaal.
Kõhnad linnud ei talu külmemaid temperatuure nii hästi kui ümarad ja ülekaalulised linnud.
Teisalt, mida ülekaalulisem lind, seda halvemini tuleb ta toime palavusega, kuumarabandus tekib neil kiiremini kui kõhnadel lindudel.
"Birds cool themselves down by breathing and expanding their air sacs and fluffing their feathers out and increasing the conduction of heat through skin and out through the feathers. Obese birds can't do this as well. The fat layer on their body acts as insulation and compresses the air sacs so they can't get any air in and out.”
/Gregory Harrison, DVM/


Tubased linnud vajavad aklimatiseerumiseks aega.
Kui keegi soovib et tema papagoi saaks aasta ringi või olulisemalt rohkem kui 3 suvekuud, mõnikord õueõhku nautida ja välilindlas viibida, peab sellega tegelema järk-järgult ja ikka sobivamate ilmade ajal. Talvel päikesesoojuse kätte, sügisel ja kevadel tuulevaikse ja selge ilmaga. Kui papagoi on kogu elu elanud toas 21 C soojuses, ei tohi teda viia õue kui väljas on miinuskraadid või äärmuslikult kuum ilm.

24 tunni jooksul ei tohiks lubada suuremaid temparatuurimuutusi linnu elukeskkonnas kui keskmiselt 6 kraadi piires (celsiuse järgi).
"You should not allow your bird’s environmental temperature to change more than 10 to 15 degrees (Fahrenheiti skaala järgi) within a 24-hour period." "Birds can handle almost any temperature, but they need time to adjust.”
/Larry Nemetz, DVM/

Tegu on USA artikliga, kus kasutatakse Fahrenheit temperatuuriühikut.
Kui Fahrenheit kraadide vahe on 10-15 ühikut, siis Celsius temperatuurivahemik on samas vaid 5-8 ühikut.
40 F on 4,4 C
45 F on 7,2 C
50 F on 10 C
55 F on 12,7 C
60 F on 15,6 C
70 F on 21,1 C
75 F on 23,8 C
80 F on 26,6 C
85 F on 29,4 C
90 F on 32,2 C

Leian et tuli kasuks teha väike tabel silme ette.
Niisiis, nagu kirjutatud, 24 tunni jooksul võib temperatuur muutuda umbes 5-8 kraadi celsiuse järgi. See on kodustatud papagoidele talutavam. Me ei vii järsku ühel heal päeval oma linde toast, kus on 21 kraadi, õue värsket õhku hingama kui õues on 7 kraadi. Samuti ei vii 21 kraadisest toast õue, kus laiutab 33 kraadine kuumus.

Enamik papagoisid suudavad taluda 4 C jahedust paar-kolm päeva, kuid ainult siis kui neid on varem harjutatud ja lindudel on olnud võimalus aegamööda kuude jooksul kohaneda ning temperatuuri kõikumine pole väga hüppeline ega järsk.

Papagoid on võimelised taluma lühiajaliselt temperatuuri vahemikus (40-90 'F) 4-32 'C
/Gregory Burkett, DVM/

Linnu kehakeelt jälgides saate aru kas lind tunneb end õues mugavalt.
Selleks et lasta linnul kohaneda õuekliimaga, kui temperatuuri muutus on tuntav, ei tohi temaga õue minnes hakata otsekohe mingeid harjutusi tegema, nagu hüpitama või sundima tiibu lehvitama, kui lind seda ise ei tee. Miks? Sest lind peab saama kõigepealt kohaneda uues keskkonnas. Linnu hingamine, nagu teame, on teistsugune, tal on lisaks kopsudele õhukotikesed ning õhk ringleb hingamiselundites palju mahukamalt kui inimesel.
Linnu kehatemperatuur on kõrgem kui inimese oma, umbes 40-44 C. Linnud kasutavad palju energiat et säilitada normaalne kehatemperatuur, järsud temp.muutused on ¹okeerivad. Linnud kas toodavad või kaotavad kehasoojust, turritavad sulgi, peidavad noka tiiva alla, hoiavad kordamööda jalga keha all soojas, kui on külm, või lõõtsutavad, ajavad tiivad kehast eemale, jalad soojenevad kui on palav.
Need märgid aitavad aru saada, kuidas lind end tunneb, neid ei tohi eirata.

Õues päikese käes viibimine on kasulik, sulestiku kvaliteet paraneb, organism hakkab omastama paremini toidust saadavaid vitamiine, lemmiklinnu päev on vaheldusrikkam. Lindu ei tohi jätta otsese päikese kätte. Peab võimaldama päikese käest varju minna ja et ei oleks väga kuum ilm. Suvel soojade ilmadega ei tohi jätta lindu üksi autosse, temperatuur võib tõusta seisvas autos ohtlikult kõrgeks.

Kui on liiga külm, lind võib kannatada hüpotermia (alajahtumise) all, kui on liiga kuum, tabab lindu kuumarabandus.
Kuid pidage meeles, kuumarabandus tekib kiiresti ja on ohtlik, kuumarabanduseks piisab 15-st minutist!
Alajahtumise vastu suudab terve ja hästi toidetud lind võidelda päeva või mitu ööpäeva, oleneb ka linnu suurusest, toitumisest ja üldisest tervislikust seisundist. Tagajärgedest: näiteks mõni lind on pikka aega olnud mõne haiguse kandja, olemata ise seejuures kordagi haige, kuid alajahtumine võib linnu immuunsüsteemi sedavõrd kahjustada et haigus lööb välja, või on lind edaspidi vastuvõtlikum haigustele.

http://pets.thenest.com/can-parakeets-withstand-heat-cold-outdoors-11223.html
http://www.birdchannel.com/bird-diet-and-health/bird-care/ideal-temperatures-for-birds.aspx 06.12.2013
http://www.birdchannel.com/bird-diet-and-health/cockatiel-temperature.aspx
http://www.birdchannel.com/bird-diet-and-health/bird-care/bird-hypothermia.aspx 2004.a.
Tagasi üles Go down
Pille
Moderaator
Moderaator
Pille


Female
Linde : 17
Postitusi : 2046
Asukoht : Tallinn
Vanus : 52

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeKolm 04 Apr 2018, 23:41

http://www.pepper.ee/record/record?record_id=11
Papagoidega õuemineku meelespea.
Tagasi üles Go down
tibu
Kuldsulg
Kuldsulg
tibu


Female
Postitusi : 2234

Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitimeReede 06 Apr 2018, 10:18

Lihtne ja asjalik artikkel. Lihtsuses peitub tarkus Smile
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Õhuvannid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Õhuvannid   Õhuvannid Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Õhuvannid
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Papagoimaja :: Vestluskeskus :: Teised teemad lindudest-
Hüppa: